Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražší bydlení v metropoli? Vyhrává Praha 6

  11:22aktualizováno  11:22
Volby už jsou dávno zapomenuté, a tak radnice v klidu sahají k nepopulárnímu kroku - zvyšování nájemného v obecních bytech. V Praze je už rozhodnuto na sedmnácti velkých radnicích, zbylých pět se na zvyšování pomalu připravuje. Nejhlouběji do kapsy sáhnou lidé, kteří bydlí v obecních bytech v Břevnově, Bubenči, Dejvicích a Střešovicích.
Dům, byt, nemovitost, nájemné

Dům, byt, nemovitost, nájemné | foto: MF DNES

Letos zaplatí za byt o velikosti osmdesát metrů čtverečních 3973 korun, v roce 2010 to bude už 9560 korun.

„Když prší, tak nám okny teče voda do bytu, nebo na chodbě věčně nejde světlo. Za co mám teda platit tolik peněz? Kdyby byl dům v pořádku, neřeknu nic,“ rozčiluje se Ludmila Floriánová z Břevnova.

Obyvatelé Prahy 6 tak zaplatí více peněz než lidé, kteří bydlí na Starém Městě nebo Malé Straně, kde se v roce 2010 bude platit 107 korun za metr čtvereční.

Naopak nejlevněji se bude bydlet v okrajových částech Prahy, kde nájmy neporostou o víc než dvacet procent. V Újezdě nad Lesy zaplatí nájemce obecního bytu, který má osmdesát metrů čtverečních, pouze 2750 korun.

Magistrát proto chystá novinku pro lidi, kteří by se zvýšením nájmu mohli dostat do finančních problémů. „Uděláme seznam bytů s regulovaným nájmem, lidé si pak zde budou moct najít levnější alternativu,“ uvedl radní Jiří Janeček.

Přestože se činže v obecních bytech zvýší zhruba na dvojnásobek, lidé, kteří bydlí v bytech s komerčním nájmem, pořád platí několikanásobně víc.

Nájemné v Praze (konečné nájmy v r. 2010)

Nejdražší lokality - 119,50 Kč/m2 Břevnov, Bubeneč, Dejvice a Střešovice

Nejlevnější lokality - 73,04 Kč/m2 Radotín, Řeporyje, Cholupice, Točná, Satalice, Újezd nad Lesy, Nebušice, Čakovice, Kbely

Pět radnic váhá
Pouze pět z dvaceti dvou velkých radnic ještě nerozhodlo o zvyšování činže v bytech s regulovaným nájemným. I ony již však vědí, že až zvyšovat budou, půjde zřejmě o maximální navýšení. Proč to tedy odkládají?

Důvody odkladů jsou různé
Například v Praze 5 nyní přeměřují byty, aby nájemníkům mohli naúčtovat správné poplatky.

„Deregulaci bude rada projednávat v okamžiku, kdy přeměřování bytů skončí. Není to tak, že bychom se svévolně rozhodli, že budeme byty měřit zrovna teď. Už to děláme delší dobu, ale prověřit dva a půl tisíce bytů přece jen nějakou dobu trvá,“ vysvětluje zástupce starosty Lukáš Herold s tím, že přeměřování by mělo být hotovo do dvou měsíců.

Stejnou situaci zažili i obyvatelé Prahy 6. Během posledního měsíce navštívili jejich byty zaměstnanci radnice a přepočítávali metry čtvereční.

„Když jsme prodávali byty, zjistili jsme, že údaje o jejich rozměrech v naší databázi nesouhlasí se skutečností. Všechny naše byty, kde je dnes regulované nájemné, proto přeměřujeme, aby po zvýšení nájemníci neplatili za byt víc, než by měli,“ objasňuje zastupitelka Prahy 6 Marie Kousalíková. Nicméně radnice již o zvyšování činže rozhodla, zdražovat se bude od 1. května.

V Praze 15 radní čekají na projednávání rozpočtu, které proběhne 20. března, a v Praze 10 se zase čeká na ustavující zastupitelstvo, které bude 10. března.

„Dokud nebudeme mít radu, nemůžeme nájemné projednávat. Nemůžu ale ani říct, jestli deregulace bude jednou z prvních věcí, které budou radní projednávat,“ uvedl tiskový mluvčí Jan Charvát.

Polovina roku je ideální
Situace se nedávno změnila i v Praze 7. Na posledním zastupitelstvu bylo zvyšování nájemného odhlasováno. „Zdražit od poloviny roku jsme považovali za ideální okamžik. Letos bychom ale chtěli dokončit privatizaci domů, takže bytů, kterých se deregulace bude týkat, nebude mnoho,“ potvrdil tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

V okrajových čtvrtích metropole je připravované zvyšování nájmů relativně mírnější. Například v Nebušicích se zdražovalo již prvního ledna, nájemníci bytů si museli připravit zhruba čtyři sta korun navíc.

Také v Čakovicích, Satalicích, v Újezdě nad Lesy nebo v Radotíně nepřesáhlo navýšení hranici dvaceti procent. Obecní byty tak patří k nejlevnějším v metropoli.

Kde se (ne)rozhodlo

Nájem se již zvedl: od 1. 1. 2007 - Praha 2, Praha 4, Praha 16, Satalice, Újezd nad Lesy, Nebušice

O zvýšení nájmů už rozhodli: Praha 3, Praha 6, Praha 7, Praha 9, Praha 11-14, Praha 17, Praha 18, Praha 20-22, Čakovice

Kde se ještě nerozhodli: Praha 1, Praha 5, Praha 8, Praha 10 a Praha 15

Autoři: ,Nejčtenější

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Když provoz pasivního domu včetně hypotéky stojí méně než podnájem

V domě na konci tiché ulice, úplně na kraji vesnice, objevila mladá rodina...

Když si Bára s Kubou spočítají splátku hypotéky a měsíční náklady na bydlení v novém domě, dostanou se na přibližně...

Přáli si srubový dům. Dlouho museli hledat parcelu, kde by nevadil

Podoba srubového domu odpovídá katalogu, přistavit nechali majitelé jen garáž.

Rodinný dům s moderním interiérem, kde se klade důraz zejména na přírodní materiály a citlivé namíchání několika stylů,...

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Najdete na iDNES.cz