Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejčastější reklamace u novostaveb: praskliny v omítce

  8:34
Praskliny ve vnitřních omítkách či nepřesnosti v usazení oken a dveří jsou podle stavebních firem nejčastějšími reklamacemi u nových bytů. Podle nich jde o přirozené fyzikální procesy, které pokračují v následujících zhruba dvou letech po kolaudaci. Noví vlastníci si stěžují také na nekvalitní rozvody vody, netěsnosti ve střeše či kvůli vlhku na poškozené podlahy.
novostavba Nehvizdy

novostavba Nehvizdy - Stavba domu se blíží ke konci | foto: Michaela ČapkováiDNES.cz

Zatímco stavitelé bytů tvrdí, že se reklamacím věnují a snaží se je odstranit co nejdříve, obyvatelé bytů bývají s odstraňováním závad nespokojeni.
 
"Příčinou závad je neúměrný spěch všech, zejména investorů, kteří chtějí mít stavbu postavenu a chtějí ji prodat či pronajímat," řekl Václav Kučera z Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha. Objekt je někdy hotový i během půl roku, přitom beton se dotváří dva roky, omítka pracuje rok, základy se usazují čtyři roky.

"Dřív, když se tolik nespěchalo, se tyto jevy nevyskytovaly, protože stavba včetně omítek, konstrukce, střechy vyzrála ještě během stavby," poznamenal Kučera, který se zabývá znaleckými posudky staveb.

Závady zaznamenal například vlastník nového bytu ve Vestci u Prahy. "Vzápětí po nastěhování se kvůli vlhku vyboulila podlaha a téměř dva měsíce jsme nemohli pokoj obývat. Dodavatelé stavby svalovali vinu jeden na druhého a vyřízení reklamace se táhlo," řekl.

Podlahu firma uvedla do pořádku asi za dva měsíce po reklamaci. Závady se týkaly bytu i celého domu. Například v podbití střechy se objevila plíseň, šindele byly špatně položené a u hromosvodů chybělo těsnění. Celý reklamační proces trval dva roky a ještě nyní, kdy dům již zhruba tři roky stojí, není podle majitele jednoho z bytů vše v pořádku.

Na zatékání do střechy si stěžuje obyvatel nového obytného domu ve středočeských Milovicích. Ani po půl roce firma závadu neodstranila. Problém je podle něj například i s parapety, které mají špatný sklon. Při dešti voda zatéká pod omítku, kterou pak narušuje. Vlastníci zažili i další nešvary.

"Postavili nám chodník a vzápětí ho rozjezdili kamionem naloženým betonovými kvádry, které byly určeny na druhou stavbu," řekl obyvatel Milovic.

Při kolaudaci se neprověřuje kvalita stavby
Nový byt je možné užívat až po kolaudaci. Ta je však úředním, nikoli technickým výkonem. "Kolaudaci provádí úředníci, kteří zjišťují, jestli je to podle projektu, podle stavebního povolení, ale o technickou stránku věci se nezajímají," řekl Kučera.

Podle něj by developer měl objekt prodávat až po usazení materiálu a odstranění vad. Poptávka po bytech je však velká, developeři vycházejí zájemcům vstříc a snaží se nové domy postavit co nejdříve.

Kvalita bytové výstavby se podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví za poslední roky velmi zvýšila a byty dosahují evropského standardu.

"Mohou se však objevit některé závady, které jsou většinou způsobeny dotvarováním stavby po jejím zhotovení, nelze vyloučit ani ojedinělé závady vzniklé při projekci nebo realizaci stavby, to se však netýká firem specializovaných na bytovou výstavbu," řekl generální ředitel podnikatelského svazu Miloslav Mašek.

Investorům svaz doporučuje, aby při výběru dodavatele věnovali pozornost referencím. "Při zjištění závad je třeba postupovat v souladu s obchodním zákoníkem - záruční lhůta na bytovou výstavbu je minimálně dva roky, ve smlouvách o dílo bývá sjednána většinou lhůta delší, obvykle pět let. V této lhůtě je povinen dodavatel bezplatně odstranit závady, pokud nebyly zaviněny nesprávným užíváním bytu," dodal Mašek.

Velké developerské společnosti potvrzují, že vady vznikají zejména kvůli přirozeným fyzikálním procesům. Reklamace prý ale vyřizují rychle.

Reklamace se vyřizují do měsíce
"Obecně platí, že lhůta pro vyřízení reklamace činí jeden měsíc od podání. V 90 procentech případů vyřídíme reklamaci rychleji," uvedl Ondřej Šuch z největší stavební firmy trhu, společnosti Skanska. Z celkového počtu prodaných bytů firma podle něj eviduje reklamace v řádu procent.

Také podle mluvčí Finepu Pavly Temrové společnost s vyřízením reklamací neotálí. "Standardní reklamace naše společnost vyřizuje do 15 dní, nejpozději do 30 dnů," uvedla Temrová s tím, že některé vady vyžadují delší dobu na odstranění kvůli dodržení technologických lhůt. Po dobu tříleté záruční doby se podle složitosti jednotlivých objektů pohybuje podle ní počet bytů bez reklamační vady nad 85 procenty.

"Pokud lze jmenovat nějakou statisticky nejčastější klientskou reklamaci, tak tou je vytváření drobných prasklinek ve vnitřních omítkách vznikajících v rámci dotváření konstrukce objektu v následujících letech po kolaudaci," podotkla mluvčí Finepu. Většina reklamovaných závad na projektech Finepu je podle ní způsobená technologickou nekázní jednotlivých dodavatelů.

S rychlostí vyřízení reklamace a ochotou ale není spokojený jeden z obyvatel pražského Barrandova, který si byt koupil právě od společnosti Finep. Reklamace se podle něj táhnou od nastěhování, což je již několik let. "Reklamoval jsem opadávající omítku na balkóně. Stále jen opravovali povrch. Až uznali, že je špatně položená dlažba a voda skrz ni zatéká," řekl. Kvůli neochotě vyřídit reklamace podalo několik majitelů na firmu žalobu.

Společnost Central Group, která je dalším z velkých stavitelů bytů v Praze, uvedla, že na byt o průměrné hodnotě tři miliony korun připadají zhruba 2000 korun nákladů na odstranění vad. "Z toho je zřejmé, že podíl reklamací proti objemu dokončené výstavby je zcela zanedbatelný," uvedla obchodní ředitelka Miluše Netolická.

Největší podíl závad představují trhlinky omítek, které jsou podle ní výsledkem přirozeného dozrávání omítky a dosedání stavby jako celku do podloží. "Tento proces přirozeně trvá zhruba dva roky od dokončení," dodala.

Nových bytů staví firmy stále více. Podle údajů ČSÚ se v prvním pololetí začalo stavět přes 20.200 bytů, což je o 14,2 procenta více než ve stejném období loni. Úřad a analytici se shodují, že růst ovlivnily hlavně příznivá situace na trhu hypoték, vyšší hodnota úvěrů v rámci stavebního spoření, podpora mladých manželů při získání prvního bytu a očekávané zvýšení DPH na bytovou výstavbu od ledna 2008.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...