Černá a zlatá vytvoří iluzi luxusu, ale hodí se jen do světlých a velkých pokojů | foto: Finezza Design

Nebojte se černé barvy. Bytu sluší a dodá mu nádech luxusu

  • 8
Byt v kombinaci černé a bílé působí vždy elegantněji než byt zařízený směsí veselých barev. Zároveň se však může snadno stát neosobním místem jako vystřiženým z časopisu.

Magazíny o bydlení jsou sice krásné, jenže v těch jejich obrázcích ve skutečnosti obvykle nikdo nežije. Je velký rozdíl mezi černou barvou na fotografii a černou barvou ve vlastním bytě, do kterého se večer unavení vracíme z práce.

Černá patří výhradně do bytů hodně světlých, s velkými okny umístěnými na stranu, kterou svítí slunce. Byt by měl být co největší. V úzké garsonce s vysokým stropem a malým oknem na černou zapomeňme. Byť bychom tam s ní kouzlili jakkoli, výsledek bude vždy pofidérní.

Černá také nepatří na stropy. Na stěnách by se měla objevit jen výjimečně a nikdy ne na všech. Naopak černá na podlaze či sedačce je skvělá. Černá patří výhradně na kvalitní materiály, na mramorovou podlahu, leštěné přírodní kameny, kvalitní obkládačky.

Černá v kuchyni. Jednoduché lince dodá luxusní vzhled

Černá v kuchyni. Jednoduché lince dodá luxusní vzhled

Nikdy nic nezkazíme s kombinací černé a bílé, není však ideální držet se pouze těchto dvou barev. Designéři zpravidla sahají ještě po barvě další, jemnější, která tuto ostrou kombinaci zjemní. Ideální je kombinace s krémovou či šedou, pro milovníky kontrastů je vhodným doplňkem červená nebo modrá. Do interiérů postavených na černé barvě se jako dekorace výborně hodí velkoformátové černobílé fotografie.

Černá barva má řadu odstínů. Zkusme vedle sebe položit několik černých věcí nebo několik černých látek a hned zjistíme, že není černá jako černá. Do bytu jsou vhodné její měkké odstíny, které jdou do hnědé či tuhově šedé barvy.

Černá se čím dál více uplatňuje v koupelnách a kuchyních. Když už se rozhodneme pro odvážnou černou koupelnu, pozor na to, aby obkládačky nebyly lesklé. Bude na nich vidět každá kapka, každá šmouha. Vhodnější jsou černé imitace jiných materiálů na obkládačkách, které jsou teď velmi moderní.

Černá a bílá. Tato klasická kombinace nikdy nezklame

Černá a bílá. Tato klasická kombinace nikdy nezklame

Černá koupelnu opticky zmenší, hrozí nebezpečí, že se z ní stane černá díra. Právě v místě, do kterého chodíme relaxovat, to není ideální. O černé v koupelně bychom měli vždy přemýšlet, nerozhodovat se unáhleně a vyplatí se konzultace s odborníkem.

Černá se zabydlela na kuchyňských spotřebičích. S nadšením si pořizujeme černé varné desky, ale i na ně pozor. Jejich majitelky jsou často nepříjemně překvapeny, že jsou na nich vidět cákance a nečistoty více než na nerezových spotřebičích.

Pro černé kuchyně platí totéž co pro koupelny. Výsledkem může být úžasná minimalistická kuchyně, stejně jako depresivně působící ušmudlaná linka. Naopak černé pracovní desky či černá granitová umyvadla mohou zdánlivě obyčejné kuchyni dodat luxusní vzhled.

Černé dekorace. V kombinaci se zelení nepůsobí smutně

Černé dekorace. V kombinaci se zelení nepůsobí smutně

Černou obvykle volí muži, kteří si zařizují singl bydlení. Je barvou bytů úspěšných manažerů a podnikatelů, kteří si sice nechají zařídit luxusní interiér, ale nakonec v něm obvykle jen přespávají. Černá se hodí do moderních minimalistických vil.

Vyvarovat by se jí měli obyvatelé historických domů a bytů, v nich působí násilně. Je to přirozené, dříve si přece černé kuchyně, koupelny, sedačky i stěny pořizoval opravdu málokdo. Jedná se o trend, který je na světě jen pár let.