Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebaví vás žehlení? Pořiďte si sušičku!

  8:39aktualizováno  8:39
Zatímco o užitečnosti myček už nikdo nepochybuje, sušičky jsou ještě stále výjimkou. Odhady hovoří asi o třech procentech domácností. Je to škoda. Důvodů, proč se sušička vyplatí, je totiž hned několik.
sušička prádla

sušička prádla - Současný trend jednoznačně upřednostňuje samostatné sušičky | foto: MIELE

Zaprvé šetří místo. Ač se to zdá nelogické, je to tak. Nemusíte mít totiž rozložený sušák v pokoji ani šňůry v koupelně, ani dosušovat ponožky na radiátoru, což znají v zimě hlavně maminky malých dětí. Navíc jsou dnes na trhu už sušičky s hloubkou pouhých 40 centimetrů, přesně jako pračky, takže není problém je na sebe "postavit" jako kostky Lega. Zadruhé je sušička také dobrá kvůli pocitu. Funguje tak trochu jako myčka, kde se schová všechno špinavé nádobí.

Pohled na bílou sušičku je rozhodně mnohem přitažlivější než výhled na sušáky a plné šňůry prádla nad vanou. Zatřetí představuje sušička zejména ve městě mnohem hygieničtější způsob sušení. "Rozdíl mezi prádlem sušeným na balkoně v prvním a v desátém patře domu vedle silnice je obrovský. Dole je prádlo prostě černé, protože se tam dostávají otěry z brzdových destiček a pneumatik, jen to zkuste porovnat se sousedy. Kdo bydlí v nižších podlažích, sušičku určitě využije," tvrdí Petr Novotný z Electroluxu.

Navíc v době, kdy se objeví smog, můžete prát prádlo znovu, protože do sebe natáhne nepříjemný pach. Čtvrtý důvod je typický pro současnou dobu - čas. "I silný lyžařský svetr budete mít suchý za dvě hodiny," tvrdí Ivan Karas z formy BSH - domácí spotřebiče, "navíc můžete v sušičce usušit za 60 až 90 minut i sportovní obuv ze syntetických materiálů. V zimě věc opět k nezaplacení."

Pátý důvod je velmi praktický použití sušičky snižuje potřebu žehlení. "A to až o sedmdesát procent, což kompenzuje i fakt, že sušička mívá na energetickém štítku 'céčko' neboli jde o energeticky náročnější spotřebič," vysvětluje Ivan Karas. Mnohé sušičky bývají dokonce vybaveny tlačítkem ochrany proti zmačkání, případně programem "snadné žehlení", který má majitele opět chránit před zbytečným žehlením.

Pokud váháte, jaký typ sušičky zvolit, pak máte na výběr dva, buď kondenzační, nebo s odvětrávacím systémem. Ty první jsou vždy dražší, někdy až o padesát procent, průměrně se tak pohybují kolem 15 až 35 tisíc. Můžete je však použít prakticky všude, protože kondenzovaná voda stéká do nádoby na koncentrát. "Je to vlastně destilovaná voda, manželka ji používá do žehličky," prozrazuje Petr Novotný.

O jejím naplnění vás může informovat LEDukazatel a akustický signál. Sušičky s "odvětráním" vyfukují vlhkost do ovzduší, nebo pomocí odvětrávacího potrubí odvádějí vlhko ven. V prvním případě však pozor, mohlo by dojít k tomu, že si z pokoje či komory uděláte parní lázeň. Ceny se pohybují již kolem sedmi až patnácti tisíc. A ještě jedna rada - sušička není trouba na prádlo neboli i zde funguje princip otáček jako u pračky a ždímání.

Doporučení odborníků zní, aby sušička měla minimálně osm set otáček za minutu, pak bude zbytková vlhkost prádla 70 procent. U 1000 otáček za minutu zbytková vlhkost klesá na 59 procent, u 1800 otáček je pouze 42 procent. Každý druh textilie ovšem vyžaduje jinou zbytkovou vlhkost, zpravidla se doporučuje nechat šatstvo volně doschnout na ramínku - a pak už jen uložit do prádelníku či šatníku. Na žehličku pak můžete zapomenout.


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...Najdete na iDNES.cz