Pravá část domu s lodžií slouží jako kancelářský objekt.

Pravá část domu s lodžií slouží jako kancelářský objekt. | foto: Karel Pobříslo

Návštěva v domě, kde je ekologie životním stylem

  • 17
Postavili si hrázděný dům. Ne náhodou. V severních Čechách se totiž stavěly odjakživa. A protože majitelé ctí tradice i ekologii, bylo rozhodnuto. Dům má tři části, nikoli proto, že rodina má tři děti, ale aby zde mohl vzniknout i prostor pro firmu.

Přátelský a současně profesionální přístup architekta Martina Rybáře umožnil vzniknout domu "ušitému" rodině na míru. Stavba vychází z tradice hrázděných konstrukcí a představách investora o ekologickém bydlení.

Dřevěný obklad fasády je z modřínového dřeva, které dlouho vydrží

Dřevěný obklad fasády je z modřínového dřeva, které dlouho vydrží.

Tradice hrázděných domů

V oblasti severních Čech se hrázděné stavby osvědčují již po několik staletí a dům, který jsme navštívili, dokládá jejich životaschopnost i ve spojení s moderním dispozičním konceptem. "Chtěl jsem prosadit co největší ekologický rozsah. Určitě to bylo umění možného. V okolí se v té době bylo jen těžko možné o podobné problematice poučit a získat potřebné zkušenosti," říká majitel domu.

Přírodní dřevo se objevuje výrazně i v interiéru

Přírodní dřevo se objevuje výrazně i v interiéru.

Na první pohled padnou do oka detaily, které spoluvytvářejí výraz stavby a vypovídají o využití tradičních způsobů stavění: hrázděné zdivo, nepálené cihly ze suroviny získané přímo v místě stavby, izolace z ovčí vlny, štípaná břidlice jako střešní krytina, hliněné omítky…

Pokus ze dřeva a hlíny

Hlínu, nakopanou přímo za domem, z níž byly vyrobeny tisíce cihel, analyzovali odborníci ze stavební fakulty ČVUT Praha a doporučili přídavné komponenty (písek, štěrk). Břidlici sháněl stavebník sám prostřednictvím zahraničního dodavatele, ovčí vlna, jedna z nejlepších a zároveň hygroskopických izolací, byla dovezená z Rakouska, dřevo dodala pila Attika. Ta je dodavatelem trámoví a díky svým zkušenostem doporučila i vhodný pracovní tým pro nejnáročnější úkol, tedy dřevěnou konstrukci celého domu.

Krb má žulové obložení  doplněné hliněnou omítkou

Krb má žulové obložení, doplněné hliněnou omítkou.

"Desítky tun čediče jsem zvolil jako jakousi reminiscenci z dětství, tropické dřevo Bankirai představovalo experiment pro všechny zúčastněné, modřín na pláštích byl dohodou všech..."  Určitý problém byl s aplikací hliněných omítek: "Míchali jsme vlastní složení a pokusů bylo nesčetně."

Práce versus soukromí

Členitý tvar domu nebyl prvotním záměrem, vyšel z nepravidelného tvaru pozemku a základního požadavku oddělit privátní a firemní zónu. Dvoupodlažní kancelářská část tvoří samostatný blok na východní straně, s vlastním vstupem a sociálním příslušenstvím. Její suterén je využit jako zázemí se sklepy, saunou a bazénem. Obytná část tvoří západní "křídlo", oddělené od kanceláří garáží a schodištěm k bazénu. Dispozice je přehledně rozdělena na společnou obytnou část a ložnicovou část, v prostorném podkroví se nachází galerie a tělocvična. Kanceláře jsou díky promyšlené dispozici odizolovány nejen funkčně, ale i hlukově. Jejich návštěvník se prakticky nemůže nijak střetnout se životem rodiny.

Bazén je přímo propojen s ochlazovacím bazénkem sauny, stěny pokrývá přírodní kámen

Bazén je přímo propojen s ochlazovacím bazénkem sauny, stěny pokrývá přírodní kámen.

Ekologie jako životní styl

Zahradu navrhl architekt Kiesenbauer. Majitel a investor v jedné osobě hodnotí jeho návrh jako velice citlivý, a proto příjemný, jako je prý pan architekt sám:

"Z velké části se podařilo prosadit náš tlak na užitkovost zahrady: byliny, ovoce, některé netradiční plodiny. Zásady ekologického zemědělství má v sobě snad každý: nehnojit hnojivy, nestříkat pesticidy, herbicidy a tak podobně, hodně pracovat rukama, recyklovat, kompostovat, co se dá, shánět hnůj…"

 
Od ideálů k realitě

Majitel, ač iniciátor celé základní myšlenky tohoto projektu, velmi upřímně a otevřeně hovoří i o věcech, na kterých by dnes, po určité době užívání domu, netrval:

"Nepovedla se studna. Vrt má puklinu a voda vykazuje velmi vysokou tvrdost, není použitelná ani do bazénu. Vodu z okapů jsme chtěli svádět do jímky a spolu se studniční vodou ji používat na splachování a zalévání. Tvrdost vody ale neumožnila vodou ani splachovat."

I dešťovou vodu lze používat jen na zálivku. Studna ale zůstává z ekonomického hlediska velmi důležitá. Pokud chce někdo pěstovat kvalitní trávník na velké ploše, potřebuje obrovské množství vody.

S odstupem času si není příliš jist smysluplností ozeleněných střech garáže a altánu. Každá ekologická záležitost zatím ještě něco stojí.

Břidlicové tašky doplňují zelené střechy

Břidlicové tašky doplňují zelené střechy.

Vytápění domu bylo v původním projektu řešeno rovněž ekologicky, především spalováním pilinových, případně i jiných rostlinných pelet. "Nyní jsem ale zavedl plyn. Přiměly mne k tomu problémy s dodáváním a neustálou změnou kvality pelet," vysvětluje majitel.



Technické údaje domu:

Užitná plocha: 460 m2
Konstrukce: železobetonové základové pasy, dřevěná rámová konstrukce
Vyzdívky: hrázděné zdivo z nepálených cihel,
Vnější obložení: modřínové dřevo
Omítky: hliněné

Střešní krytina: břidlicové tašky + zelené střechy
Schodiště: dřevěné
Výplně otvorů: dřevěná eurookna, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, krb, solární kolektory


Autor projektu stavby: Studio A91, Ing.arch.Jiří Makovec


Autor návrhu: Ing. arch. Martin Rybář, Aterliér RXR
www.rxr.cz. E-mail: rxr@rxr.cz

                                                                                                                             


Více se dočtete v časopise Můj dům 9/2008.