Prostor s pohovkou je od jídelní části oddělený nízkou nábytkovou sestavou s

Prostor s pohovkou je od jídelní části oddělený nízkou nábytkovou sestavou s televizí. | foto: Vizualizace: totostudio

Návrháři zachránili čtenářce obývák. Pomohli si televizní stěnou

  • 33
Čtenářka Jana si nedávno koupila byt v novostavbě. Po krátké době užívání si stále neví rady s obývacím pokojem. Marně přemýšlí, jak do prostoru dostat rozkládací pohovku, malý jídelní stůl a stolek s televizí. Vejít by se měla i malá knihovna.

Největším problémem obývacího pokoje jsou dveře do ložnice. V takto malém prostoru jsou obecně dveře uprostřed místnosti špatně umístěné. Bohužel v tuto chvíli se s tím již nedá nic dělat, nezbývá, než se přizpůsobit a vymyslet co možná nejlepší řešení.

Návrhu na kompletní zařízení obývacího pokoje čtenářky se ujala návrhářská dvojice Věra a Petr Tomíčkovi z firmy totostudio.

Obývací pokoj v novostavbě

Při navrhování jsme uvažovali o umístění sedačky u stěny, která je společná s koupelnou. To by se ale majitelka bytu dívala přímo na dveře do ložnice. Na protější stěnu se pohovka bohužel nevejde. Při průchodu do kuchyně by sedačka s konferenčním stolkem také překážela.

Proto jsme se rozhodli pro variantu s umístěním nábytku do prostoru. Ve výsledku se tím podařilo prostor prakticky vyřešit a oddělit jídelní část.

Jídelní stolek bychom si vzhledem k velikosti dovedli představit i v rohu kuchyně, kde by pro něj mohlo být místo, ale požadavek zněl jinak. Čtenářka jej chce mít v obývacím pokoji.

Jídelní část jsme se proto rozhodli oddělit od odpočinkové nízkou nábytkovou stěnou s televizí. Ta je tvořená subtilní sestavou dvou kontejnerů ve spodní části a polic pro knihy v horní.

Důležité bylo, aby předěl s televizí nebyl příliš vysoký a nebránil průstupu světla do zadní části místnosti a přitom byl na televizi zachovaný výhled. Pohled proti oknu tolik nevadí, televize není ústředním bodem v bytě, vždy je možné zatemnit pokoj žaluziemi.

Rozkládací pohovku bylo možné umístit pouze k jedné stěně.

Rozkládací sedačku jsme dali ke stěně opatřené originální tapetou se vzorem mozaiky. Na ní je zavěšená skleněná police pro drobnou dekoraci. Pro oživení a odsunutí od stěny (také z důvodu přístupu do ložnice při rozložení) je vedle sedačky v rohu delší květináč s vyššími štíhlými rostlinami.

Na druhé straně pohovky je na zemi postavená solitérní lampa. Větší palma, která pokoj barevně vhodně doplní a oživí, je pod sestavou skříněk na stěně vedoucí ke kuchyni. Nábytek je opět odlehčený a subtilní.

Velmi zajímavým řešením je konferenční stolek. Jde o sériově vyráběný designový model, který se může otáčet kolem své osy. Snadno jej také bude možné odsunout v případě rozložení pohovky. Tvarově mu potom odpovídá kruhová deska jídelního stolu doplněná o výrazné židle.

Majitelka bytu si přála mít v obýváku také jídelní stůl.

Pokud je to jen trochu možné, doporučujeme čtenářům oslovit designéra nebo architekta ve chvíli, kdy je byt ve výstavbě a můžete provádět větší či menší klientské změny. Vyhnete se tak problémům s mnohdy ne zcela dobře řešenými projekty.

Dveře do ložnice by v tomto případě bylo vhodnější posunout ke stěně (tak, aby v ložnici zbylo místo pro vestavnou skříň), a nedělit již tak krátkou stěnu na dvě těžko využitelné části.