Nastěhujte si jaro na terasu

Pro milovníky květin je jaro nejkrásnějším obdobím roku. Nezoufejte, že nemáte zahradu. Krásu jarních květů můžete vychutnat, i když je na balkoně nebo v truhlíku za oknem. Navíc mají výhodu, že jsou přemístitelné.

Na jaře se dají do truhlíků vysazovat kvetoucí druhy, kterým nevadí nízké teploty.
Patří mezi ně maceška, sedmikráska, chejr vonný a hybridy pomněnky Myosotis. Jsou to dvouleté rostliny.

Jestliže si je budete chtít vypěstovat sami, vysejte semena v létě a na podzim semenáčky zasaďte do truhlíků, ve kterých mohou i přezimovat přikryté chvojím.

Z menších rostlin jsou vhodné pro jarní výsadby v truhlících různé druhy petrklíčů (prvosenek).

Rostlinám, kterým vyhovuje polostín, nevadí ani jarní slunce, stejně jako společenstvu nízkých cibulovin, například sněžence, ladoničce, kosatečku, modřenci nebo ladoňce.

Stejně dobře je můžete kombinovat s vyššími Darwinovými nebo Mendelovými tulipány, vysazenými v zadním řádku truhlíku.

Do pestré kombinace s petrklíči se hodí i dvouleté květiny.

STÁLE KVETOUCÍ PELARGONIE

*
Pelargonie vysazujte do prostorných nádob s výživnou zeminou určenou speciálně pro pelargonie.

* Do spodní části nádoby nasypejte drenážní vrstvičku keramzitu.

* Dostatečně je zalévejte - za horkého léta jedna rostlina denně spotřebuje až litr vody.

* Včas zahajte pravidelné přihnojování hnojivy určenými pro pelargonie.

* V krátkých intervalech rostliny prohlížejte a čistěte od odkvetlých květů a suchých listů.

Prim hraje pelargonie
Některé druhy a odrůdy jsou obzvlášť oblíbené a ceněné pro mimořádně zářivou barvu, elegantní nebo kompaktní tvar, jednoduchou péči, odolnost vůči škůdcům a chorobám, nebo proto, že vydatně a dlouho kvetou.

Patří mezi ně především pelargonie, které se během několika let stačily z Afriky rozšířit doslova do všech koutů světa.

Příčinou jejich popularity je jejich krása, široká barevná škála a mimořádná schopnost přečkat dlouhodobě nepříznivé podmínky. Avšak pozor - truhlíky se mohou vyndat ven až po 15. květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky.

Nové odrůdy petúnií
Druhé místo v pomyslném žebříčku oblíbenosti balkonovek patří petúniím. Ty v posledních patnácti letech urazily díky šlechtitelskému úsilí veliký kus cesty.

Snad žádná jiná balkonová letnička nezaznamenala takový nárůst nových odrůd. V různých nabídkových katalozích se tak můžete setkat s pojmy jako Surfinie, Supertunie, Super petúnie, Million Bells, Doubloons, Petunie, Microtunie aj.

Zvolte pro ně slunné stanoviště chráněné před silným větrem. Vysazujte je jen do vysoce kvalitní zeminy pro balkonovky, s mírně kyselou půdní reakcí. Odborníci doporučují vždy před výsadbou přimíchat pomalu rozpustná hnojiva. Navíc má pak každá zálivka obsahovat ještě nízkou dávku plného hnojiva.

Podobně jako u ostatních balkonovek je pro plné nasazení květů rozhodující zálivka. Odstraňováním uschlých květů prodloužíme dobu květu až do pozdního podzimu. Dalšími oblíbenými a osvědčenými nádobovými rostlinami jsou: begonie, lobelky, netýkavky, lichořeřišnice či sporýš.

Nabídka se rozšiřuje
Na zahradnickém trhu se každoročně objevuje relativně velké množství nových rostlin vhodných pro pěstování v truhlících. Nejlépe se s nimi můžeme seznámit na zahradnických výstavách a předváděcích akcích.

Ne všechny nově vyšlechtěné odrůdy letniček však sklízejí takový úspěch, jaký od nich zahradníci očekávají. Příčinou je nedůvěra pěstitelů, i fakt, že prodejci často neumějí zákazníkům fundovaně poradit, jak daný druh rostliny správně pěstovat.

Pěstitelským neúspěchem je pak zákazník odrazen a namísto experimentování se v příští sezoně přidrží osvědčených klasických druhů.

Truhlíkům sluší styl
Všichni chceme, aby truhlíky vypadaly co nejlépe. Musíme je proto osazovat s rozmyslem. Mezi nejoblíbenější patří takzvané sezonní stále kvetoucí květiny. Přitom můžete sesadit dohromady jednoletky, dvouletky i trvalky.

K osázení jednoho truhlíku vybírejte rostliny se shodnými nároky. Některé druhy mají raději kyselejší zeminu s příměsí rašeliny (petúnie, fuchsie, vějířovka, begonie), jiné nesnášejí přelití (begonie nebo netýkavky).

Stále zelené rostliny, například zakrslé jehličnany a odrůdy břečťanů, mohou být použity dočasně k doplnění kvetoucích rostlin.

Okenní truhlíky jsou stále na očích, a proto se po odkvětu jedné rostliny může celý dojem pokazit. Vyplatí se nechat rostliny v původních květináčích, v nichž je umístíte do truhlíku. Pak můžete podle potřeby přemisťovat a vyměňovat jednotlivé rostliny, aniž dojde k poškození jiných.

Jak postupovat při nákupu rostlin

1. Před nákupem si sepište seznam druhů rostlin, kterými chcete zkrášlit balkon či terasu; u každého druhu připravte alespoň jednoho odpovídajícího náhradníka pro případ, že něco nedostanete.

2. Podle počtu truhlíků a dalších nádob spočítejte, kolik potřebujete sazenic.

3. Vybírejte jen rostliny, které vypadají zdravě, mají sytě zelené listy bez chorobného zbarvení nebo stop po žíru.

4. Podívejte se také na spodní stranu listů, neboť zde se rádi ukrývají škůdci.

5. Kupujte jen rovnoměrně rozvětvené, dobře olistěné rostliny, pokud možno již s násadou poupat (truhlíky rozkvetou dříve).

6. Dávejte přednost sazenicím předpěstovaným v kontejnerech.


Autorka se specializuje na péči o zahradu

Pelargonie na terase

Detail květin na střeše

Zvolit můžete barvy, které ladí, nebo naopak kontrastují s vaším domem, rostliny malé i vysoké, převislé či popínavé

Samozavlažovací truhlík může zachránit vaše květiny v době dovolené

Květiny potřebují odstátou vodu, ledová přímo z vodovodu jim způsobí nepříjemný šok

Pelargonie vysazujte do prostorných nádob s výživnou zeminou.

Petúnie patří po pelargoniích k nejoblíbenějším truhlíkovým květinám.