Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naomi Campbellové se splnil sen. Bude bydlet v oku boha Hora

  1:00aktualizováno  1:00
Španělský architekt Luis De Garrido navrhl pro britskou supermodelku Naomi Campbellovou sídlo ve tvaru oka staroegyptského boha Hora. Luxusní ekologickou stavbu jí daroval k jejím 41. narozeninám. Vše financoval modelčin partner, ruský miliardář Vladislav Doronin.

Horovo oko reprezentovalo i matematický měřicí systém a počítání se zlomky. I tento fakt inspiroval Garridu a při návrzích vily se prý poměrů držel. | foto: Luis De Garrido

Naomi Campbellová je fanatickou obdivovatelkou egyptské kultury. Dokonce i svou svatbu s ruským miliardářem Vladislavem Doroninem plánovala v egyptském stylu a vážně uvažovala o obřadu v chrámu v Luxoru.

Sňatek sice vyšuměl doztracena, ale Naomi zemi na Nilu obdivovat nepřestala. Dokladem je vila stojící na malém soukromém ostrově blízko tureckého pobřeží. I samotný ostrůvek nese příhodný název. Jmenuje se Kleopatřiny pláže.

Tvar vily při leteckém pohledu připomíná staroegyptský znak Horova oka.

Tvar vily při leteckém pohledu připomíná staroegyptský znak Horova oka.

Zakázka na ekologickou vilu s pětadvaceti pokoji, maximálním komfortem a soukromím v rámci neomezeného rozpočtu je pravděpodobně snem každého architekta. Tento se splnil Španělovi Luisi De Garridovi, který se plně věnuje tvorbě ekologicky udržitelných projektů a sociálních staveb.

Jeho realizace jsou ověnčené významnými mezinárodními cenami a v roce 2008 byl dokonce jmenován Americkým architektonickým institutem architektem roku.

"Udržitelná architektura musí zcela splňovat potřeby majitelů a všech, kteří budou objekt obývat, ale zároveň nesmí ohrožovat blaho a rozvoj ostatních lidí ani dalších generací. V podstatě jde o jakýsi čestný lidský závazek a doklad sociální stability," říká Garrida v úvodníku svého zářijového zpravodaje, který pravidelně vychází na webových stránkách jeho architektonického studia. V editorialu také oznámil dokončení vily pro Campbellovou.  

Vila tvoří obrovská polokoule z modře tónovaných skel zasazených v ocelové

Vilu tvoří obrovská polokoule z modře tónovaných skel zasazených v ocelové konstrukci.

Nové modelčino sídlo popisuje jako luxusní dům, ve kterém se mu podařilo dokonale sladit vysokou kvalitu moderního života s konceptem soběstačnosti. Dům je maximálně funkční a jeho provoz prý velmi levný.

Vilu tvoří obrovská polokoule z modře tónovaných skel zasazených v ocelové konstrukci. Stavba stojí na velkoryse dimenzované terase, obklopené fotovoltaickými panely. Tvar vily při leteckém pohledu připomíná právě staroegyptský znak Horova oka.

Ostrůvek se jmenuje Kleopatřiny pláže

Ostrůvek se jmenuje Kleopatřiny pláže.

Kromě pětadvaceti pokojů je v domě pět salonů a obývacích pokojů a v nejvyšším patře krytá zahrada s palmami, která poskytuje neuvěřitelné výhledy po okolí a příjemné mikroklima v kterékoliv denní době po celý rok. Centrální bod kupole také slouží jako obří světlík pro všechna patra stavby.

Speciální úpravy skel a propracovaný systém odvětrávání zamezují ve spojení s dokonalým lamelovým zastíněním oken a výběrem vhodných materiálů skleníkovému efektu.

Vila má jedno patro o rozloze 687 metrů čtverečních zapuštěných v zemi. Zde jsou tři ložnice, obývací pokoj, jídelna, koupelna, kino, tělocvična, herna, lázně a několik skladovacích prostorů.

V přízemí jsou na 688 metrech čtverečních dva obývací pokoje, jídelna, kuchyň a dva pokoje s koupelnami. První patro má 467 metrů čtverečních a nabízí deset ložnic, deset koupelen a velkou šatnu.

Dům má celkem 1 842 metrů čtverečních a jenom stavba vyšla Vladislava Doronina na 3,6 milionu eur (v přepočtu 88,5 milionu korun).

Horovo oko, neboli vedžat, je jedním z nejdůležitějších staroegyptských symbolů

Horovo oko neboli vedžat je jedním z nejdůležitějších staroegyptských symbolů a značí sílu, moc a zdraví.

Co symbolizuje Horovo oko

Horovo oko neboli vedžat je jedním z nejdůležitějších staroegyptských symbolů a značí sílu, moc a zdraví. Symbolika vychází z postavy boha Hora, vládce nebes, slunce a světla.

Mezi starověkými vzdělanci reprezentovalo Horovo oko i matematický měřicí systém a počítání se zlomky. I tento fakt inspiroval Garridu a při návrzích vily se prý poměrů důsledně držel.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Lednice má nové centrum. Ve vložené dřevěné buňce je kavárna

Nové Kongresové centrum hotelu Spa Resort Lednice navrhl architekt Martin...

Lednice, to není jen krásný zámek, minaret, romantická krajina a vodní kanály, ale jsou to také lázně. Do této...

Nejlepší interiéry roku 2017: od domu až po hostel. Podívejte se

Dům ve tvaru srdce: hlavní obytný prostor je spojený s kuchyní a jídelnou....

Do třetice všeho dobrého: třetího ročníku soutěže Interiér roku 2017 se zúčastnil rekordní počet 178 projektů z České a...

Autoři nejlepších interiérů dostanou jako cenu unikátní vázy

Vázy byly ručně foukány ve sklárně BOMMA ve čtvrtek 15. 3. 2018, předány budou...

Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm patří k nejprogresivnějším českým designérům. Loni se stali art directory...

Najdete na iDNES.cz