Zesílená část v místě středové nohy zpevňuje přesahující konzolové vyčnívající...

Zesílená část v místě středové nohy zpevňuje přesahující konzolové vyčnívající pracovní desky. | foto: IO Studio

Nábytek inspirovaný oblinami mraků. Svádí k dotýkání, tvrdí jeho autor

  • 40
Kolekce nábytku s organickými tvary od architekta Luky Križka se vznáší v prostoru. Její autor tvrdí, že mu jako inspirace posloužily mraky, jejich různorodé tvary a obliny.

Kolekci Cloud Idea tvoří čtyři prvky, které lze nalézt snad v každé domácnosti: jídelní a pracovní stůl, police a kuchyň. V takovém rozsahu ještě nikdo nábytek z corianu nevytvořil.

„Používáme dvě extrémní barvy, bílou a černou, které vycházejí z barevné nálady soumraku a úsvitu. Kolekce je navržena bez ostrých hran a svádí k dotýkání,“ popisuje svůj přístup architekt Luka Križek.

Novou kolekci vytvořil především pro soukromé interiéry. Nábytek nevyžaduje ani velký prostor, protože díky svým tvarům působí odlehčeně a vzdušně. „Objemově vyplňuje prostor s minimem použité hmoty materiálu,“ lakonicky konstatuje Luka Križek.

Díky rozdělení středové podnože získal designér dvě nohy, které se v místě středu přibližují a v opačném směru opět vzdalují.

Jako materiál zvolil hliníkový plech a corian, který lze zpracovávat, pokud jde o tvary, bez jakéhokoliv omezení. Aby se snížila hmotnost jednotlivých solitérů, využívá například u stolu oválné otvory vyříznuté do pláště podnože. Tyto výřezy kompozičně hrají s půdorysným tvarem.

Organické tvary vznikly díky moderním technologiím

Netradičně pojatá kuchyň v sobě slučuje hned dvě uživatelské funkce: vyšší část slouží jako varný ostrůvek s doplňkovou pracovní plochou přidruženou k hlavní kuchyňské lince, která bývá umístěna rovnoběžně za ostrovem. Nižší část pak slouží jako jídelní stůl pro šest lidí. Vyšší pracovní plocha je připravená pro umístění varné desky či kuchyňského dřezu.

„Konstrukci kuchyně jsem navrhl z hliníkového plechu, z obou stran zakrytého corianovým pláštěm, který je vyrobený s pomocí termoformingové technologie. Snažil jsem se jednoduchým a zároveň originálním přístupem vyřešit sloučení dvou funkcí, pracovní a jídelní, a zároveň navrhnout esteticky silný a dobře zapamatovatelný solitér,“ vysvětluje architekt Križek.

Jídelní stůl pro 12 osob je sice primárně určený ke stolování, ale stejně tak dobře poslouží i v jednacích místnostech. Vizuální zážitek nabízí uživateli i při sezení, protože má desku z čirého skla, takže je dobře vidět zajímavě tvarovaná podnož.

Díky kombinaci dopadu světla na bílý povrch pláště a tmavých nenasvětlených částí v dutinách podnoží vzniká jemná stínohra. Půdorysný obrys podnože vychází z nepravidelného vejcovitého tvaru.

Stůl pro náročné

Stůl v prostoru vytváří spíše dojem objektu. Upoutá pozornost a dokáže dominovat okolnímu prostoru.

I pracovní stůl může fungovat jak pro běžné domácí účely, tak pro reprezentativní potřeby. Působí maximálně odlehčeně, tvarové řešení je přizpůsobeno konstrukci, díky tomu se obejde bez dalších podpůrných nohou.

Přisunutím doplňkových židlí lze funkčně využít vykonzolovanou část pracovní desky k jednání až čtyř dalších osob, solitér tak částečně supluje i funkci konferenčního stolu.

I zde se uplatnila termoformingová technologie, s jejíž pomocí vznikl dvouplášť s vnitřní nosnou hliníkovou konstrukcí.

Police jako přetočený papír

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4 Blok - nadčasové bydlení v novostavbě s uzavřenou zahradou pro rezidenty.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz

„Koncepční tvarové řešení nástěnné police vychází z jednoduchého principu přetočeného papírového proužku. Libovolný počet samostatných ́proužků ́ je kladený svisle nad sebe. Přetočením proužku ze svislé do vodorovné polohy vznikne odkládací plocha,“ vysvětluje architekt Križek.

Při použití více pruhů vzniká obdélníkový formát, která vytváří iluzi velké papírové prořezané čtvrtky.

Tato jednoduchá myšlenka vytvořila z police tvarově nejjednodušší, až minimalistický prvek celé kolekce. Na stěně sestava funguje velmi výtvarně, v prostoru připomíná spíše obraz či uměleckou plastiku než „obyčejnou“ polici.

Elegantní tvar pracovního stolu vychází z optimální geometrie konstrukce, stůl působí dynamicky a zároveň odlehčeně.

Autor

Ing. arch Luka Križek *1977

2010 – dokončil studium na ČVUT, Fakultě Architektury

Architekt a designér tvořící návrhy od rodinných domů až po veřejné stavby.
Jeho práce je ve velké míře zaměřena na návrhy interiérů pro velké mezinárodní korporáty.

V současnosti spolupracuje s českým výrobcem světel společností HALLA, pro které navrhuje kolekci světel ARBO.
V červenci 2014 veřejnosti představí širokou kolekci nábytkového designu pod vlastní značkou.

2007 - zakladatel a majitel architektonického kanceláře IO Studio s.r.o.
2004 - spoluzakladatel architektonické kanceláře DOT Architects s.r.o.

2014 - otevření showroomu v Opletalově ulici v Praze, k prezentaci
vlastní kolekce nábytku a světel

Ocenění:
2014 – čestné uznání v GrandPrix Architektů 2014 za Radegast Atlantic v Brandýse nad Labem v kategorii interier (více zde včetně fotografií)
2014 – Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži A’Design Award za Vodafone data shop Ostrava, Nová Karolína
2014 – Bronzová medaile na mezinárodní soutěži A’Design Award za interiér kuchyně