Obývací pokoj

Obývací pokoj | foto: Archiv majitelů

Nábytek na míru vyřešil rodině problémy s nevyhovující dispozicí bytu

  • 13
Do nového bytu si rodina pořídila novou jen kuchyni a vestavné skříně. Starší nábytek z předchozího bydlení musel stačit. Teprve po několika letech se rozhodli byt dovybavit. To však znamenalo i určité stavební úpravy. Prostě rekonstrukci.

K tomuto postupu vedly rodinu především finanční důvody. Pořízení bytu bylo totiž velmi nákladnou záležitostí.

Časový odstup při zařizování měl však i své výhody. Majitelé si během několika let vyzkoušeli různé varianty rozmístění nábytku. Věděli tak, co jim vyhovuje a co ne. To ostatně platí v každém bytě.

Vizualizace: kuchyně

Manželé se rozhodli pro nové vybavení obývacího pokoje, ložnice, pokoje pro dceru a koupelny. Měli jasno: chtěli nábytek z masivního dřeva, lamino je nelákalo. Nechtěli ale kvůli dalším finančním výdajům měnit již dané podlahy. To komplikovalo situaci.

"Konečný dojem z místnosti určuje hlavně podlaha. V podlahových krytinách však developeři nemívají příliš široký výběr. Nebo klienti dokonce přijdou k již hotovému bytu, tedy k položené podlahové krytině. Z finančních důvodů se dnes bohužel preferuje především laminát. To byl i tento případ," vysvětluje stavební inženýrka Alena Koubová z firmy Kouba interier, na kterou se rodina obrátila o pomoc s řešením.

Vizualizace - obývací pokoj s knihovnou

Po schválení finální podoby návrhu bylo třeba udělat určité stavební úpravy. Přesouvaly a přidávaly se zásuvky, posouvaly se vývody pro světla, stavěla se sádrokartonová stěna. Všechny místnosti dostaly novou malbu v decentních tónech béžové. Barvy do dětského pokoje si s nadšením vybírala dcera sama.

Bez stavebních úprav to nejde

Hlavním požadavkem na řešení obýváku byl úložný prostor a zároveň zachování vzdušnosti pokoje. Majitelé vlastní hodně knih, pro něž chtěli získat dostatek místa. V blízkosti televizoru požadovali totéž pro CD a DVD.

Pokoj je propojen s kuchyní, proto se i kuchyňský stůl vyráběl nový. Rovnou rozkládací, aby při větších návštěvách, například o Vánocích, měli všichni dostatek pohodlí.

Vpravo vedle vstupních dveří se našlo místo pro velkou knihovnu od podlahy až ke stropu. Je vlastně zapuštěná do sádrokartonové předstěny. Má sice hlavně dekorativní funkci, za sedačkou jsou však skryta i dvířka a za nimi úložný prostor.

"Zapuštěním " knihovny do sádrokartonu se navíc podařilo eliminovat její hmotnost, v prostoru by působila zbytečně těžce a robustně.

Obývací pokoj s nikou na dekorace

V předstěně byla vytvořena osvětlená nika na dekorace, obdobné řešení najdete i v knihovně. U okna stojí malá hudební skříňka na CD a DVD, stejně tak skříňky u televizoru slouží především na jejich ukládání.

"Zajímavá je konstrukce konferenčního stolku: obě vrchní dřevěné desky lze vysunout a zvednout přibližně o 15 centimetrů. Stolek pak může sloužit třeba pro práci s notebookem. I menší občerstvení lze konzumovat mnohem pohodlněji než v případě nízké stolové desky," upozorňuje Alena Koubová.

Stůl vyrobený na míru je rozkládací

Stůl vyrobený na míru je rozkládací

Detail stolku, u něhož lze zvýšit horní desku

Detail konferenčního stolku, u něhož lze zvýšit horní desku

Rohová skříňka za sedačkou měla původně skrývat i vinotéku. Nakonec ji nahradily otevřené police na víno. Zvolený materiál, masivní lakovaný americký ořech, nechává vyniknout propracovaným detailům a kvalitnímu zpracování.

Ložnice s pracovním koutem

Majitelé často využívají (byť to odborníci nedoporučují) pracovní kout v ložnici, kde však bývá světlo monitoru počítače či lampičky nepříjemné. Proto Alena Koubová navrhla mezi pracovní místo a postel oddělující skříňku, která zároveň slouží jako úložný prostor ke stolu. Ten najdete i nad stolem za prosklenými nebo posuvnými dvířky. Knihovnička je přístupná také z druhé strany od postele.

Pracovní kout v ložnici

Pracovní kout v ložnici odděluje od lůžka polovysoká skříňka

Oddělující skříňka v ložnici má ze strany postele malou knihovnu

Oddělující skříňka v ložnici má ze strany postele malou knihovnu

Dvojlůžko je ve znamení úložných prostor. Klasické noční stolky se totiž vedle postelí už nevešly, proto se pro odkládání využil i prostor za hlavami. Horní deska je odklápěcí, na boku má skříňka dvířka, aby byl celý prostor pohodlně přístupný.

Odklápěcí rošty postele dovolují snadný přístup k úložnému prostoru.
U okna stojí komoda a odkládací (či toaletní) stolek. Celá ložnice je z americké třešně, povrch není lakovaný, ale voskovaný. Materiál tak působí velmi přírodním dojmem, navíc matný vzhled je do ložnice příjemný.

Horní postel slouží na spaní, spodní na hraní

Dětský pokoj na přání

Pokoj pro dceru má vše potřebné pro dítě. Zvýšené lůžko na schůdkách se zásuvkami, spodní matrace slouží jako místo na hraní, bočnici postele lze využít pro lepení obrázků či plakátů. V záhlaví obou lůžek najdete úložný prostor. Horní rošt je polohovací, spodní z poloviny vyklápěcí, opět pro dokonalé využití místa.

Pod oknem stojí velký pracovní sůl a vedle vstupu šatní skříň. Její čelní barevné plochy jsou z kvalitního vysokotlakého laminátu francouzské firmy Polyrey, hrany pak z masivního javoru.

Místo úchytek bylo z bezpečnostních důvodů použito vtipné tvarování hran

Místo úchytek bylo z bezpečnostních důvodů použito vtipné tvarování hran

Barevnost si děvčátko vybíralo samo

Barevnost si děvčátko do svého pokoje vybíralo samo

V koupelně se na míru vyráběla skříňka pod umyvadlo a závěsná skříňka, pračka se sušičkou se obestavily. Nábytek z lakované americké třešně bez problému zvládá vlhčí prostředí koupelny.

V koupelně je nábytek z lakované třešně