Pokoj pro dva sourozence

Pokoj pro dva sourozence | foto: Jaroslav Kvíz

Nábytek, který vydrží i dětské rebely aneb chvála laminátu

Dětský pokoj o ploše 22 metrů čtverečních je možná na pražském sídlišti v Krči největší. Ale hlavně nabízí promyšlené řešení, které dvěma sourozencům dává velký prostor na hraní a zároveň jim zaručuje soukromí, a to s výhledem na řadu let dopředu.

Na pražském sídlišti v Krči najdete u třípokojových bytů i pokojíky 7 m2, což současné normy ani nedovolují. Jenže nástavba na výměníkové stanici nabídla netradičně prostorné byty.

Rodiče dvou malých dětí se přesto rozhodli neponechat zařízení pokoje 5,7× 3,9 m náhodě.

"Manželé měli jasnou představu o dispozici. Přáli si dvě postele nad sebou, s úložným prostorem, poličkami a místem na hraní. Stolek na kreslení mohl být zatím malý, se zapuštěnými kelímky na tužky, protože ani starší dcera nechodí ještě do školy," vypočítává požadavky rodičů Ing. Alena Koubová z firmy Kouba interier.

Promyšlená barevnost

Diskuse se vedly hlavně o barevnosti. "Zkoušeli jsme různé varianty. K tomu dobře slouží vizualizační program SketchUp. I průměrně zdatný počítačový uživatel je schopen si jej nainstalovat, ke stažení je zdarma. Doma si můžete v klidu prohlížet vizualizace, otáčet pokojem a zkoušet pohledy, které potřebuje. Řešili jsme takto hlavně barevnost." vysvětluje Ing. Martin Kouba z firmy Kouba interier.

Odvětrání pod skřínkami není náhodné, brání nebezpečí vlhkosti, nástavba na výměníkové stanici má bohužel některé stavební "chybičky".

Postupně se ukázalo, že ani tradiční řešení dispozice nemusí kopírovat sériovou výrobu. "Majitelé chtěli původně na posteli klasická prkna místo plných bočnic. Děrování desek představuje kompromis: je vzdušné a bezpečné. Dětem nikam nemůžou zapadnout nohy či ruce a mají svůj útulný pelíšek. Motiv otáčející se kostičky ´pasuje´ ke stylu nábytku," vysvětluje Alena Koubová, sama maminka dvou malých dětí. A tudíž velmi dobře obeznámená s tím, co děti dokážou.

Důležité detaily

Sestava skříněk je dostatečně velká, aby vystačila i pro dvě děti.

Spodní postel má úložný prostor s dostatečnými otvory pro odvětrání matrace, horní je pak koncipována tak, aby ji bylo možné rozebrat a s použitím uschovaných dílů postavit samostatně, až budou chtít děti pokoj přestavovat...

Místo úchytek byly použity výřezy v čelních plochách dvířek. Nic tak nikde nepřekáží a nehrozí nebezpečný kontakt.

Na nábytek byl použitý vysokotlaký laminát (nikoliv lamino!) od francouzské firmy Polyrey, v modrém a bílém provedení, které doplňuje dekor třešeň rustik. Vše dobře ladí s hnědou korkovou podlahou. Především však je tento materiál takřka nezničitelný.

Desky byly zvoleny masivnější s tloušťkou 28 mm. Nejen že lépe vypadají, ale především nabízejí vyšší pevnost. Hrany tvoří nákližky z masivní americké třešně, povrchově upravené voskem. Jsou nalepené na desku před dýhováním laminátem, tudíž "neodloupnutelné", na rozdíl od hran, které se na desky lepí po laminátech.

Schody k hornímu lůžku jsou bezpečné i pro menší dítě.

V pokoji zůstal díky postelím nad sebou dostatečně velký prostor na hraní.

Matrace jsou z PUR pěny v kombinaci s "línou pěnou". Potahy obsahují stříbro, které zaručuje antibakteriální vlastnosti. U skříněk ve spodní sestavě byla použita odvětrávací mřížka. Už krátce po nastěhování totiž majitelé zjistili, že zeď za spodním lůžkem kvůli nekvalitně provedené izolaci vlhne. Byť došlo k opravě, rodiče preventivně zvolili možnost odvětrání touto formou.