Nábytek: jak být "in" a přesto nadčasový

  • 22
Při zařizování bytu si mnozí vedle důrazu na praktičnost navíc přejí, aby nábytek propůjčil domovu také osobitost a styl. I v nábytkářském průmyslu byla určitá období spjata s jistým stylem, i zde se tedy uplatňují módní trendy.
"Některé z trendů přežijí módní vlnu a stanou se jakousi klasikou, u jiných lze už nyní říci, že se z nabídky poměrně brzy vytratí," říká Jan Veselý z firmy Correct Interior-Natuzzi, která se zabývá prodejen nábytku již řadu let.

Jaký materiál se v současnosti při výrobě nábytku používá?

Nábytkářský průmysl úzce souvisí s módou, průmyslem oděvním a automobilovým. Trendy ve stylu a používaných materiálech se odrážejí ve všech těchto oborech. Například je-li dnes moderní světlá kůže, pak ji najdeme jak na módních přehlídkách, tak v automobilovém i bytovém interiéru.

Za klasiku se v minulosti považovalo pravé dřevo. Proč se v současnosti používá jen ve velmi omezené míře?

Postupem času byl celodřevěný nábytek vystřídán různými náhražkami, jako například konstrukční deskou dotvořenou povrchovou úpravou, laminováním nebo dýhováním. Často se sice konstrukční desky v něčem podobají kdysi používaným dřevotřískám, ale jejich kvalita je dnes zcela nesrovnatelná. Především se při výrobě nepoužívají žádné materiály, ze kterých by se mohly uvolňovat zdravotně závadné látky, jak tomu bylo v případě někdejších dřevotřísek, ze kterých se uvolňoval karcinogenní formaldehyd.

Dnešní zákazník tedy nemusí mít strach, že odklon od čistě přírodních materiálů, masivního dřeva, klihových lepidel a podobně je vykoupen zlověstnými riziky. A tak si může naopak naplno užívat všech předností, které moderní technologie nabízejí.

V čem tyto výhody spočívají?

Především ve stálosti ­ dřevo neustále pracuje podle toho, v jakém prostředí se nachází. Vysychá, ohýbá se, reaguje na teplotu a relativní vlhkost vzduchu. Další výhodou vedle výrazně nižší ceny je snadná údržba. Z hlediska estetického dojmu většina zákazníků klade důraz na jednotnost povrchu. Na rozdíl od dřeva s nepravidelnou strukturou nevykazují tyto materiály vady, jakými jsou například suky. Zákazník si vybere odstín a má jistotu, že celá plocha nábytku tento odstín dodrží. Takovou garanci dřevo nenabízí.

Znamená to tedy, že lidé, kteří přesto upřednostňují takzvaný masiv, nenajdou v nabídce nic podle svého vkusu?

Ale najdou. Mají možnost objednat si zařízení bytu z masivního dřeva. Dokonce se jim nabízí i možnost zvolit ještě luxusnější variantu ­ výběrové dřevo, kdy je při výrobě použit pouze materiál bez vad a kazů. Samozřejmě, že se takový výběr odrazí v ceně, a ne právě málo. Řádově může jít až o desetinásobek ceny standardního dřevěného nábytku. Ten už je sám o sobě v porovnání s jiným materiálem výrazně nákladnější. Zákazník si tedy může vybrat materiál podle svého přání. Pokud jeho volba padne na přírodní dřevo, podepisuje jakýsi reverz, tedy souhlas se změnami v kvalitě výrobku způsobenými jeho přirozenými vlastnostmi, které výrobce nemůže ovlivnit.

Který z odstínů dřeva je nyní v módě?

V současné době patří mezi novinky bělený dub. Jeho odstín je však natolik světlý, že si samozřejmě ne každý může dovolit postavit tak bledý kus nábytku do již částečně zařízeného bytu vedle jiných barev dřeva. Podobný osud má dřevina zvaná wenge. Ta patří k trendům o něco déle, asi čtyři roky, a je naopak hodně tmavá. Úskalí obtížnější sladitelnosti některých zcela moderních materiálů plyne ze skutečnosti, že lidé si často nevybavují svůj byt na klíč, ale postupně, dejme tomu během jednoho roku. Pokud jde o nejoblíbenější a u nás nejžádanější dřevinu, je to třešeň ­ pro svou kvalitu, teplou barvu a pro luxusní dojem, který vzbuzuje. Obecně se sympatie zákazníků kloní k teplým, hnědším tónům dřeva.

Liší se sympatie a preference zákazníků podle různých regionů v republice?

Ano, poměrně zásadně. Největší rozdíl je mezi Prahou a ostatními regiony. Zatímco mimo hlavní město převládá při výběru a koupi nábytku důraz na praktičnost a zohlednění poměru užitku a ceny, v Praze je zřetelná tendence řídit se módními vlnami.

Které z potahových materiálů lze doporučit?

Z potahových látek je velmi používaná Alcantara. Nejen výborně vypadá a je příjemná na dotek, ale zároveň nepřináší zásadní problémy s údržbou ­ ta je v tomto případě velmi snadná. Poradí si bez větších problémů i s rozlitým vínem. Za to vděčí teflonové úpravě povrchu. Klasickým potahovým materiálem zůstává kůže v nesmírně široké paletě barev a provedení.

Odkud pramení v oboru nábytku hlavní inspirace?

Každoročně se v Miláně koná týdenní Mezinárodní veletrh nábytku, který představí nové kolekce a trendy na celou sezonu. Poslední veletrh skončil nedávno a ukázal, že převládají tmavě hnědá dřeva ­ tedy různé domořované dřeviny. Dále je v módě ještě o něco černější wenge. Používá se kombinace různých materiálů, například dřeva, kovu a tvrzeného skla. Celkově lze říci, že se žádná velká revoluce nekonala.

Ani žádné módní výstřelky se neobjevily?

To ano. Například si představte velkou lampu o průměru tak metr, která svítí. Její stínidlo se dá otevřít do stran a pod ním je stůl na počítač včetně polic. Takže manažer může mít v bytě jen pohovku, televizor a tuto lampu. Je to ideální zařízení pro workoholika.

Čím se obecně řídí návrháři nábytku?

Návrháři se opírají vedle své vlastní fantazie o sociologicky sledované trendy. Hlavně se snaží přijít čas od času s něčím novým. Obecně je upřednostňována čistota interiéru, tedy jednodušší nábytek, který je však technicky náročný. Například závěsné police upevněné na panely ke stěně. Pro efektní podsvětlení polic se používá neon nebo LED-diody, které spotřebují málo energie a vykazují větší svítivost. Je potěšitelné, že na nápady světových návrhářů reaguje český trh okamžitě.

Autorka je spolupracovnicí redakce




Toto ratanové křeslo se hodí i do moderního interiéru