Modelová řada Retro firmy Dřevojas vznikla jako výsledek studentské soutěže.

Modelová řada Retro firmy Dřevojas vznikla jako výsledek studentské soutěže. | foto: Dřevojas

Zlaté české ručičky mají světovou úroveň. Nábytek, na který jsme pyšní

  • 6
Dvanáct úspěšných českých firem vyrábí dokonalý nábytek. Jedna z nich pěstuje svou nábytkářskou tradici již 150 let. Jiné zatím jen desítky a některé začaly teprve nedávno. Všechny jejich produkty vznikly doma, ale mají světovou úroveň.

Původní Dřevojas vznikl ve Svitavách v roce 1947. Fungoval až do roku 2000, kdy ho koupila rodina Blažkova a postupně předělala na moderní závod. Výrobní družstvo přežilo více než čtyřicet let budování socialismu a jako družstvo působí na trhu dodnes.

"Současnou podobu závodu začal budovat před 16 lety náš otec. Impulzem pro rozjetí vlastní firmy specializované na koupelnový nábytek byly jeho předchozí dlouholeté zkušenosti z předrevolučního závodu Jihočeská keramika. I přes nabídky ze zahraničí se nakonec rozhodl znalosti zúročit doma. Dnes používáme top moderní technologie výroby, lakovací linka je například nejmodernější ve střední Evropě. Design vychází z italských trendů, ale zapojujeme také nastupující českou generaci návrhářů. Poslední modelová řada Retro vznikla totiž jako výsledek studentské soutěže. Tři měsíce jsme vybírali z 62 návrhů, vítězný šel pak hned do výroby. Po uvedení na trh měl velký úspěch," přibližuje výsledky Dřevojasu marketingový manažer Zdeněk Blažek ml.

O vedení společnosti, která každoročně rozšiřuje zákazníkům nabídku až o pět nových kolekcí nábytku, se stará ve funkci generálního ředitele další člen rodiny, Petr Blažek.

Tradice, která sedí

Jsou pohodlné a slavné. Na „thonetkách“ seděly celé generace našich předků. Stejnou technologií ohýbaného dřeva se v Tonu židle vyrábějí dodnes. "Jednoznačně ohnout," řekl si v roce 1861 Michael Thonet. Výrazně tím změnil osud malého moravského města tehdy obklopeného bukovými lesy.

Bystřice pod Hostýnem je dnes nejstarším místem na světě, v němž se používají stejné principy ohýbání dřeva jako v době, kdy žil zakladatel značky. Lehké židle s ladnými křivkami se po krátké době od spuštění výroby staly populární po celé Evropě i v zámoří. Zaplnily kavárny, hotely, restaurace, lidé si je pořizovali domů.

V roce 1912 bylo v továrně zaměstnaných skoro dvou tisíc lidí. Produkty díky kvalitě i nadčasovému designu přežily módní vlny, výtvarné i architektonické styly. Nestárnoucího modelu židle č. 14 se mimochodem prodalo přes 80 milionů kusů.

Po několika změnách názvu a vlastnických struktur se nábytek pod značkou Ton (Továrna na ohýbaný nábytek) vyrábí od roku 1953. V současné době přicházejí objednávky z více než 60 zemí světa. Firma spolupracuje s předními i mladými talentovanými designéry a za nové modely židlí a dalšího nábytku získává významná mezinárodní ocenění.

Víc než dobrá koupelna

Rodinná firma Le bon vyrábí v Brně koupelnový nábytek od roku 1996. Postupně přidala kuchyně, vestavné skříně, stoly a postele. Vše začalo v roce 1992, kdy zakladatel, zároveň designér firmy a tehdejší student René Novák navštívil přední veletrh sanitární techniky Cersaie v italské Bologni. Byl ohromen výstavou, rozmanitostí produktů a měl jasno o budoucí kariéře. Chtěl sám navrhovat a vyrábět.

Rodinná firma Le bon vyrábí v Brně koupelnový nábytek od roku 1996.

Název Le bon (v překladu dobrý) ho napadl při hodinách francouzštiny a od začátku byla také daná filozofie firmy: koupelnový nábytek nejsou pouhé kubíky skladovacího místa. Koupelna je plnohodnotným obytným prostorem, funkčním a krásným.

V loňském roce firma představila nový koncept Neobyčejné kuchyně. "V minulosti jsme vyráběli kuchyně hlavně pro přátele. Dnes máme i po mnoha letech od realizace zpětnou vazbu, zda se v nich dobře vaří," dodává René Novák.

Parní lázeň. Podívejte se na výrobu legendárních thonetek

2. července 2009