Dotace se vztahují na úpravy dokončené po 1. dubnu 2009

Dotace se vztahují na úpravy dokončené po 1. dubnu 2009 | foto: Profimedia.cz

Na zateplení rodinného domu můžete dostat až 250 tisíc korun

  • 65
Kvalitní zateplení domu bude stát 1,2 milionu korun a stát vám na to přispěje sumou až 250 tisíc korun. Ve výsledku tedy zaplatíte necelý milion. Umožní to nový program ministerstva životního prostředí na podporu ekologických opatření v rodinných a bytových domech s názvem Zelená úsporám.

O dotace na zateplení, ekologické vytápění, solární kolektory a pasivní domy bude možné žádat od 22. dubna na pobočkách Státního fondu životního prostředí (www.sfzp.cz), později také u některých bank.

Dotace se vztahují na úpravy dokončené po 1. dubnu 2009, program skončí 31. prosince 2012. Peněz by mělo být dost pro všechny žadatele, je možné žádat i na více opatření. - čtěte Státní dotace na zateplení domu startují. Návod, jak žádat o podporu.

Tabulka s modelovými příklady

Zde zjistíte, kolik peněz musíte vydat a jak vysokou dotaci lze získat

Jak číst v tabulce

Pro lepší představu, kolik peněz musíte vydat a jak vysokou dotaci lze získat, jsme sestavili tabulku s modelovými příklady.

Zvolili jsme dvoupodlažní rodinný dům s obytnou plochou 130 metrů čtverečních. Od odborníků jsme získali odhady a kalkulace, kolik peněz by pro tento dům stály úpravy, na které lze dostat příspěvek od státu.

Dotace v MF DNES

Kdo má na dotaci nárok, kolik peněz může dostat a jak při žádání postupovat, čtěte příští středu ve speciální příloze. Najdete v ní také formulář k vystřižení. Dotazy k programu Zelená úsporám posílejte na prilohy@mfdnes.cz.

Uvedené částky obsahují příslušenství a práci, jsou však orientační a mohou se individuálně lišit.

V prvním sloupci je seznam úprav, na něž můžete získat dotaci. Některé jsme rozvinuli do několika variant.

Druhý sloupec "Investice celkem" označuje celkové náklady na úpravu pro uvedený rodinný dům. Pokud máte dům větší či menší, částku je třeba poměrně přepočítat.

Třetí a čtvrtý sloupec nadepsaný "Dotace" uvádí maximální částky, které je možné získat od státu. Vypočítali jsme je podle pravidel vydaných ministerstvem životního prostředí - rámeček "Dotace pro rodinný dům".

U každé úpravy můžete dostat maximální částku na metr čtvereční obytné plochy domu nebo maximální procento z celkové investice - z těchto dvou částek vždy tu nižší.

Částečná zateplení

Částečné zateplení domu zahrnuje pět opatření (označené 1. až 5.). Z nich musíte uskutečnit alespoň tři anebo dvě, pokud zároveň vyměníte starý kotel za ekologické vytápění. U některých úprav nabízíme více možností na výběr.

Maximální výše dotace (v tabulce nahoře) je vždy pro tři úpravy dohromady nebo dvě, pokud zároveň žádáte o dotaci na výměnu kotle.

Tedy například když budete zateplovat venkovní stěny za 240 tisíc korun, podlahu za 20 tisíc a vyměníte okna za 60 tisíc, celková investice bude 320 tisíc korun.

Maximum 50 procent by bylo 160 tisíc korun dotace, maximální částka podle metrů čtverečních by byla 110 500 korun dotace (850 Kč x 130 m2). Na všechna tři opatření dohromady dostanete maximálně 110 500 korun.

Kompletní zateplení

Kompletním zateplením musíte dosáhnout nízkoenergetického domu. Máte přitom na výběr dvě varianty. Nižší dotaci získáte, když bude mít dům po zateplení roční potřebu tepla do 70 kWh na metr čtvereční, vyšší dotaci při dosažení 40 kWh na metr čtvereční.

Ekologické vytápění

Dotaci lze získat na tepelné čerpadlo nebo na kotel na biomasu, jímž nahradíte stará kamna na uhlí, na lehký topný olej či elektrické přímotopy, nebo které instalujete v nízkoenergetické novostavbě.

Vytápění biomasou nejčastěji obstarají kotle na peletky či zplynovací kotle na dřevo. Na tepelná čerpadla mohou žádat dotaci pouze majitelé rodinných domů.

Pasivní domy

Pasivní dům je budova, v níž se téměř netopí. Cena takové úsporné stavby je ve srovnání s běžným domem vyšší maximálně o 10 až 15 procent.

Dotace je pevná částka 220 tisíc korun na dům, který splní limit roční potřeby tepla 20 kWh na metr čtvereční.

Solární kolektory

Kolektory, které získávají teplo ze Slunce, lze ohřívat vodu nebo jimi i přitápět - v obou variantách se výše dotace, kterou můžete získat od státu, liší.

Podmínkou dotace je v rodinném domě plocha kolektorů potřebná k ročnímu zisku alespoň 2 000 kWh, to jsou asi tři metry čtvereční. Na solární panely, které se používají k výrobě elektřiny, se tento příspěvek nevztahuje.

Dotace pro rodinný dům

Kompletní zateplení domu
*
S dosažením roční potřeby tepla 40 kWh/m2 - 1 950 Kč/m2 vytápěné obytné plochy, max. 50 % nákladů
* S dosažením roční potřeby tepla 70 kWh/m2 - 1 300 Kč/m2 vytápěné obytné plochy, max. 50 % nákladů

Částečné zateplení domu
(vnějších stěn, střechy či stropu horního podlaží, podlahy, výměna oken a dveří, nucené větrání s rekuperací)
* Alespoň tři opatření - 850 Kč/m2 vytápěné plochy, max. 50 % nákladů
* Dvě opatření při současné výměně kotle - 650 Kč/m2 vytápěné plochy, max. 50 % nákladů

Ekologické vytápění
(výměna za kotel na tuhá či kapalná fosilní paliva nebo za elektrické vytápění, instalace v nízkoenergetické novostavbě)
* Kotel na biomasu s automatickým přikládáním a velkou akumulační nádrží - 60 % nákladů, max. 80 tisíc Kč
* Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva a malou akumulační nádrží či bez ní - 50 % nákladů, max. 50 tisíc Kč
* Tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda - 30 % nákladů, max. 75 tisíc Kč
* Tepelné čerpadlo vzduch-voda - 30 % nákladů, max. 50 tisíc Kč

Solární kolektory
*
Jen na ohřev vody - 50 % nákladů, max. 55 tisíc Kč
* Na ohřev vody a přitápění - 50 % nákladů, max. 80 tisíc Kč

Pasivní domy
* Pasivní rodinný dům - 220 tisíc Kč

Čtěte v MF DNES

Velkou přílohu o dotacích v programu Zelená úsporám, včetně formuláře na zateplení domu, najdete ve středu
22. dubna v MF DNES.

.
,