Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Titanic zapomeňte. V docích vyrůstá nová čtvrť pro 30 tisíc lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Na místě doků, kde byla slavná loď postavena, se nyní staví nová rezidenční čtvrť Titanic Quarter od britské kanceláře Eric Kuhne and Associates. Příští rok bude Belfast slavit 100. výročí od vyplutí Titaniku. Součástí projektu proto bude i budova muzea Titaniku ve tvaru hvězdy.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil. | foto: Titanic Quarter

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Čtvrť by se měla stavět celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

"Ze 70 procent půjde o obytné budovy, zbytek budou kanceláře," tvrdí Michael Graham, ředitel obchodní výstavby v Titanic Quarter. Podle Grahama by Titanic Quarter měla být smíšenou komunitou, kde by bydleli protestanti i katolíci – na rozdíl od většiny Belfastu, který je dosud rozdělen na unionistické a republikánské oblasti.

Titanic byl vyrobený v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Několik původních budov zůstalo zachováno.

Titanic byl vyrobený v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Několik původních budov zůstalo zachováno.

Právě ukončení dlouhotrvajícího krvavého konfliktu mezi oběma stranami koncem 90. let přispělo k tomu, že Belfast patří v posledních letech k nejdynamičtějším městům v Británii. A podle Grahama by byl tak velkorysý projekt jako Titanic Quarter bez míru jen těžko představitelný.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Budova muzea má výrazný tvar pětiúhelníku. Cípy budovy připomínají lodní kýl.

Jednotlivé cípy budovy, která má stát celkem 97 milionů liber (2,8 miliardy korun), mají připomínat lodní kýl.

Stojí přímo nad loděnicí, kde byl postavený Titanic. Na místě loděnice, odkud sklouzl do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru dvou lodí a obklopí je obytné domy.

Budova muzea se stane dominantou celé čtvrti Titanic Quarter. Otevře se příští rok ke 100. výročí první plavby Titaniku, která se uskutečnila 2. dubna 1912.

Expozice má připomínat nejen slavnou loď, ale vůbec rejdařské a mořeplavecké tradice Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150 tisíc návštěvníků ročně.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.
V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Obří jeřáby v loděnicích jsou kulturní památkou

Přes všechnu slavnou minulost postihl loděnice v Belfastu podobně jako v řadě dalších britských měst úpadek. V 60. letech se doky začaly postupně zavírat a v roce 2004 odsud vyplulo poslední nové plavidlo, loď britského vojenského námořnictva.

Ohromné jeřáby byly vyhlášeny kulturní památkou.

Historické jeřáby jsou kulturní památkou.

Brzy se ale začala opuštěná průmyslová oblast nedaleko centra Belfastu měnit. Z loděnic zde zůstaly ohromné jeřáby, které byly vyhlášeny kulturní památkou, a několik původních budov, například sídlo společnosti Harlan and Wolff, kde byly vytvořeny plány na Titanic.

Stále tu je také ohromná lakovna, kde se natíraly velké části lodí před tím, než byly dopraveny do loděnice. Nyní se využívá především jako filmový ateliér. Dochoval se i suchý dok, kde byla řada lodí včetně Titaniku dokončena.

V Belfastu jsou na slavnou loď hrdí

Titanic je bezesporu nejslavnějším produktem Belfastu. Byl vyroben spolu se svým "dvojčetem" Olympic v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan.

Čtvrť by se měla stavět celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

Čtvrť Titanic Quarter by se měla stavět 25 let.

Jeho historii připomíná po městě řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

Belfast byl vždy hrdý na svůj loďařský průmysl a  jedním z oblíbených místních rčení dosud je "Když odsud vyplouval, byl v pořádku!" Naráží samozřejmě na zřejmě nejslavnější námořní nehodu historie, která poslala 14. dubna 1912 Titanic ke dnu po srážce s ledovcem.

Autoři: ,Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Nábytek, který může posloužit pro kojence i pro vysokoškoláka

Nábytek, který roste: z dětské postýlky je lůžko 200×90 cm, z přebalovacího...

Na světových veletrzích se s českým nábytkem příliš nesetkáte, výjimku představují židle TON a nábytek do exteriéru...

Dům na domě. Z penthousu ve tvaru kříže je úžasný výhled na Smíchov

Architektka Jana Schnappel Hamrová navrhla pro čtyřčlennou rodinu interiér penthousu na pražském Smíchově. Byt ve tvaru...

Český křišťál je světový unikát, sklenky unesou i stíhačku

Váza z kolekce Metamorphosis - návrh Rony Plesl

Na únorovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu české sklo doslova září. Pravidelně. Přesto letos předvedli čeští skláři...

Najdete na iDNES.cz