Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Titanic zapomeňte. V docích vyrůstá nová čtvrť pro 30 tisíc lidí

  1:00aktualizováno  1:00
Na místě doků, kde byla slavná loď postavena, se nyní staví nová rezidenční čtvrť Titanic Quarter od britské kanceláře Eric Kuhne and Associates. Příští rok bude Belfast slavit 100. výročí od vyplutí Titaniku. Součástí projektu proto bude i budova muzea Titaniku ve tvaru hvězdy.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil. | foto: Titanic Quarter

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Čtvrť by se měla stavět celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

"Ze 70 procent půjde o obytné budovy, zbytek budou kanceláře," tvrdí Michael Graham, ředitel obchodní výstavby v Titanic Quarter. Podle Grahama by Titanic Quarter měla být smíšenou komunitou, kde by bydleli protestanti i katolíci – na rozdíl od většiny Belfastu, který je dosud rozdělen na unionistické a republikánské oblasti.

Titanic byl vyrobený v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Několik původních budov zůstalo zachováno.

Titanic byl vyrobený v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Několik původních budov zůstalo zachováno.

Právě ukončení dlouhotrvajícího krvavého konfliktu mezi oběma stranami koncem 90. let přispělo k tomu, že Belfast patří v posledních letech k nejdynamičtějším městům v Británii. A podle Grahama by byl tak velkorysý projekt jako Titanic Quarter bez míru jen těžko představitelný.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Budova muzea má výrazný tvar pětiúhelníku. Cípy budovy připomínají lodní kýl.

Jednotlivé cípy budovy, která má stát celkem 97 milionů liber (2,8 miliardy korun), mají připomínat lodní kýl.

Stojí přímo nad loděnicí, kde byl postavený Titanic. Na místě loděnice, odkud sklouzl do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru dvou lodí a obklopí je obytné domy.

Budova muzea se stane dominantou celé čtvrti Titanic Quarter. Otevře se příští rok ke 100. výročí první plavby Titaniku, která se uskutečnila 2. dubna 1912.

Expozice má připomínat nejen slavnou loď, ale vůbec rejdařské a mořeplavecké tradice Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150 tisíc návštěvníků ročně.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.
V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Obří jeřáby v loděnicích jsou kulturní památkou

Přes všechnu slavnou minulost postihl loděnice v Belfastu podobně jako v řadě dalších britských měst úpadek. V 60. letech se doky začaly postupně zavírat a v roce 2004 odsud vyplulo poslední nové plavidlo, loď britského vojenského námořnictva.

Ohromné jeřáby byly vyhlášeny kulturní památkou.

Historické jeřáby jsou kulturní památkou.

Brzy se ale začala opuštěná průmyslová oblast nedaleko centra Belfastu měnit. Z loděnic zde zůstaly ohromné jeřáby, které byly vyhlášeny kulturní památkou, a několik původních budov, například sídlo společnosti Harlan and Wolff, kde byly vytvořeny plány na Titanic.

Stále tu je také ohromná lakovna, kde se natíraly velké části lodí před tím, než byly dopraveny do loděnice. Nyní se využívá především jako filmový ateliér. Dochoval se i suchý dok, kde byla řada lodí včetně Titaniku dokončena.

V Belfastu jsou na slavnou loď hrdí

Titanic je bezesporu nejslavnějším produktem Belfastu. Byl vyroben spolu se svým "dvojčetem" Olympic v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan.

Čtvrť by se měla stavět celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

Čtvrť Titanic Quarter by se měla stavět 25 let.

Jeho historii připomíná po městě řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

Belfast byl vždy hrdý na svůj loďařský průmysl a  jedním z oblíbených místních rčení dosud je "Když odsud vyplouval, byl v pořádku!" Naráží samozřejmě na zřejmě nejslavnější námořní nehodu historie, která poslala 14. dubna 1912 Titanic ke dnu po srážce s ledovcem.

Autoři: ,Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Kliky, které vypadají jako roxorový drát či Eiffelovka. Podívejte se

Klika Rocksor - inspirací byl roxorový drát do betonu

Netradiční inspirace industriální architekturou, svítící rukojeti i nezvyklé využití materiálů jako sklo či kůže… Tak...

U Brna si rodina postavila dům 4+1. Je moderní, jednoduchý a praktický

Přízemní stavba s plochou střechou je velmi jednoduchá, tvarem kvádr o půdorysu...

Rodina si kousek od Brna postavila minimalistický dům Zen Home od ateliéru Hiconcept manželů Marešových. „Parcelu jsme...

V Ostravě je trochu jiný hotel. Podívejte se, co bylo pod sádrokartonem

V restauraci byly krásné původní klenby s železnými nosníky schované pod...

Hotel city.city od ateliéru Dependlab najdete v městské části Ostrava-Přívoz, která koncem 19. století prošla výraznou...Najdete na iDNES.cz