Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na návštěvě v zajímavé chatičce na vodě

aktualizováno 
V malé pražské zátoce už od poválečné doby kotví několik desítek obytných chatek. V jedné z nich tráví volné chvíle známý český filmař. Pomocí architekta od základů změnil interiér čehosi, co připomíná hausbót.

Jako dítě jezdil na dětský tábor na Slapy. V zátokách u břehů stávaly hausbóty a připadaly mu jako vrchol romantiky. Když později projel na lodi celou Vltavu a část Berounky, vzpomněl si, jak je Praha z vody nádherná.

Za nějaký čas, už jako filmař, se kochal pohledem na hausbóty na kanálech v nizozemském Amsterdamu - a bylo rozhodnuto: koupí si taky takový.

Dá se tomu říkat hausbót?
Záhy se dozvěděl, že v Praze klasické pojízdné hausbóty kotvit nesmějí. „Tak jsem se stal členem Klubu vodního motorismu a pořídil si takovou garáž na lodi se šatnou, která trvale kotví v zátoce mezi ostatními a jezdí se k ní motorovým člunem,“ vzpomíná majitel, který si přál zachovat soukromí.

Garáž? Kdepak. Po rekonstrukci interiéru vypadá „víkendová chatička na vodě“ jak vystřižená z knihy o Saturninovi.

Jezdí sem s rodinou hlavně relaxovat, někdy chatku využívá i na pracovní schůzky, protože jeho kolegové to mají odevšad blízko a je tam klid. „Přestože s předěláváním interiéru bylo hodně práce, stejně mám nejradši pohled zevnitř ven, na vodní plochu,“ říká.

„Je to paradox, bydlím na periferii a na chatu jezdím do centra města,“ dodává s úsměvem. Hrozí však, že se v okolí zátoky budou stavět luxusní bytové domy a všechna poezie bude pryč. „Vždycky, když se trochu zvedne hladina řeky, doufáme, že to developery odradí,“ svěřuje se filmař.

Pryč s imitacemi
Když objekt vloni koupil, byl udržovaný, protože jeho dřívější majitelé na něm trávili hodně času. „Nemůžeme si vynachválit skvěle navržené vnitřní uspořádání - dvě kajuty, v nichž je v létě chládek, a velice prakticky řešenou kuchyň,“ říká majitel.

Proto také dispozici zachovali a zhruba tříměsíční rekonstrukcí prošly jen vnitřní materiály. „Byly totiž většinou umělé. Rozhodli jsme se nahradit je přírodními historickými použitými materiály, získanými ze starých domů, které se bouraly či rekonstruovaly,“ vysvětluje Roman Klein, architekt, který úpravy interiéru navrhoval.

Například místo imitace dřeva použili to skutečné. A některé zařízení jen upravili tak, aby působilo přirozeněji.

„Přijde mi, že ty materiály se sem hodí. Nesou na sobě stopy času, je na nich vidět řemeslná práce a nejsou jeden jako druhý. Ostatní chaty tu už stojí dlouho a lidé je zařizovali postupně po jednotlivostech,“ dodává majitel. „Tak jsme v téhle filozofii pokračovali.“

Od začátku spolupráce s architektem, která mimochodem nebyla jejich první, trval majitel nejen na estetické stránce interiéru, ale i na praktičnosti věcí.

„Když Roman Klein navrhl v kuchyni kohoutek jen na studenou vodu, protestoval jsem, že k mytí nádobí to nestačí,“ vzpomíná. Jinak se ale ve všem shodli, a to i s interiérovou stylistkou Alicí Kovácsovou, která doladila barvy a detaily.

Rekonstrukce se postupně protahovala, protože některé prvky a materiály se musely déle shánět. Vnitřek pomalu začal připomínat staré časy.

Stěny interiéru pokryla neohoblovaná dřevěná prkna, podlahy zase použitá a nově nalakovaná. OSB desky původně polepené polystyrenovými kazetami se ze stropu sundaly a nechaly patinovat. Zpět se přichytily profilovými lištami, takže vypadají jako letitý dřevěný kazetový strop.

„Paneláková okna, která jsou v ložnicích otočená na šířku, jsme obrousili, nově nalakovali a vyměnili kličky z umělé hmoty za tradiční kovové,“ popisuje architekt Klein. Do obou kajut vedou zrestaurované secesní dveře se skleněným ornamentem - jedny se zeleným, druhé s modrým.

Z nového materiálu, ze dřeva sibiřského modřínu, je vyrobena jen venkovní paluba. Protože je docela blízko nad hladinou, nebylo možné použít jiné dřevo, snad s výjimkou teakového, které je ovšem výrazně dražší. Dřevěnou palubu v budoucnu ještě ozdobí historická kovaná ocelová branka.

Nepracují jako nové
Ve vstupních prostorách a na podlaze v jídelně musí návštěvník obdivovat krásnou ornamentální dlažbu, která kdysi jistě zdobila interiér nějakého letitého domu. „Velice se mi líbí pracovní deska v kuchyni z napuštěných historických parket a použité hnědé kobaltové dlaždice nad ní,“ pochvaluje si majitel.

„A také nikdy nepřestanu obdivovat skleněný mozaikový obklad ze šedesátých let ve sprchovém koutu v koupelně.“ Celý dojem interiéru z úplně jiných časů dotvářejí doplňky: starodávné poličky, věšák, umyvadlo, kamna, lustry a lampy, ale i vyložené drobnosti. Třeba bakelitové vypínače ze 60. let a elektrické přívody vedené po stěně místo uvnitř.

„Nevýhodou starých použitých materiálů někdy bývá, že nepracují tak dobře jako nové,“ přiznává majitel. „S tím ale počítám a nevadí mi to.“

Knihovna v okně
Obývací pokoj se zeleným dřevěným gaučem odděluje od jídelního koutu modrá patinovaná dřevěná žaluzie, kterou je možné podle potřeby zasunout. Nad gaučem ve stěně je pak skutečná specialita.

„Staré dvojité činžákové okno jsme otočili na šířku, zezadu zabednili, jedno sklo sundali a okno vsadili do stěny. Je z toho krásná knihovna,“ popisuje Roman Klein.

U stěny obýváku stojí netradiční kusy nábytku - dvě nízké skříňky ze starého holičství. Mají obroušené a znovu nalakované horní desky. Nad nimi dohlíží vysoká stojací lampa z roku 1967 se třemi světly.

Majitel ji našel v jednom bazaru. Na palubu se z obýváku vstupuje dveřmi v prosklené stěně, které původně byly starými kovanými průmyslovými okny. V obou kajutách je dost místa pouze na vestavěné postele, úložné prostory pod nimi a peřiňák.

MÍSTO PRO ODPOČINEK Chatku na vodě využívá majitel hlavně pro relaxaci. Někdy tu ale mívá i pracovní schůzky, je to inspirativní prostředí.

PANORÁMA Celkový pohled na interiér s historickými materiály a doplňky přenese návštěvníka do úplně jiných časů.

KUCHYŇ Pracovní deska na kuchyňské lince je vyrobena z dřevěných parket. Nad ní jsou vidět hnědé kobaltové dlaždice.

LOŽNICE V chatce jsou dvě menší kajuty s vestavěnými postelemi, úložnými prostory pod nimi a peřiňákem.

JÍDELNA Pokud jídelnu neoddělíte modrou dřevěnou skládací žaluzií, tvoří s obývacím pokojem propojený prostor.

PANORÁMA Celkový pohled na interiér s historickými materiály a doplňky přenese návštěvníka do úplně jiných časů.

ČESKÁ ASIE Chatky v zátoce na Vltavě při pohledu z obýváku trochu připomínají vesnici někde v jihovýchodní Asii.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Soukromý ostrov s romantickým domem může být pro kupce zlatým dolem

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v...

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v přepočtu za 65,3 milionu korun. K sídlu...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz