Socha Buddhy je vysoká úctyhodných 2,6 metru a je osvětlena svíčkami.

Socha Buddhy je vysoká úctyhodných 2,6 metru a je osvětlena svíčkami. | foto: Dalibor Puchta iDNES.cz

Na návštěvě v luxusním Buddha-Bar Hotelu v centru Prahy

  • 15
Tři vchody, každý z jiné ulice. Ať vejdete kterýmkoliv, rázem se ocitnete v jiném světě. Ve světě, kde se mísí orient, kolonialismus a pražská secese. Právě takový je světově unikátní Buddha-Bar Hotel Prague.

Historický dům v centru Prahy, kde sídlí Buddha-Bar Hotel, vypadá na první pohled celkem nenápadně. Od těch okolních se liší jen sytě červenou barvou výkladců, oken a dveří.

To proto, že je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a jeho rekonstrukce tudíž probíhala pod bedlivým dohledem památkového ústavu. Zvenku tedy vládne secese. Ten pravý orient začíná až za dveřmi.

Inspiraci přitom tvůrci hledali ve světově proslulých restauracích Buddha-Bar. Především pak v té pařížské, která byla otevřena jako první.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Hotel je zase první tady u nás, v Praze. Proslulou Buddha-Bar restauraci & bar ale samozřejmě najdete i zde. A navíc ještě zcela novou restauraci Siddharta Café.

Původní koncepce orientálních prvků a koloniálního designu celosvětově známých Buddha-Barů se v tomto případě totiž musela přizpůsobit secesnímu objektu. Na to dohlíželi památkáři.

Podařilo se zachovat mnoho původního

"Náročnou přestavbu znesnadňoval hlavně špatný stav objektu. Výsledek je tedy kompromisem požadavků památkářů a našich představ," vysvětluje Philippe Joseph, manažer projektu.

Zachováno ale zůstalo mnoho architektonických a dekorativních prvků. V hotelu tak najdete například repasované výkladce, okna a vstupy do společných prostor.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Mají sytě červenou barvu, jak jsme zmínili již na začátku. Červená je totiž jednou z typických barev Dálného východu. A secese se jak známo orientem často inspirovala. Architekti toho proto při navrhování hotelu Buddha-Bar využili a oba styly elegantně skloubili.

Orientální atmosféru interiéru tak v současnosti dodávají především výrazné barvy, luxusní materiály a působivé detaily. Významnou roli v celé koncepci hraje také světlo, jehož zdrojem jsou nesčetné stmívače, bohatě zdobené lustry, lampy a svíčky.

Orientální nádech ovlivněný kolonialismem dotváří také výrazné štukové zdobení. A to je z velké části původní, tedy přesněji, dnešní štukatury jsou identickými kopiemi těch původních secesních.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Toto štukové zdobení uvidíte hned, jak vstoupíte z Jakubské ulice hlavním vchodem do hotelové lobby. Současně vám padne do oka poměrně velká bílá socha Buddhy, která jako by seděla za pultem recepce.

Siddharta Café

Pohled na štukami zdobený kazetový strop v kombinaci bílé a sytě červené barvy se vám naskytne také, pokud vejdete dalším vchodem, tentokrát z Templové ulice.

Ocitnete se v restauraci Siddharta Café. A i zde uvidíte Buddhu, a ne jednoho. V dřevěných nikách u jedné ze stěn je tu hned 72 skleněných sošek. Vytváří efektní barevné obrazce, protože každá řada je podsvícená jinou barvou.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Když se podíváte o něco dále, spatříte dominantní prvek interiéru Siddharta Café. Dva lustry bohatě zdobené skleněnými ověsy ve tvaru kapek a kuliček tyrkysové a červené barvy. Dokonalý orientální, který ovšem vyrobili ruce šikovných českých sklářů.

A úplně vzadu uvidíte naopak ryze moderní prvek - prosklenou galerii. Přímo nad restaurací jsou totiž první hotelové pokoje. Zde ubytovaní hosté tak mohou sledovat dění v Siddharta Café doslova z postele.

Prosklený je také bar, který se nachází přímo pod galerií. Lampičky na něm jsou již však opět orientální. Pohodlí pro stovku hostů skýtají židle z masivu. Polstrování mají tyrkysové s orientálními vzory.

Stejnou kombinaci barev zvolili designéři i pro stoly. Dýha na jejich deskách je pruhovaná s několika odstíny hnědé a tyrkysové.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Z historie

"Původní objekt dnešního Buddha-Bar Hotelu Prague byl postaven v roce 1916 podle projektu J. Čamského v klasicistně secesním stylu a sloužil jako sídlo obchodů, baru a později vinárny. V následujících desetiletí probíhaly úpravy a přestavby objektu. Tyto novodobé zásahy bohužel nakonec řadu prvků znehodnotily," popisuje stručně historii domu Philippe Joseph, manažer projektu.

Originální butik

Tytéž stoly jsou i v přilehlém salonku. Doplněny jsou sofa s tmavě hnědým čalouněním a křesílky v červené barvě. Sytě červenou barvou jsou také vymalované stěny.

Ostrý kontrast k nim tvoří černý strop. Nechybí zde ale ani tyrkysová. Designéři ji tentokrát použili na závěsy. Orientální atmosféru dotváří opět bohatě zdobená světla z dílny českých sklářů umístěná na stěnách.

Součástí salonku je také butik, jenž nabízí kolekci hudby, triček, zajímavých šperků a Buddha-Bar kosmetiky.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Buddha-Bar restaurace

Třetím vchodem, zdobenými dveřmi na rohu ulic Rybná a Jakubská, se dostanete do Buddha-Bar restaurantu. Tedy nejdřív musíte sejít po hlavním květinovém schodišti do podzemí.

Proč květinovým? Je totiž zdobené dlaždicemi s motivy květů, které byly původně umístěné na podestách domu. Na cestu vám posvítí svíčky.

Samotný Buddha-Bar se rozkládá ve dvou rozlehlých podzemních patrech. Otevřený prostor původního tabarinu (noční zábavní podnik) zůstal zachován a jeho dispozice věrně odrážejí Buddha-Bar v Paříži.

Stejně jako v Siddharta Café i tady si návštěvník při vstupu všimne kazetových stropů s replikami původních štuků, opět v kombinaci bílé a červené barvy.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Intimní osvětlení prosvěcují mohutné, bohatě zdobené lustry. Druhou dominantou je opět Buddha. V tomto případě je ale pouze jeden, zato o to větší. Socha je vysoká úctyhodných 2,6 metru a je osvětlena svíčkami.

Spodní část restaurantu zaplňují luxusní židle s červeným čalouněním a orientálními vzory. Kulaté stoly jsou z tmavého bambusu. Vejde se sem až 150 hostů.

Vybírat si mohou z bohaté nabídky převážně asijské kuchyně, inspirované takzvanými reprezentativními pokrmy pařížského Buddha-Baru.

Po večeři se hosté přesunou do horní části mezaninu. Tady je umístěn bar a lounge pro sto osob. Usadit se mohou do pohodlných čalouněných křesílek.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Opět jsou vzorované. Červená barva je ale tentokrát kombinována se zlatou. Zaujme také repasované kovové zábradlí podél celé galerie.

Jak bydlí hoteloví hosté

Renovací prošlo také zábradlí výtahového schodiště v hlavní hotelové části. Schody zůstaly původní žulové. Naopak výtah, který doveze hosty k pokojům, je moderní prosklený.

Pokojů je zde pouze 36 a k tomu ještě 3 stylová apartmá. Proto se hotel nazývá butikový. Tedy řečeno jednoduše - malý.

"Pokoje jsou velké okolo 40 metrů čtverečních. Některé mají terasu nebo japonskou zahradu, jiné využívají členitosti objektu a dispozic podkroví," představuje ubytování ředitelka hotelu Veronika Fajčíková.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Největší apartmá má 78 metrů čtverečních, cena na jednu noc je 2 000 eur. Interiéru vévodí červená a zlatá s akcentem na černé a tmavě hnědé odstíny nábytku, jako například křesla se vzorem krokodýlí kůže.

Prostoru pokojů dominuje černá masivní postel z palisandru s vyobrazením čínského draka v čele. Atmosféru dolaďuje podmanivé světlo čínských lamp.

"Do standardního vybavení hotelového pokoje patří například kávovar, minibar či plazmové televizory, které mimo jiné umožňují poslech hudby mixované dýdžejem přímo z baru," popisuje Fajčíková.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

Relaxaci přináší sprchový kout se širokým deštěm a originální skleněnou mozaikou červené barvy. Kdo si raději užívá koupel, také nepřijde zkrátka.

Dominantou koupelny je totiž volně stojící oválná vana obložená rovněž skleněnou mozaikou. Centrálním motivem je zde opět čínský drak. Rovnou z vany se můžete dívat na televizi, která je zabudovaná v zrcadlové stěně. Obklady stěn jsou z bambusu.

Obyčejná není ani toaleta. Stěny jsou tmavě hnědé a imitují krokodýlí kůži. O WC zde mluví jako o "chytrém záchodu". Je totiž na dálkové ovládání. Zvolit si můžete různé programy, třeba podle toho, jestli jste muž, či žena.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze

O síti Buddha-Bar

Buddha-Bar Hotel Prague se stal prvním hotelem z nové, celosvětové sítě Buddha-Bar Hotels & Resorts, která usiluje o překročení i těch nejvyšších standardů pětihvězdičkových hotelů. Svým hostům chce dopřát pobyt inspirovaný jedinečným životním stylem, jenž si podmaní všechny lidské smysly.

Tento unikátní koncept je součástí skupiny George V Restauration, která provozuje celosvětově známé Buddha-Bar restauranty v Paříži, New Yorku, Dubaji, Bejrútu, Káhiře, Londýně a Kyjevě.

Originální návrh interiéru pochází od Raymonda Visana a týmu architektů studia DWA Architects. Na české straně se na projektu podílel architekt Zbyšek Stýblo a studio Gama.

Luxusní Buddha-Bar Hotel otevřel v Praze