Celému prostoru dominují neutrální odstíny. Základ tvoří laminátová podlaha s...

Celému prostoru dominují neutrální odstíny. Základ tvoří laminátová podlaha s dekorem běleného dubu. Kontrastně zde působí pouze malby od mladé výtvarnice Kateřiny Gyürüsi. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Se snem o klidném bydlení jim pomohla designérka z televizní show

  • 26
Kateřina a Petr dlouho žili v rušné ulici v centru Prahy a později hned pod Vyšehradem. Přesto se rozhodli pro domek se zahradou. Velkoměstu sice zůstávají kvůli práci nablízku, ale klid, který si teď užívají, by za něj už nikdy nevyměnili. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Pozemek pro výstavbu manželé začali hledat v lokalitě Praha-západ, aby to měla Kateřina blízko do práce na Pankráci a zároveň po cestě na Slapy, kde už mnoho let nejraději tráví většinu volného času. Když jej konečně našli, oslovili bývalého spolužáka, dnes architekta, a začali vybírat z jeho katalogu staveb.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Protože chtěli bungalov, výběr se jim velmi zúžil už na začátku, Kateřina tedy vybrala jedinou stavbu, která se však jen vzdáleně blížila její představě. Bylo totiž nutné přidat ložnice, technickou místnost, garáž... V podstatě vytvořit zcela nový projekt.

Otevřené možnosti

První studie zcela nenaplnila očekávání, prostor byl příliš členitý, místnosti malé a opticky velmi uzavřené. Kateřina a Petr proto začali hledat někoho, kdo se nesnaží pouze prosadit své vlastní nápady, ale dokáže pracovat podle individuálních potřeb a přání.

Žena rodinného přítele, který je režisérem pořadu Jak se staví sen, jim doporučila interiérovou designérku Zuzanu Jančuškovou. Už po první schůzce se jejich nový domov konečně začal rýsovat.

Zuzana zachovala půdorys, ale mnoho příček z návrhu odstranila, úložné prostory zasunula do zdí a podpůrné sloupy v kuchyni nahradila překlady ve stropě. Vznikl tak vzdušný prostor, ve kterém se jednotlivé funkční zóny přirozeně prolínají a zároveň jsou všechny jasně vymezené.

Výsledný efekt znásobuje dostatek přirozeného světla díky velkým francouzským oknům a zvýšeným dveřím, které Zuzana umístila všude, kde to bylo jen trochu možné. Na přání Petra ještě prodloužila garáž tak, aby se do ní vešla dvě auta, a plynule přistoupila k zařizování interiéru.

Krb uprostřed pokoje

Zadání bylo velmi volné. Kateřina i Petr mají rádi moderní design a spíše neutrální odstíny, které jsou nadčasové a dlouho se neomrzí. S konkrétními nápady pak přicházela Zuzana. Společně všichni prohlíželi katalogy, posílali si e-maily a MMS s fotkami produktů, které se jim líbily, a postupně z nich vybírali.

Židle Merano navrhl Alexandr Gufler pro českého výrobce TON.

Dominantním prvkem v hlavní obytné části se stal krb uprostřed prostoru se zvláštními průduchy vedoucími základní deskou. Tohoto řešení se Kateřina nejdřív bála, ale protože Zuzaně už dostatečně věřila na základě její práce s projektem, přistoupila na něj a dnes si krb s radostí užívá.

Laminátová podlaha s dekorem běleného dubu odkazuje k severskému designu, který podtrhují svítidla Octo od finského architekta a designéra Seppa Koho.

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4 Blok - nadčasové bydlení v nadstandartní novostavbě.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Sedací nábytek v obývacím pokoji od slovenského výrobce Phase měl být nejprve kožený, protože obyvatelem domu je také fenka čínského chocholatého psa. Zuzana však majitele ujistila, že současné textilní materiály lze běžně omývat vodou, a tak vyhrál hřejivější povrch.

Technická místnost, velká garáž a půda jsou využívány také jako úložné prostory. Díky tomu nejsou ložnice ani hlavní obytný prostor zahlceny nábytkem. V kuchyni vyrobené na míru i v obývacím pokoji převládá na úložných skříňkách bílá barva, která prostor opticky zvětšuje. Příjemný barevný akcent tvoří jen malby mladé výtvarnice Kateřiny Gyürüsi.

Obklady, mozaika a dlažba jsou od výrobce Mutina, Kateřina je nechala dovézt z Itálie.

A tak si kromě většího klidu a přátelských lidí Kateřina a Petr užívají i samotné podoby svého nového domova, který svou vzdušností a dostatkem prostoru překonal atmosféru starých pražských činžovních domů.

To ostatně nejlépe vystihuje jejich odpověď na dotaz, co by dnes po zkušenosti s užíváním svého domu změnili. Kdyby prý měli stavět znovu, vše by udělali úplně stejně.

Názor autorky domu

Hmotová kompozice je uspořádaná do pravidelných bloků, které ukrývají úložné prostory. Srdcem interiéru je krb, který sálá teplo do všech stran a opticky vytváří hranice jednotlivých zón pro užívání. Dřevěný (béžový) tón jsem rozjasnila pastelově modrou, která prochází všemi místnostmi a má působit hravě a lehce u čistých minimalistických ploch. Snahou bylo vyvolat překvapení nad rozlehlostí a otevřeností vnitřní části v kontrastu s vnějším vzhledem domu. S investorem nás od začátku spojovaly lidské sympatie a stejné názory, a tak se povedlo dotáhnout projekt do konce ve všech detailech.

Ing. Zuzana Jančušková, interiérová designérka

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.