Na lodžii lze strávit pár hodin, na terase celý den

  • 4
Stejně tak jako se stupňuje výraz "dobrý - lepší nejlepší", je možné stupňovat slovo balkón - lodžie terasa. Zatímco balkón zdobí hlavně dům, ale nenabízí příliš pohodlí ani soukromí, lodžie už dokáže rozšířit obytný prostor. Ideální je terasa, protože může poskytnout pohodlí i intimitu zároveň - lze zde pěstovat i větší rostliny, opalovat se, stolovat i vařit, dokonce je zde možné cvičit.

Její obytná funkce vy nikne především u terasových domů, kde může na hradit i bydlení v rodinném domě se zahradou.

Před sluncem je lepší se schovat
Balkóny či lodžie se v parném létě mohou snadno proměnit v neobyvatelné výhně. I na našich domech se tak začínají objevovat sluneční clony nebo markýzy. Rozdíl mezi nimi je především ve tvaru - markýza má "boubelatý" tvar připomínající koš, clona je rovná.

Sousedé tak sice přijdou o výhled na přitažlivou sousedku, ale zdraví je přednější. Pro šestimetrovou lodžii, což je typická délka pro panelové domy, stojí clona nebo markýza asi patnáct až třicet tisíc.

Do čtyř a půl metru délky jsou však ceny výrazně nižší. Ženy bude asi víc než technická stránka zajímat to, jak sladit barvu plavek s barvou sluneční clony, ale výběr je dostatečný. Jednobarevné i pruhované varianty se nabízejí snad ve dvaceti barevných odstínech, navíc mohou zvolit různé typy zakončovacích volánů.

Pokud toužíte po barevně dokonalém sjednocení celého prostoru, lze dokoupit si stejnou látku i na čalounění zahradního nábytku.

Používané akrylové látky jsou odolné vůči vodě i plísním, barva nevybledne třeba patnáct let. Místo praní je pak stačí otřít vlhkým hadrem nebo osprchovat hadicí. Včetně ušití přijde jeden metr asi na 450 korun.

Automatika se řídí podle počasí
Technické povahy, pro které je však představa fyzické práce takříkajíc odpudivá, bude jistě příjemné zjištění, že je možné si místo mechanického navíjení pořídit motorové nebo automatické ovládání markýzy. Motor přijde podle velikosti clony na šest až jedenáct tisíc korun.

Těm, kteří nejsou přes den doma, se vyplatí automatické ovládání, které vyjde asi na osm tisíc korun. Automatika totiž reaguje na slunce i vítr, a tak se v okamžiku, kdy se slunce rozhodne nastoupit "v plné polní", markýza sama vysune.

Blahodárný stín pak chrání nejen lodžii nebo terasu, ale především pokoj, který na lodžii navazuje. V případě silného větru naopak automat markýzu rychle schová, aby nepřišla k úhoně.

Levnější zařízení představují clony, kde se látka navíjí na nechráněnou hřídel nebo do hliníkového tubusu, který ji chrání. Šestimetrová clona bez pouzdra stojí asi 15 tisíc, s tubusem přibližně 23 tisíc korun, šesti metrová markýza s výsuvem jeden a půl metru přijde asi na 27 až 30 tisíc korun.

V této částce je započtena také montáž a daň z přidané hodnoty. Před nákupem je lépe si nechat  poradit od odborníků, protože každá lodžie či balkón vyžadují jiný typ zastínění.

Na co si sednout
Výběr nábytku pro lodžie či terasy je ovlivněn velikostí prostoru a také tím, zda musí zůstat celý rok na místě, nebo jestli existuje možnost "zimní ho uskladnění".

V prvním případě je nejjednodušším řešením lehký plastový nábytek. Nepraská ani ve velkých mrazech a snadno se udržuje, což je velmi důležité, protože je doslova nabitý statickou elektřinou, která přitahuje nečistotu z okolí. Malá křesla lze pořídit již za 100 korun, nejdražší bývají polohovací lehátka, která bez čalounění při jdou asi na patnáct set korun.

To je největší problém plastového nábytku - sedáky bývají někdy dražší než samotný nábytek, jenže bez nich židle studí, nebo naopak pálí - přesně podle počasí.

Další možností je dřevěný nebo ratanový nábytek. Na trhu existují borovicové typy se speciální úpravou, které je možné ponechat volně venku, ale také nábytek z tropického dřeva.

Cena je samozřejmě vyšší, ale vydrží třicet až padesát let. Dřevěná lavice dlouhá jeden a půl metru vyjde na necelých patnáct tisíc korun. Nábytek je však nutné na zimu uložit, stejně tak jako borovicový nábytek. Jeho výhodou je však to, že jej lze snadno rozložit, takže zabere minimum místa.

Květiny jsou lepší než prádlo
Dřevěný nábytek se dobře kombinuje s dřevěným obložením, které je pro úpravu lodžií nejlepší. Do ob kladu lze zabudovat poličky na květiny i sklopný stolek.

Dlouhou a mělkou lodžii je možné opticky rozšířit vodorovnými prkny na bočních stěnách. Ideální je zakončit obklad na užší stěně několika dřevěnými stupni, pod nimiž lze skrýt zahradnické nářadí nebo květníky.

Do horní části je možné zapustit truhlíky na květiny a spodní používat jako sedačku. Dřevo je vhodné i na podlahu, protože se v létě tolik nerozpálí, ale místo pevné podlahy jsou lepší mobilní desky nebo rošty, které lze na zimu uložit.

Nežádoucímu průhledu z ulice snadno zabrání dřevěný obklad zábradlí, ovšem z vnitřní strany. Vnější strana by měla zůstat taková, jak ji architekt předepsal. Místo obligátních šňůr s vlajícím prádlem, které zdraví kolemjdoucí jako vlajkosláva na lodích, jsou lepší skládací sušáky na prádlo, jejichž výška končí těsně pod parapetem.

Další možností je naopak rám, který je možné vytáhnout pomocí kladky až ke "stropu" lodžie. Pokud je vybavena markýzou, je prádlo decentně skryto před pohledy kolemjdoucích.

Součástí lodžie i terasy by měly být květiny. Vedle módních převislých muškátů a pelargonií se vyplatí sáhnout po popínavých rostlinách, které chrání fasády před deštěm a vytvářejí doslova zelené oázy v kamenné šedi domů. Jako podklad pro popínavé rostliny postačí lehká dřevěná konstrukce, která se upevní hmož dinkami do zdi.

Terasa se přes léto můžete stát vaším druhým domovem.

,