Pokud necháte listí ležet na trávníku moc dlouho, začne i s trávou hnít

Pokud necháte listí ležet na trávníku moc dlouho, začne i s trávou hnít | foto: Profimedia.cz

Na listí vemte hrábě nebo vysavač

  • 7
Podzim na zahradě - to je hlavně pravidelné hrabání listí. Práce, která nebere konce a z níž bolí záda. Pomoci může moderní technika.

Zahradní vysavač fouká, vysává i drtí, na zahradě po něm nezůstane ani list. Foukáním dostanete všechno listí na jednu hromadu a pak nasajete do vaku.

Většina přístrojů má takzvaný rozmělňovač, který shromážděné větvičky i listí rozdrtí. Když je suchý podzim, objem hromady se tím sníží až na desetinu.
Sběrný vak u vysavače pohltí 30 až 50 litrů listí.

Na trhu seženete dva druhy zahradních vysavačů - s elektrickým nebo benzinovým motorem. "Předností elektrických vysavačů je jejich tichý chod. Naopak nepraktické je, že vás v pohybu neustále omezuje elektrický prodlužovací kabel," říká majitel firmy Hobby Centrum Radotín Josef Staněk.

"Benzinové vysavače tuto nevýhodu nemají, ale zase jsou dražší." Zahradní vysavač zakoupíte v obchodech se zahradní technikou. Obsluha i údržba je nenáročná, zvládne ji každý.

Zahradní vysavač

Zahradní vysavač fouká, vysává i drtí.

Pořiďte si vylepšené hrábě
Jestli se vám myšlenka, jak běháte po zahradě s vysavačem, ani trochu nelíbí, můžete zůstat u klasiky - u hrábí, ať už u obyčejných dřevěných či kovových.

Připravte se však na mozoly na rukou a bolavá záda. Pořiďte si proto raději univerzální hrábě s odnímatelnými křidélky, s nimiž bude práce alespoň o něco snazší. Díky křidélkům lépe kopírují terén a nezadrhávají se o nerovnosti.

"Listí byste měli shrabovat na menší hromádky a postupně odvážet. Není dobré je uklízet, když hodně fouká vítr," radí zahradní architektka Zuzana Mrázová. Pokud necháte listí ležet na trávníku moc dlouho, začne i s trávou hnít.

Deset tisíc za pálení listí
Hustý kouř z páleného listí stoupá na podzim nad nejednou zahradou. Znečišťuje vzduch a škodí lidem, může dokonce vyvolat alergické reakce. Proto se pálení listí omezuje.

Každá obec má právo vydat vyhlášku, která stanoví pravidla. Většinou v ní bývá zákaz nadměrného pálení listí, které by mohlo obtěžovat okolí. Pokud někdo vyhlášku poruší, hrozí mu pokuta až deset tisíc korun.

Mnohem lepší je proto informovat se na obecním úřadě, kdy se bude dělat svoz bioodpadu, a zbavit se listí tímto způsobem. Bioodpad je také možné dovézt do sběrného dvora. Nebo si založte na zahradě kompost.

Kompost dodá živiny celé zahradě
Počáteční finanční i časová investice do kompostu se vám brzy vrátí, protože dodá živiny ostatním rostlinám na zahradě. Ideální je vytvořit kompost v polostínu, někde pod stromem či keřem, protože přímé slunce by ho vysušovalo.

Tlející rostliny však mohou zapáchat, takže jej raději umístěte do rohu zahrady. Minimální velikost kompostu je jeden metr čtvereční, když ji nedodržíte, narušíte průběh rozkladu rostlin.

Kompostér vyrobený z drátěného pletiva je nenápadný a cenově nejpřijatelnější. Dřevěný si sice můžete vyrobit sami, ale jeho nevýhodou je, že moc nevydrží, vlhkost ho zničí. Dřevo je dobré alespoň natřít nějakými ochrannými prostředky.

Pro uzavřené kompostování se nejlépe hodí plastový kompostér. Dá se zakoupit v zahradnických potřebách a hobbymarketech. Hodí se do menších zahrad, protože nezabere tolik místa.

Každý kompost musí obsahovat dvě skupiny odpadu. Za prvé ten zelený, jako je ovoce, zelenina, listí, tráva a hnůj. A potom hnědý, jako suché listí, skořápky od vajec, piliny a třísky.

Do kompostu na opak nepatří například zbytky masa a kosti, slupky z tropického ovoce, plevel, popel z uhlí, sklo, kov, plasty, rostliny napadené chorobami a potištěný papír. Kompost je nutné udržovat dostatečně vlhký a občas ho zalít.

Kolik zaplatíte?
Hrábě 150 až 750 Kč
Elektrický zahradní vysavač 1 000 až 4 000 Kč
Benzinový zahradní vysavač 4 000 až 9 000 Kč Kompostér 1 000 až 7 000 Kč
Zahradní kolečko od 800 Kč
Pracovní rukavice 20 až 100 Kč
Poznámka: Ceny jsou pouze orientační, liší se podle prodejce