Některé firmy zase zveřejňují u každé chaty či chalupy kalendář obsazenosti.

Některé firmy zase zveřejňují u každé chaty či chalupy kalendář obsazenosti. | foto: Isifa

Na letní byt? Do ekohotelu či třeba na statek

Více než polovina Čechů plánuje strávit letošní dovolenou v tuzemsku. Jsou však mnohem náročnější než dřív. Mají více peněz, a tak si na dovolené dopřávají větší komfort než dříve.

"Loni přespalo v nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelích o 53,6 procenta Čechů více než předloni,“ tvrdí mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Jedna noc v takovém hotelu přitom podle něho stojí i více než pět tisíc korun. Přísun klientů loni zaznamenaly také třía čtyřhvězdičkové hotely.

Bez bazénu? Ani náhodou
Pro rekreaci v Česku hovoří hned několik důvodů. "Je to stále dostupná dovolená bez jazykových bariér, bez strachu z létání, z horka, terorismu. A s minimálními náklady na dopravu a stravování," říká Marek Meitner z cestovní agentury Tourtrend.

Nejen hotely, ale i penziony, priváty, pronajímané chaty a chalupy už musí mít nějakou úroveň, aby v nich Češi trávili dovolenou. Preferují letní byt v atraktivní turistické lokalitě, pokud možno nedaleko od krásné přírody a historických památek.

K rybníku či na koupaliště to nesmí být daleko, ideální je, když je součástí ubytování rovnou bazén. A bazénem to zpravidla nekončí - žádané jsou i sauny a další wellness vybavení, dále nějaké sportoviště, tedy třeba hřiště na volejbal, golf či tenisový kurt.

Letní večery si pak nedovedou představit bez venkovního posezení u krbu, grilu, či alespoň ohniště. "Hotely a penziony dnes mnohdy nabízejí i vyjížďky na koních nebo rybaření, půjčí vám kola, loďky či kompletní golfové vybavení,“ doplňuje Šárka Korytková z cestovní agentury Royal Travel.

Prožijte dovolenou ekologicky
Protože mnohé Čechy už nebaví každý rok jen ležet u rybníka, často vyhledávají dovolenou s nějakým "příběhem".

Proč se nenaučit country tance při rekreaci ve westernovém městečku? Nebo proč si nevyzkoušet jízdu na koni na některém ranči?

A máte-li raději český venkov než americký, objednejte si dovolenou na statku či v nějaké venkovské usedlosti, říká se tomu agroturistika.

Rekreace mezi hospodářskými zvířaty může bavit především toho, kdo tráví zbytek roku zavřený v městském bytě. "Ubytování na statku přijde zhruba na 500 korun za osobu a noc," informuje Šárka Korytková.

Podobnou myšlenkou je i ekologická turistika, která je ovšem v Česku teprve v začátcích. "V tuzemsku je zatím pouze osm ekologických ubytovacích zařízení, z toho jeden pětihvězdičkový ekologický hotel,“ říká Tomio Okamura.

Hojně navštěvovaná jsou v létě i lázeňská města. Dovolená v nich bývá spojena s relaxací a kulturním programem. "Týdenní lázeňský pobyt s procedurami vychází asi na osm tisíc korun pro jednoho. Můžete si samozřejmě zaplatit i rekreační pobyt bez procedur,“ doplňuje Šárka Korytková.

Kempy už tolik netáhnou
Jak se Češi postupně přesouvají do luxusnějšího ubytování, nechávají za sebou prázdné chatky a opuštěná stanová místa v kempech.

"Zlaté časy kempů pomalu končí. Lidé jich využívali, protože byly levné, ale dnes už tolik šetřit nemusí, a tak si dopřávají větší pohodlí,“ říká Tomio Okamura.

Problém může být i v tom, že některé kempy zdaleka nenabízejí takové zázemí jako ty v zahraničí. Někdy je dokonce vidět, že za posledních 20 let se na ubytování nezměnilo nic jiného než cena. Přitom by chatky a sociální zařízení mnohde zasloužily modernizaci.

"Kempy by měly změnit strategii a nabízet kvalitní ubytování střední třídy s dalšími službami: restaurací, dětskými atrakcemi, večerním programem, lepším sociálním a hygienickým zázemím. Pak budou mít šanci obstát,“ myslí si Tomio Okamura.

Nejraději na Moravu
Odborníci očekávají, že i letos budou nejoblíbenějšími regiony pro letní dovolenou Jihomoravský, Jihočeský a Královéhradecký kraj. Jižní Morava láká vínem a přírodními památkami, jako jsou například jeskyně Moravského krasu.

Jižní Čechy, které byly v minulých letech na prvním místě, nyní klesly na druhou příčku. "Region byl vyhlášený svou malebností, nyní je však potřeba, aby zapracoval na dalších službách,“ komentuje Tomio Okamura.

Naopak na posledním stupni žebříčku oblíbenosti je kraj Karlovarský. Zahraniční turisté jej přitom navštěvují hned po Praze nejčastěji.

Metropole skončila v hodnocení až na sedmém místě. "Důvod obojího je jednoduchý - příliš vysoké ceny ubytování, které většina českých turistů není schopna zaplatit,“ vysvětluje Okamura.

Nelíbilo se vám na dovolené?
Dovolená v tuzemsku s sebou nenese tolik rizik jako ta v zahraničí. Přesto se může stát, že se vám nedostane takových služeb, jaké jste si objednali a zaplatili.

Pak si stěžujte nejprve přímo v ubytovacím zařízení. "Jestliže vám nevyhoví, podejte písemnou reklamaci doporučeným dopisem. Uveďte do ní například svědectví ostatních lidí nebo přiložte fotografie zjištěných závad,“ radí Tomio Okamura. "Jestliže ani to nepomůže, informujte Českou obchodní inspekci, popřípadě se obraťte na soud.“

Nepříjemné je, když si někde objednáte dovolenou, zaplatíte zálohu či plnou cenu a nemůžete na ni jet. Uvidíte ještě někdy své peníze?

Záleží na stornopodmínkách, s nimiž jste před ubytováním souhlasili. V těch bývá uvedeno, jaké sankce vás čekají, zrušíte-li pobyt měsíc, týden či den před nástupem.

Někde nejsou žádné, jinde budete muset zaplatit stornopoplatek nebo přijdete o zálohu. "Na stornopoplatky se informujte předem. Storno pobytu ze zdravotních důvodů si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo zvlášť,“ vysvětluje Šárka Korytková.

"Pojišťovna vám může vrátit až 80 procent ze stornopoplatků. Cena pojištění se pohybuje od půl do 2,5 procenta z ceny pobytu,“ dodává její kolegyně z agentury Royal Travel Klára Isteníková.

Kolik je v Česku hotelů, penzionů a kempů?
Hotely ***** 38
Hotely **** 316
Hotely *** 1 093
Hotely ** 361
Hotely * 226
Penziony 2 773
Kempy 520
Chatové osady 360
Turistické ubytovny 693
Ostatní 2 017

Poznámka: Údaje jsou k 22. 1. 2008
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur