Na dráty je lepší myslet uz pred stavbou

- Kdo se chystá stavet dum a kvuli svému zivotnímu stylu nehodlá trávit domácími pracemi ci varením hodiny svého volna, mel by uz ted myslet na to, ze je lepší ho po stavební stránce pripravit.
Mezi kuchyní, koupelnou a predsíní, kde bývá vetšinou ústredna zabezpecovacího zarízení, je výhodné zabudovat dopredu vícezilové kabely. Protoze se predpokládá moznost komunikace telefonními linkami, nemelo by chybet ani propojení do blízkosti telefonní krabice. Domácí centrum príštího tisíciletí bude samozrejme propojeno i s videokamerami monitorujícími nejen okolí domu, ale treba i detský pokoj, aby rodice meli prehled, kdy detské hrátky prerustají v tajfun rozbíjející detský pokoj.

Spotrebice lze propojovat i do sítí
Zatímco v soucasné dobe je bezné, ze nejlepší bílé spotrebice jsou vybaveny mikroprocesory a samy o sobe dokází plne zautomatizovat a optimalizovat svuj chod, trend pro príští tisíciletí podle výrobcu predstavuje propojení jednotlivých spotrebicu do síte. Lednicka, mycka, pracka i elektrický sporák se budou ovládat z jediného centra. V soucasné dobe se objevily dva mírne odlišné systémy.
Firma Zanussi prichází se systémem „live-in , na který se pripojí nejen spotrebice, ale i telefonní linka, videoprehrávac, televize, kamerový okruh i internet. Systém je mozné ovládat pocítacem. Protoze málokdo má doma stabilne puštený pocítac, vyuzije vetšina lidí spíše malou sklápecí obrazovku, která se prišroubuje na spodní hranu horní skrínky. Ta je vybavena i malými reproduktory a místo klávesnice ji lze ovládat prímo dotykem prstu. Souprava je doplnená i univerzálním dálkovým ovladacem.
Pri práci v kuchyni tak bude mozné nejen sledovat televizi, ale i nakupovat pres internet, systém zároven upozorní na jakékoliv závady v chodu jednotlivých spotrebicu a umozní poslat mailovou správu nejblizšímu servisnímu centru. Díky propojení pres telefon a internet pak bude samozrejme mozné prístroje rídit a zjistit jejich stav i na dálku.
Podobné funkce má i systém firmy Ariston. K ovládání slouzí malý monitor prišroubovaný napríklad na skrínku ci lednici. Neovládá se však prstem, ale „tuzkou bez tuhy . Na obrazovku je mozné i psát rucne psané vzkazy, takze ten, kdo nemá rád vytukávání na klávesnici, si prijde také na své. Systém v základním provedení nepotrebuje k propojení spotrebicu zádné dráty navíc, veškeré impulsy se prenášejí elektrorozvodnou sítí.
Pokud nekdo vsadí na propojení se svetem, získá své místo v servisním centru firmy. Ta pro nej bude pravidelne vyhodnocovat spotreby elektriny a vody a automaticky tomu prizpusobovat chod elektrospotrebicu. Také v prípade poruchy kteréhokoliv spotrebice se to první dozví servisní centrum, které ihned informuje majitele a zároven s ním domlouvá, kdy muze prijít opravár. „Jsou drobné závady, které samy o sobe nejsou nebezpecné. Pouze napríklad zvyšují spotrebu. Pokud se však dlouhodobe neodstraní, mohou zpusobit další, daleko vetší poruchy, jejich oprava taky stojí více penez, vysvetluje filozofii podobného prístupu Tomáš Reizer z firmy Ariston.
Kdo by chtel mít dum podobným zpusobem zarízený, nemusí vzdy kupovat i nové modely spotrebicu. Soucasné typy, které jsou vybavené systémem Fuzzy Logic, jsou na propojení bud zcela pripravené (napríklad Ariston), takze se jen strcí do zásuvky a ihned se novému rezimu prizpusobí, nebo je jejich pripojení jen otázkou vmontování konektoru pro pripojení elektroniky k rídící centrále (napríklad Zanussi ci AEG).

Malá obrazovka slouží jako komunikátor mezi členy rodiny i jako monitor stavu bílých elektrospotřebičů. Je určená i pro rukou psané vzkazy .

Takto vypadá jedna z obrazovek systému live-in. Prací proces myčky je možné individuálně přizpůsobit například stupni zašpinění či druhu vloženého nádobí

Systém Ariston Digital umožňuje na jedné ze svých voleb sledovat stav a spotřebu jednotlivých elektrospotřebičů. Zároveň upozorní na jakoukoliv poruchu.