Manželé Kučerovi si vyhlédnutý družstevní byt nakonec nekoupili.

Manželé Kučerovi si vyhlédnutý družstevní byt nakonec nekoupili. | foto: Profimedia.cz

Smyšlená informace makléře připravila manžele o 100 tisíc

  • 132
Aleš a Markéta Kučerovi z Prahy chtěli koupit družstevní byt, který měl být převeden do osobního vlastnictví. Kvůli smyšleným informacím od makléře ale přišli o 100 tisíc korun rezervační zálohy.

„Na začátku roku 2015 jsme se pustili do hledání bytu. K tomuto kroku jsme se chystali už delší dobu, ale nejdříve jsme zařizovali svatbu, pak se nám narodila dcerka, a tak na hledání nemovitosti nezbývalo moc času,“ popisuje začátek svého příběhu Aleš.

Může se hodit

Panorama Kyje III

Panorama Kyje III - atraktivní bydlení s nádherným výhledem do okolní krajiny.

Více informací na Reality.iDNES.cz.

„Původně jsme se zaměřili pouze na byty v osobním vlastnictví. Přišlo nám to logické, vzhledem k tomu, že jsme na koupi hodlali využít hypotéku. Pak jsme ale začali procházet i inzeráty s družstevními byty. Všimli jsme si totiž, že u některých bývá uvedena informace o chystaném převodu z družstevního do osobního vlastnictví a můj bankéř mi poradil, že i na takový byt je možné si hypotéku vzít. Nejpozději do jednoho roku ale musí převod do osobního vlastnictví proběhnout,“ vysvětluje Aleš.

A právě jeden z těchto bytů ho zaujal. Vyhovoval dispozičně, a i lokalita splňovala všechny nároky manželů.

„V bytě jsme se byli několikrát podívat a vždy se jednalo o příjemnou návštěvu. Makléř si na nás udělal dostatek času a nijak na nás netlačil. Mluvili jsme samozřejmě i o chystaném převodu do osobního vlastnictví. Potvrdil mi, že je to téměř hotová věc. Družstvo si prý dalo za cíl uskutečnit převod do konce kalendářního roku, ale podle informací od předsedkyně družstva to prý bude dřív,“ popisuje Aleš jednání s makléřem.

Mladí manželé si vzali několik dní na rozmyšlenou, následně podepsali rezervační smlouvu a složili rezervační poplatek 100 tisíc korun.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Seriál, který má přispět ke zlepšení kvality služeb a kultivaci realitního trhu, připravuje Bydlení.iDNES.cz ve spolupráci se společností Alisen.

„Začali jsme vyjednávat hypotéku. K předložené rezervační smlouvě po nás ale banka požadovala i dokumenty potvrzující záměr družstva převést byt do osobního vlastnictví. Obrátil jsem se proto na makléře s požadavkem na dodání těchto podkladů. Ten nám ale neodepisoval na e-maily, ani nebral telefon. Spojil jsem se tedy s předsedkyní družstva a poprosil jsem o dokumenty přímo ji,“ říká Aleš.

„Informace, které mi paní předsedkyně podala, mi ale vyrazily dech. Řekla, že družstvo sice o převodu bytu do osobního vlastnictví uvažovalo, ale návrh nakonec členové neschválili. Převod tedy uskutečněn určitě nebude. Současně mi také sdělila, že nikdo ze zainteresovaných realitních makléřů nemohl od ní mít informaci o tom, že je převod hotovou věcí, jak nás přesvědčoval náš makléř,“ dodává Aleš.

„Manželé Kučerovi bohužel udělali jednu zásadní chybu, že si údaje poskytnuté makléřem neověřili. Ještě před podpisem rezervační smlouvy se měli obrátit na představenstvo družstva a informovat se o skutečném stavu věcí. Případně si dokumenty dokazující schválení záměru převodu do osobního vlastnictví nechat předložit předem. Nestačí se pouze spoléhat na tvrzení makléře. Rozhodně ale všem kupujícím doporučuji důkladně vždy prověřit možnosti financování nemovitosti ještě před podpisem rezervační smlouvy a ověřit všechny informace, které prodávající poskytuje,“ informuje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitosti ze společnosti Alisen.

Banka sice nabídla manželům alternativní financování bytu, podmínkou však byla nutná zástava jiné nemovitosti. Tuto možnost však manželé Kučerovi neměli. Písemně proto kontaktovali realitní kancelář s požadavkem na odstoupení od rezervační smlouvy a navrácení rezervačního poplatku.

Netrvalo dlouho a makléř Alešovi zavolal. „Hned na začátku rozhovoru odmítl náš požadavek se slovy, že je to naše chyba a prostě máme smůlu. Pak mě odkázal na ustanovení v rezervační smlouvě, které zamítá navrácení rezervačního poplatku v případě, že klient nedostane od banky úvěr. A na závěr ještě pronesl, že pokud bychom si hypoteční úvěr vyřizovali přes něj, určitě bychom ho získali. Rozhodně takto ale náš příběh nekončí. Už jsme kontaktovali právníka a budeme to řešit s jeho pomocí,“ uzavírá Aleš.