Nemovitost nakupujte vždy s odborníkem

Nemovitost nakupujte vždy s odborníkem | foto: Profimedia.cz

Na co si dát pozor při koupi bytu

  • 8
Každý vám řekne, že koupit dům či byt je jeden z největších obchodů vašeho života. Svým způsobem je to tak, ale nejde jen o značné peníze, které za nové bydlení vydáte. Pokud vše podřídíte jen pátrání po nejlevnější nemovitosti, vězte, že na konci budete rozčarováni.
1. Realitní makléř vám pomůže s výběrem
Jsou lidé, kteří bazírují na velké zahradě, jiní zase potřebují pro svůj život velkou kuchyň a luxusně zařízenou koupelnu. Pro rodinu s malými dětmi bude důležité, zda je poblíž škola, jak je to s obchody a hřišti. Senioři zase ocení bezbariérový přístup a bydlení v klidném prostředí.

Někdy se také stává, že člověk nedokáže přesně specifikovat, co od svého domova vlastně očekává. Vyškolený makléř dokáže cílenými dotazy zjistit, co právě vy od bydlení očekáváte, a najít zdravý kompromis mezi vašimi představami, finančními možnostmi a aktuální nabídkou na trhu.

Zatímco totiž vy trváte například na prostorném bytě s předzahrádkou v Praze-Podolí, makléř vás zavede do malého rodinného domu kousek od Prahy, který stojí mnohem méně, a vy zjistíte, že je to přesně ono. Proč? Protože vašim hlavním snem bylo bydlet v klidné oblasti rodinných domů a vil se spoustou stromů.

Nebo naopak. Bydleli jste jako děti na vesnici v domě na vyvýšeném místě, odkud byl báječný rozhled do krajiny. Osud vás zavál do města, ale vy pořád nemůžete svůj nový domov najít.

Šikovný realitní poradce vám nabídne nový penthause s velkou terasou, což je dům na střeše bytového domu. Nechce se vám ani na prohlídku, ale nakonec jdete. A výsledek? Konečně jste svůj nový byt našli. Proč? Protože z bytu máte stejně báječný rozhled, jako kdysi z kopce u vás doma.

2. Bez porady s právníkem nepodepisujte smlouvy Nemáte-li v oboru zkušenost, můžete snadno naletět. Nejčastějšími problémy jsou chybné kupní smlouvy, nedostatečná znalost informací o bytě, přehlédnutí zásadních faktů - na nemovitosti může váznout zástava, je na ni uvaleno věcné břemeno.

I když kupujete nemovitost na vlastní pěst, určitě při sestavování smlouvy využijte právního poradenství. Dobrý právník vám zaručí, že smlouva obsahuje všechny náležitosti a případné problematické body profesionálně ošetří. A to za několikatisícový honorář, který právníkovi zaplatíte, stojí.

Na internetu sice najdete vzory kupních smluv, ale vždy je lepší, když je připravena na míru vašemu případu. Pokud kupujete nemovitost přes větší realitní kancelář, bývá právní servis součástí jejích služeb. Právníci mají v převodech nemovitostí dlouholetou praxi a dovedou si poradit i se zdánlivě neřešitelnými problémy.

3. Stavař je potřeba, když kupujete starší dům
Když jdete kupovat ojeté auto, určitě řekněte kamarádovi automechanikovi, ať jde pro jistotu s vámi, protože dobře opravené nabourané auto laik prostě nepozná. Je až s podivem, že lidé, kteří kupují starší rodinný dům, spoléhají mnohdy jen na svůj první dojem nebo pouze na doporučení realitního agenta.

Ti poctiví sice důležitá fakta (vlhko, problémy se střechou a vysychající studna, chybějící kanalizace) nezatají, ale ani profesionální makléř není většinou stavbař.

Proto, když kupujete starší domek nebo chatu, přizvěte před konečným rozhodnutím stavbaře, případně statika. Odborníci dokážou odhalit skryté problémy. Vězte, že kompletní rekonstrukce starého domu může být pekelně drahá, mnohdy za ni dáte vyšší sumu, než jste zaplatili za dům.

4. Peníze uložené u notáře se neztratí
Při obchodování s nemovitostmi zacházíte s nemalými finančními obnosy. Právníci doporučují složit kupní cenu do úschovy, ať již notářské nebo advokátní, která bude uvolněna po prodeji bytu, nejčastěji po provedení vkladu do katastru nemovitostí.

Pokud se rozhodnete využít servisu realitní kanceláře, u těch renomovanějších za úschovu peněz ani nezaplatíte. Na rozdíl od advokátních kanceláří ji v rámci komplexních služeb často poskytují zdarma.

Co se může stát, když kupujete nemovitost sami
* Koupíte dům za podezřele výhodnou cenu a poté zjistíte, že v něm bydlí člověk, která má právo v domě dožít (tzv. věcné břemeno).
* Za vaším domem vznikne dopravní obchvat, o němž jste neměli tušení (neznalost územního plánu).
* Pošlete peníze na účet člověku, který se za majitele jen vydával (nepodívali jste se na výpis z katastru nemovitostí).
* Koupíte si byt v osobním vlastnictví ve starším domě a za pár měsíců zjistíte, že se musí postavit nová střecha (nesháněli jste informace o stavu domu).