Na co doma sáhnete, to je plné jedů

  12:00
Cítíte se doma bezpečně? Pak asi nevíte, že téměř z každého kusu zařízení se mohou do vzduchu uvolňovat zdraví škodlivé látky, které se mohou dostat do lidského organismu.

PVC? Ne, dřevo! Dřevěná plovoucí podlaha zdraví neohrozí, na rozdíl od PVC, které obsahuje škodlivé ftaláty | foto: Profimedia.cz

Každá domácnost je plná chemických látek. A to není řeč o těch pár lahvích čisticích prostředků ve skříni. Kam se doma podíváte, tam najdete nějaké vybavení, které je vyrobené či ošetřené chemickou cestou. Uvolňují se z něj do vzduchu látky, jež se mohou dostat do lidského organismu. Mnohé z nich se již našly v lidské krvi, v dosud nenarozených dětech a v mateřském mléce čerstvých maminek. Některé jsou spojovány se vznikem rakoviny, s alergiemi a problémy s plodností.

Prohlédněte si interaktivní web
Jestliže si chcete na počítači projít celou domácnost a postupně zjistit, jaké škodlivé chemické látky se v jednotlivých místnostech a v zařízení vyskytují, můžete to zkusit na internetových stránkách sdružení Arnika http://chemickydum.arnika.org/, nebo na webu organizace Greenpeace toxickydomov.cz.


"To, jak škodliviny působí na zdraví, závisí především na jejich koncentraci v ovzduší. Projevy jsou podobné alergickým potížím - pálení sliznic a očí, kašel a rýma až po astmatický záchvat. Neobvyklé nejsou ani bolesti hlavy či únava," vysvětluje Miroslava Mikešová z Centra hygieny životního prostředí Státního zdravotního ústavu.

"Právě alergici by si byt měli vybavit co nejjednodušeji, aby jej mohli snadno uklízet. Čím méně předmětů, tím méně chemických látek, ale i prachu, mikrobů, plísní a roztočů."

Podlahy
Podlaha z PVC (polyvinylchloridu) obsahuje škodlivá změkčovadla - ftaláty. "Některé z nich mohou negativně působit na hormonální systém člověka, způsobovat vrozené vady, kardiovaskulární problémy a neplodnost," říká Kamil Repeš ze sdružení Arnika. Ftaláty najdete také v dalších věcech vyrobených z PVC, například v dětských hračkách.

Nejlepší podlahovou krytinou není ani celoplošný koberec, který se upevňuje lepidly a je navíc zdrojem prachu a alergenů. Na podlahu je nejvhodnější přírodní linoleum, dřevěná plovoucí podlaha či dřevěné parkety. Ty by však neměly být ošetřeny klasickými laky, ale těmi přírodními. Ekologicky šetrná je také podlaha z korku, keramiky či kamene.

Nábytek
Nábytek z dřevotřísky s povrchem z lamina, který se dnes hojně vyrábí, může obsahovat formaldehyd. Stejně jako ostatní laminované zařízení. Formaldehyd je rakovinotvorná a alergenní látka, která leptá sliznice. Ale ani dřevěný nábytek nemusí být zcela bezpečný. Záleží totiž na tom, čím je ošetřený.

"Laky obsahují látky, například toluen, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví a životní prostředí, a to během používání i při výrobě," podotýká Kamil Repeš.
"Nejzdravější" nábytek je tudíž dřevěný, ovšem ošetřený přírodním lakem nebo třeba vosky či oleji.

Elektronika
Toxickými látkami, které se kumulují v lidském organismu a narušují funkci hormonálního systému, jsou bromované zpomalovače hoření, takzvané BFRs. Přidávají se hlavně do umělých hmot elektronických zařízení, jako jsou počítače či televizory, ale i do nábytku, koberců, záclon a pohovek. Jejich úkolem je zpomalit šíření ohně.

"V elektrospotřebičích, v potravinových konzervách a na víčkách nápojů se vyskytuje bisfenol A," doplňuje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. "Byl nalezen i v lidské krvi a vzorcích tkání. Řada studií prokázala, že způsobuje změny v mužských pohlavních orgánech." Jedinou možností, jak se působení těchto dvou látek vyhnout, je kupovat výrobky, které je neobsahují.

Vytápění
Máte-li doma plynová kamna, pak zřejmě dýcháte škodliviny, které vznikají při spalování. Může to být oxid uhelnatý, oxidy dusíku a oxid uhličitý. Kamna na dřevo nebo uhlí však nejsou o nic lepší. "Produkují podobné škodliviny a navíc prachové částice, na jejichž povrchu mohou být zachyceny další nebezpečné látky, které lidé vdechují," vysvětluje Miroslava Mikešová. Nejekologičtější je vytápět dům solární energií nebo tepelným čerpadlem. Člověk však musí počítat s vyššími, mnohdy až statisícovými investicemi.

Nátěry stěn
Syntetické barvy, jak už název napovídá, obsahují spoustu chemických látek. Proto je lepší vždy volit barvy vodou ředitelné. "U nátěrových hmot je dobré dívat se na složení nebo raději rovnou vybírat výrobky s ekologickou certifikací, tedy s nápisem Ekologicky šetrný výrobek," doporučuje Kamil Repeš.

Další jedy v bytě

Formaldehyd
- ložní prádlo a bytový textil před prvním vypráním
Těžké kovy (kadmium nebo chrom) - bytový textil, baterie
Rtuť - zářivky, teploměry
Perfluorované uhlovodíky - nepřilnavé povrchy žehliček a pánví, vnitřek obalů kukuřice do mikrovlnné trouby, proti skvrnová úprava povrchu koberců, látek a nátěrů
Parabeny - mýdla, zubní pasty, šampony
Umělá pižma - parfémové složky mýdel, šamponů, pracích prášků, aviváže, osvěžovačů vzduchu
Biocidy a těkavé organické látky - univerzální čisticí prostředky
Fosfáty - prací prášky
Benzen, toluen, xyleny, styren - osvěžovače vzduchu Pesticidy - pokojové rostliny

Poznámka: uvedené látky nemusí být ve všech výrobcích na trhu



Někteří výrobci už "zelenají", jiní vyrábějí jedy dál

Palmový olej místo nafty
Seriózního výrobce by mělo zajímat, zda jeho produkty neobsahují zdraví škodlivé látky. A pokud se prokáže, že ano, měl by výrobek stáhnout z trhu a přestat ho vyrábět, nebo ho dělat z jiných materiálů.

"Před několika lety si zákazníci začali stěžovat na zápach z ratanového nábytku. Technici začali ihned hledat příčiny a dopátrali se až k tradičnímu vaření ratanu v naftě, díky němuž je pak materiál pružnější a poddajnější. Je to více než sto let starý způsob," vypráví Kateřina Krobová ze společnosti IKEA. "Začal se tedy hledat nový postup. Zkoušela se slaná voda, kokosový olej, až se nakonec zůstalo u palmového oleje. Je to mnohem ekologičtější a ratan potom příjemně voní."
Některé firmy se zajímají i o to, jestli výroba jejich produktů neničí životní prostředí. Například u dřevěného nábytku hlídají, zda dřevo nepochází z původních pralesů či chráněných oblastí.

Bionábytek po česku
V Česku si mnozí lidé na ekologický nábytek zatím ještě zvykají. "V tuzemsku není zájem příliš velký. Nejvíce objednávek máme ze západní Evropy," potvrzuje Jiří Bareš z truhlářství Latička, které vyrábí repliky starého nábytku se zdravotně nezávadnou povrchovou úpravou.

"Vyrábíme nový nábytek z masivního smrku podle tradičních postupů s klasickými spoji, jako jsou svlak, ozuby, čep a dlab," vysvětluje Bareš. Povrch nábytku se upravuje přírodními vosky, mýdlovou vodou, případně se žádné ošetření nedělá. "Masivní dřevo dokáže udržovat v domácnosti optimální vlhkost vzduchu. A pak, máte doma kousek přírody a ne žádnou umělinu," vypočítává výhody Jiří Bareš.

Některé normy chybějí
Používání chemických látek reguluje především nařízení nazvané REACH, které vydala Evropská unie a platí od letošního června. Některá omezení však stále chybějí. "V Evropské unii se používají desítky tisíc látek, u nichž nemáme ani základní informace o vlivu na zdraví člověka či životní prostředí," říká Kamil Repeš. "Některé přitom vzbuzují obavy z obdobných vlastností, jako měly DDT či polychlorované bifenyly - PCB, které už se používat nesmějí." Příkladem mohou být třeba ftaláty, které jsou zakázané u hraček a předmětů péče o děti, ale mohou být ve školních pomůckách. Anebo kadmium, které se pro mnoho výrobků používat nesmí, ale pro barvení bytového textilu je povolené.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...