Myčka, která nepotřebuje vodu

  • 20
Klasický jídelní stůl a v něm zabudované varné desky. Myčka nádobí, která nepotřebuje ani litr vody. I tak by jednou mohly vypadat domácí spotřebiče budoucnosti. Alespoň podle studentů z osmi škol z celého světa, kteří se utkali ve finále soutěže Electrolux Design Laboratory v New Yorku. A jak dopadli Češi? Skončili na druhém místě.

Studenti, kteří se rozhodli zúčastnit soutěže o nejpovedenější návrh domácího spotřebiče, se při své práci zaměřili na čtyři oblasti: vaření, praní prádla, chlazení potravin a mytí nádobí. Primárním zadáním bylo navrhnout originální koncepty nepříliš vzdálené budoucnosti, tedy roku 2015.

Jednotlivé návrhy se příliš nedržely tradičních tvarů. Naopak, jsou originální, avšak zároveň se podřizují požadavkům spotřebitelů zjištěným studenty z detailního výzkumu.

Z něj vyplývá, že v budoucnosti poroste poptávka po malých a kompaktních spotřebičích vhodných do stále menších obytných prostor v městských oblastech. Spotřebitelé budou proto hledat výrobky, které se malému prostoru přizpůsobují a slouží zároveň několika účelům.

1. místo - myčka na nádobí Austrálie
Ekologická myčka na nádobí Rockpool nepotřebuje k praní vůbec žádnou vodu. K čištění nádobí se totiž místo vody využívá zkapalněný oxid dusíku. Spotřeba vody a mycích prostředků je nulová, čímž dochází k významnému omezení zatížení životního prostředí.

Má to však jeden háček, její cena by vyšla na neuvěřitelnou částku okolo čtyř set tisíc australských dolarů. I přesto za tento návrh získali studenti z australské University of New South Wales v soutěži první místo.

2. místo - pračka pro muže Česká republika
Washman je pračka pro muže. Špinavé prádlo se odkládá rovnou do horního koše pračky.

Ta poté sama prádlo roztřídí, zvolí vhodný program, otevře na spodní straně koše na špinavé prádlo záklopku, a to "propadne" do pracího bubnu.

Vnitřní část bubnu tvoří vyjímatelný plastový koš, který se po doprání vysune a uživatel v něm může již vyprané a usušené prádlo odnést. Autory návrhu jsou studenti Jan Čapek a Kryštof Nosál z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

3. místo - víceúčelový stůl Velká Británie
Víceúčelový stůl s označením 2015 v sobě zahrnuje současně varnou desku, pracovní i jídelní stůl.

Je vybaven několika zdroji elektrické energie, což umožňuje používat jak indukční varné desky či mixéry na potraviny, tak třeba i notebook, a to bez nutnosti využití kabelů a zásuvek. Místo digestoře je pak nad stolem umístěno několik makrobiotických rostlin.

Tento návrh pochází z dílny britských studentů z Central Saint Martins College. Oceněn byl třetím místem.

Úsporná pračka USA
Tento úsporný pomocník blízké budoucnosti je jedním z domácích spotřebičů řady Soho, kterou navrhli američtí studenti z The University of Notre Dame.

Spotřebiče jsou navrženy tak, aby splynuly s bytovým prostředím a zároveň byly módní. Jsou lehké, což umožňuje jejich skládání na sebe. Domácí pomocníci jsou navrženi spíše pro menší prostory (koupelny, prádelny), ve kterých je zvýšená potřeba víceúčelového nábytku.

Při navrhování dbali tvůrci na to, aby byla výroba těchto předmětů šetrná k životnímu prostředí, přírodním materiálům

Kuchyně ve skříni Brazílie
Join, tak nazvali brazilští studenti z Escola Superior de Desenho Industrial (ESDI) svůj návrh, který představuje v podstatě celou kuchyni zakomponovanou do jediné velké skříně. Join tak dává lidi dohromady a současně integruje prostory.

Dovoluje hostitelům, aby se věnovali přípravě jídla a zároveň hostům. Pokrmy se připravují na přenosné varné desce, zatímco nápoje se chladí v přenosném chladicím prostoru. Později je možné přenosný chladicí prostor jednoduše složit.

Skladování ovoce Švédsko
Domácí spotřebič určený pro skladování ovoce a zeleniny pocházející z dílny švédských studentů z The Umea Institute of Design nese označení FooZoo.

Upravuje teplotu a vlhkost vzduchu tak, aby maximálně vyhovovala typu skladovaného ovoce. Může dokonce zpomalovat, nebo naopak urychlit dozrávání ovoce v přístroji.

Každý oddíl tohoto přístroje má vyjímatelnou mísu, která může být díky svému módnímu designu umístěna rovnou na stůl.

Pokud se ovoce uvnitř přístroje začne kazit, domácí pomocník FooZoo to signalizuje červeným světlem.

Snadné vaření Čína
Hot-Pot Party je spotřebič určený těm, kteří jsou sami kreativní a ocení okolo sebe také důmyslné věci. Je koncipován tak, aby umožňoval komunikaci mezi uživateli a jejich přáteli, což již samo o sobě propůjčuje výrobku více funkčnosti.

Přístroj nabízí více možností úpravy jídla, včetně varné desky, sterilizátoru pokrmu, mobilní varné desky a vysouvacích stolů. Autory tohoto návrhu jsou čínští studenti z Design School of Southern Yangtze University.

Kuchyně ve skříni Brazílie Join, tak nazvali brazilští studenti z Escola Superior de Desenho Industrial (ESDI) svůj návrh, který představuje v podstatě celou kuchyni zakomponovanou do jediné velké skříně. Join tak dává lidi dohromady a současně integruje prostory. Dovoluje hostitelům, aby se věnovali přípravě jídla a zároveň hostům. Pokrmy se připravují na přenosné varné desce, zatímco nápoje se chladí v přenosném chladicím prostoru. Později je možné přenosný chladicí prostor jednoduše složit.

2. místo - pračka pro muže Česká republika Washman je pračka pro muže. Špinavé prádlo se odkládá rovnou do horního koše pračky. Ta poté sama prádlo roztřídí, zvolí vhodný program, otevře na spodní straně koše na špinavé prádlo záklopku, a to "propadne" do pracího bubnu. Vnitřní část bubnu tvoří vyjímatelný plastový koš, který se po doprání vysune a uživatel v něm může již vyprané a usušené prádlo odnést. Autory návrhu jsou studenti Jan Čapek a Kryštof Nosál z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

3. místo - víceúčelový stůl Velká Británie Víceúčelový stůl s označením 2015 v sobě zahrnuje současně varnou desku, pracovní i jídelní stůl. Je vybaven několika zdroji elektrické energie, což umožňuje používat jak indukční varné desky či mixéry na potraviny, tak třeba i notebook, a to bez nutnosti využití kabelů a zásuvek. Místo digestoře je pak nad stolem umístěno několik makrobiotických rostlin. Tento návrh pochází z dílny britských studentů z Central Saint Martins College. Oceněn byl třetím místem.

Snadné vaření Čína Hot-Pot Party je spotřebič určený těm, kteří jsou sami kreativní a ocení okolo sebe také důmyslné věci. Je koncipován tak, aby umožňoval komunikaci mezi uživateli a jejich přáteli, což již samo o sobě propůjčuje výrobku více funkčnosti. Přístroj nabízí více možností úpravy jídla, včetně varné desky, sterilizátoru pokrmu, mobilní varné desky a vysouvacích stolů. Autory tohoto návrhu jsou čínští studenti z Design School of Southern Yangtze University.

1. místo - myčka na nádobí Austrálie Ekologická myčka na nádobí Rockpool nepotřebuje k praní vůbec žádnou vodu. K čištění nádobí se totiž místo vody využívá zkapalněný oxid dusíku. Spotřeba vody a mycích prostředků je nulová, čímž dochází k významnému omezení zatížení životního prostředí. Má to však jeden háček, její cena by vyšla na neuvěřitelnou částku okolo čtyř set tisíc australských dolarů. I přesto za tento návrh získali studenti z australské University of New South Wales v soutěži první místo.