Křivé ostění oken a hnědý tmel, který má v nejširším místě 1,5 cm. Tmel se...

Křivé ostění oken a hnědý tmel, který má v nejširším místě 1,5 cm. Tmel se utrhne a místem začne zatékat. | foto: Bytecheck

Zaplatili za montovaný hi-tech dům, postavili jim prvotřídní šmejd

  • 157
Radim bydlel i s rodinou v pražském bytě a snil o domku se zahradou. Na okraji středních Čech koupil pozemek, kde chtěl postavit montovaný pasivní dům. Dodavatele si vybíral velmi pečlivě a také si najal stavební dozor. Jenže namísto slibovaného kvalitního bydlení se dočkali ukázkového šmejdu.

Největším problémem byl fakt, že si Radim s manželkou vybrali novinku. Technologie domu nebyla dlouhodobě prověřená a prodejce ji schovával pod pokličkou s nálepkou hi-tech know-how.

Kvalitu měla garantovat zvučná jména známých obchodních značek a celá řada certifikátů. Vše dohromady působilo pozitivně a profesionálně. Internetové stránky prodejce byly zaplavené revolučně laděnými popisy technologií a materiálů. Vyvolávaly pocit spolehlivosti a přesnosti jednotlivých postupů.

Obchodní společnost, která zajišťovala celý koncept, tyto jednotlivé funkční prvky sice použila, ale deklarovanou bezproblémovost, rychlost, kvalitu ani špičkové vlastnosti nepřinesly.

A to především kvůli špatným vlastnostem materiálů, nekvalitnímu projektu a také nekázní na stavbě. Stavba se neúměrně prodlužovala, střídali se stavitelé a ke slovu přišel i závadný a nevhodně zvolený materiál.

Později vzniklo podezření, že firma nabízela něco jiného, než co následně stavěla (jiné skladby stěn, podlah) a ve vzorových domech předváděla vlastnosti, které pak nebyla schopná dodat.

Za to se následně dočkala nespokojených reakcí řady vlastníků těchto domů, kterým je prodala a na jejich pozemku postavila. Než začali majitelé podávat žaloby, vyhlásila společnost insolvenci.

Díky stavebnímu dozoru se sice podařilo v průběhu výstavby zabránit řadě problémů, ale vznikla řada dalších, zvláště systémového charakteru.

Ke zjištěným nedodělkům a reklamacím se později firma začala stavět vlažně. Radim tak požádal inspektora nemovitostí Ondřeje Bláhu ze společnosti Bytecheck, aby zpracoval protokol o skutečném stavu, a z něj vybíráme nejdelikátnější vady, které se v domě objevily.

Dům má lehkou montovanou rámovou konstrukci s difuzně otevřeným systémem obvodového pláště. Stěny, podlahy a nosné plochy střechy tvoří souvrství velkoformátových desek. Nosná konstrukce domu je ze speciálně smontovaných dílců. Tedy systémem, který umožňuje prostup vodních par přes stěny směrem ven z domu.

Nevhodné kotvení patky zábradlí terasy. Jde o nejhorší způsob vůbec. Je velmi náchylný k pronikání vody.

Nesystémové ukončení hrany vjezdu do garáže. Časem se začne drolit a lámat.

Zde je soupis zásadních vad, které se v domě dosud objevily:

  • Do celé plochy fasády zatéká přímo omítkou a promáčí se izolace ve spodní části domu, takže pokud mrzne, je zde izolace téměř nulová – funguje spíš jako vodič tepla ven z domu. Zda k této situaci přispívá také navržená difuzně otevřená skladba, je předmětem dalšího zkoumání.
  • V obytných místnostech není dostatečná světlá výška (vzdálenost stropu od podlahy, kterou nařizuje vyhláška).
  • Podlahy v patře příliš duní, při chůzi se prohýbají a při procházení jsou slyšet ocelové zvuky a rezonance nosné konstrukce.
  • Topné okruhy vytápění jsou napuštěné nevhodnou směsí, dodavatel tepelného čerpadla omezil záruku. Systém nebyl nikdy správně zapojený, nelze správně zaregulovat a topí neekonomicky, i když se systém pyšnil pasivním standardem.
  • Kolem oken a nad zakládací lištou jsou na fasádě trhliny, z nichž některé měří i více než 1 metr.
  • Ostění kolem oken jsou křivá, zatéká jimi mezi ostění a oplechování. Vnější rolety brání opravě.
  • Na různých místech jsou široké mezery mezi jednotlivými prvky fasády a tyto mezery jsou vyplněny praskajícím tmelem.
  • Oplechování atik kolem střechy je nekvalitní. Vtahuje vodu zpět k fasádě, kterou pak teče dovnitř konstrukce.
  • Další vady jsou popsány také v galerii ke článku.

Všechny tyto vady mají vliv na kvalitu bydlení, která pochopitelně Radimovu rodinu štve, protože za své peníze namísto slibovaného hi-tech řešení dostali šmejd. Ve stavebnictví má vše svou cenu, za kvalitu se obvykle připlácí, ale není to pravidlem.

Koupil paskvil za 8 milionů

Nový byt v Praze byl obrovskou chybou

Ukázka problémů v různých novostavbách. Výklenek pro pračku vypadá jako chytré...
Ukázka problémů v různých novostavbách. Pohled z koupelny na dveře, které se...

Pokud je prodejní cena domu příliš nízká, je zpravidla i nízká kvalita projektu, stavby i vymahatelnost kvality. Proto si majitelé připlatili za projekt, kvalitní materiály a moderní technologie, které je měly od podobných problémů ušetřit, ale ani to jim nezaručilo dobrý výsledek. Radima stál projekt astronomických 650 tisíc korun.

Vybírat prodejce nebo developera podobných rodinných domů je vždy nutné s přizvaným profesionálem. Nestačí se spolehnout na neověřené informace druhé strany nebo rady známých. Odborník je protiváhou technicky a obchodně zdatného prodejce a dokáže zájemce o koupi informovat o rizicích rozhodnutí, které stojí miliony korun.

Při projektech technicky náročných konstrukcí a nezvyklých řešení je nutné zkontrolovat projekt a parametry klíčových detailů. Svou úlohu hraje také historie prodejce a jeho předchozí aktivity. Domy vždy budou mít nějaké vady a je důležité, jak se k nim firma postaví. Zda má rezervy na jejich řešení. Pokud nemá, je jedinou cestou soud. Musí být ale ještě koho žalovat.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.