Montáž stropů

Montáž stropů | foto: Central Group

Montáž stropů: kontrola stavebního dozoru je nezbytná

  • 25
Šestipokojový luxusní dům zvaný Progres 8 v Průhonicích, jehož budoucí majitelé se těší na prostornost a soukromí, má již hotovou hrubou stavbu prvního nadzemního podlaží. Než se vydáme na prohlídku stavby druhého podlaží, zaměříme se v seriálu na stropy, které jsou podle stavebníků velmi důležité.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Montáž stropní konstrukce
Stropní konstrukce u Progresu 8 se skládá ze stropních nosníků Pot a keramických stropních vložek Miako. Nad garážovou částí, v místech balkonů a teras, je strop navržen jako železobetonová monolitická deska.

Stropní nosníky byly uloženy na nosné zdivo do maltového lože. Po rozmístění a rozměření stavebníci nosníky podepřeli provizorními podporami s vodorovnými trámky.

Po dokončení vyzdívky nosného obvodového a vnitřního zdiva 1. nadzemního podlaží zahájili stavebníci montáž stropní konstrukce.


Po provedení samotné montáže vložek provedli obezdívku pozedního železobetonového věnce z věncovek, na které z vnitřní strany pomocí stavebního lepidla osadili tepelnou izolaci z polystyrenu.

V místě železobetonové desky stavebníci provedli bednění a výztuž dle statického projektu. Armatura byla přivezena na stavbu již naohýbaná přímo z armovny, a na stavbě tak došlo pouze k  finální montáži. Po rozměření a osazení všech prostupů řemeslníci pomocí mechanizace zabetonovali strop nad prvním nadzemním podlažím.

Při osazování tepelné izolace do stropu dbejte na pečlivé vzájemné sesazení desek tepelné izolace, bez jakýchkoliv mezer. Jedině tak zamezíte vzniku tepelných mostů.

Jak postupovat, abyste se vyvarovali chyb
Montáž stropních vložek musí být provedena tak, aby vložky byly umístěny po jednotlivých řadách souběžně s nosným zdivem.

Při vyztužování pozedních železobetonových věnců se musí pracovat s co největší pečlivostí, s důrazem na správné přesahy jednotlivých prutů, a hlavně vyvázáním výztuže v každém rohu konstrukce a ve styku s příčnými nosníky stropu.

Zde je opět na místě pečlivá kontrola stavebního dozoru na stavbě a po konečné montáži převzetí formou zápisu do stavebního deníku.

Betonáž stropní konstrukce se provádí postupnou betonáží nejdříve v místech nosníků, a potom na stropních vložkách.

Při této práci se musí dbát na to, aby se dopravovaná betonová směs nehromadila na jednom místě, a tak zbytečně nepřetěžovala konstrukci (samozřejmé je použití ponorného vibrátoru ke kvalitnímu zhutnění betonu).

Co je při stavbě stropu důležité:

* správně podepřené nosníky (raději více než méně)

* čistá armatura včetně bednění (v žádném případě bláto)

* pokropení před betonáží

* používat distanční podložky vymezující odpovídající krytí armatury betonem