Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moderní vytápění je ekologické

Hlavní důvod úspornosti při vytápění je zcela zřejmý a každý obyvatel bytu či domu ho již pocítil ve své peněžence: neustále rostoucí ceny za energii. Kromě toho se o "své" hlásí i ekologie. Kdybychom měli ve zkratce říci, které vytápění je nejekologičtější, museli bychom dát rovnítko k pojmu úsporné. To znamená, že kdo bude šetřit peněženku a méně topit, bude chránit i životní prostředí.

Všechny energie potřebné k vytápění domů i ohřevu teplé vody totiž nějakým způsobem narušují životní prostředí.

Zvolit pro svůj dům nejvhodnější způsob vytápění tak, aby co nejlépe splňoval podmínky pro hospodárný provoz, není právě jednoduché, zvláště když způsobů i jejich kombinací je nespočet. Jsou však některá kritéria, která je dobré mít vždy na paměti.

Především je třeba respektovat velikost vytápěné plochy, trvalou a snadnou dostupnost paliva, klimatické podmínky - a také finanční možnosti. Je nutno mít na paměti i vývoj do budoucna, aby například zvolený systém vytápění nebyl zastaralý dříve, než bude uveden do provozu.

Kromě jiného to znamená střízlivě posuzovat i různé "výhodné" nabídky firem a raději dát na radu odborníků.

Jak si dobře vybrat
Každý způsob vytápění má své klady i zápory. Ke zvážení přichází řada otázek. Zůstaneme nadále věrni tuhým palivům, mezi nimiž stále vévodí nejlacinější uhlí, nebo dáme přednost komfortnějšímu řešení a přejdeme na dražší plyn či elektřinu?

S ohledem na stále se měnící ceny paliv je stále aktuálnější i kombinace zdrojů tepla, například uhlí a dřeva, nebo uhlí a plynu, využívání alternativních energií, ať už jsou to tepelná čerpadla, či sluneční kolektory.

"Ani využívání obnovitelných zdrojů energie však není zcela zbaveno negativních dopadů na životní prostředí. I když na druhou stranu ve srovnání s běžnými druhy energií jsou to dopady nesouměřitelné," říká Dalibor Stráský z ministerstva životního prostředí.

Nejvíc domácností topí plynem
Plyn jako palivo používá podle statistických údajů bezmála 1,5 milionu domácností, což předčilo lokální vytápění uhlím. Hlavní zastoupení patří zemnímu plynu, a to díky plynofikaci měst i obcí.

Lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat, neboť vytápění tímto palivem představuje nesporný pokrok, a to jak komfortem topení a ohřevu vody, tak z hlediska ekologie.

K oblibě přispívá i to, že trh dnes nabízí velký výběr moderních plynových kotlů s vysokou účinností spalování a dokonalou regulací, což umožňuje značné úspory na provozních nákladech, a tím i nahrazení vyšší ceny tohoto paliva.

Topení pro radost i užitek

K vytápění obydlí jsou se stále větší oblibou používány i různé doplňkové zdroje tepla, zejména nové typy krbů, vybavené teplovzdušnými vložkami. Neslouží již pouze jako ozdoba interiéru, ale představují i doplňkový hospodárný a ekologický zdroj tepla, zejména v přechodných obdobích po skončení hlavní topné sezony. Trh nabízí i taková kamna, která je možno zapojit do topného okruhu. Jako palivo se používá dřevo.

Pevná paliva mají stále oblibu
Uhlím topí v dnešní době na 580 000 domácností, dřevem dalších 170 000. To dokládá, že vytápění pevnými palivy (spolu s briketami a koksem) si udržuje oblibu, zejména ve venkovských lokalitách. Tento druh vytápění sice neposkytuje ideální komfort, ten je však kompenzován cenovou výhodností paliva.

Svou roli sehrává i pohotovost výrobců, kteří přišli na trh s novými typy moderních kotlů a kamen, majících podstatně nižší nároky na obsluhu. Hlavním přínosem je však podstatně vyšší účinnost spalování (85 procent i více) při nižším ekologickém zatížení ovzduší.

Obsluha moderních kotlů, které mají i mnohem menší velikost a váhu než kotle dřívější, je poměrně jednoduchá a nevyžaduje stálý dohled. Nelze přehlédnout ani to, že tímto způsobem lze využívat palivo, které splňuje nejnáročnější požadavky na ekologii a současně je nejlevnější - tedy veškeré spalitelné složky kusového dřeva, pelet, štěpek nebo dřevěných briket.

Elektřina se vrací do domácností
Elektřina je třetím zdrojem energie používané k vytápění a ohřevu vody - v České Republice jí dává přednost na 250 000 domácností. V roce 1995 se dostalo elektrické vytápění na černou listinu. Růst cen elektřiny totiž donutil řadu domácností odpojit přímotopný kotel a zrušit přímotopné panely.

Postupem času si však elektřina znovu našla v domácnostech své uplatnění a obhájila pověst nejušlechtilejší formy energie. Hlavními výhodami elektrického vytápění je čistý a bezpečný provoz, snadná regulace, přesné měření spotřeby i snadná dostupnost. Navíc elektřina je zdroj domácí, není závislá na problematických dovozech.

Nevýhodou jsou však poměrně vysoké provozní náklady. Elektrokotle pro rodinné domky si lze pořídit v rozpětí výkonu od 3 kW až po 63 kW. Musí však mít samostatný elektrický obvod s jističi.

Levná akumulační kamna
Mezi ekonomicky výhodné způsoby vytápění elektřinou patří zejména akumulační kamna, využívající levný noční proud. Naakumulované teplo se z kamen uvolňuje buď samovolně staticky, nebo nuceně pomocí ventilátoru.

Teplo z elektřiny se však může akumulovat i do podlahy pomocí topného kabelu nebo fólie, anebo také do zásobníku vody. Výhodou akumulace do vody je snadná regulace celého systému i možnost připojení dalších zdrojů tepla, například kotlů na tuhá paliva, slunečních kolektorů a podobně.

Pro domácnosti využívající elektrická akumulační vytápění je poskytována výhodná sazba a celkové náklady na vytápění jsou srovnatelné s vytápěním na zemní plyn.

Přímotopy rychle zahřejí
Přímotopy jsou i dnes z hlediska provozu dosti nákladné, ale velmi rychle zahřejí vzduch. Novější typy jsou už vybaveny akumulační deskou, čímž se jejich účinnost zvyšuje.

Elektrické přímotopy je rozhodně třeba vybavit automatickým časovým programem a zvolit optimální čas vytápění, aby se finanční náklady na jejich provoz alespoň částečně snížily. Jsou vhodné jako doplněk k hlavnímu zdroji tepla a v kombinaci s alternativními zdroji.

Čím topit?

Výši nákladů na vytápění ovlivňují rozdíly v cenách jednotlivých paliv, ale i rozdíly ve výhřevnosti pevných paliv i způsobu spalování. Následující tabulka udává, jaké množství paliv a energie jsou potřebná pro výrobu 100 GJ tepla.

Palivo - výhřevnost - zařízení - účinnost - spotřeba paliva

hnědé uhlí
17,8 MJ/kg klasický kotel 55% 10 215 kg
17,8 MJ/kg automatický kotel 75% 7491 kg

černé uhlí
23,5 MJ/kg klasický kotel 55% 7737 kg
23,5 MJ/kg automatický kotel 75% 5674 kg

koks
29,5 MJ/kg klasický kotel 62% 5468 kg
29,5 MJ/kg automatický kotel 77% 4402 kg

dřevo
14,6 MJ/kg zplyňovací kotel 72% 9513 kg

pelety
18,2 MJ/kg kotel na pelety 82% 6701 kg

zemní plyn
3,6 MJ/kWh klasický kotel 82% 33 875 kWh (3226 m3)

propan
46,6 MJ/kg nízkoteplotní kotel 95% 2259 kg

topný olej
42,0 MJ/kg klasický kotel 89% 2675 kg

elektřina
3,6 MJ/kWh s akumulač. nádrží 93% 29 869 kWh

ZDROJ: ING. LADISLAV MUSIL, CSC

Nejvíce domácností využívá na topení zemní plyn. Současné závěsné kotle se díky menším rozměrům dají nainstalovat i jako součást kuchyně.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...