Dům s doškovou střechou stojí v městě Zoetermeer.

Dům s doškovou střechou stojí v městě Zoetermeer. | foto: Arjen Reas Architects a Martijn van Voorden

Střešní tašky rázně odmítli. Na střechu moderní novostavby dali došky

  • 38
Rotterdamský architekt Arjen Reas postavil ve spolupráci se studiem Martijna van Voordena novostavbu, ve které moudře skloubil tradiční došky s moderní skladbou domu. Zajímavá budova stojí v nizozemském Zoetermeeru.

Majitelé se nemohli dlouhá léta rozhodnout. Toužili bydlet ve staré rustikální chalupě, ale zároveň se nechtěli vzdát moderního, světlého a minimalistického domu, který vídali na stránkách magazínů.

To byla výzva i pro studio, které oslovili. „Chtěli jsme mimo jiné ukázat místní tradiční architekturu v novém světle,“ vysvětluje v autorském textu popisujícím rodinný dům architekt Arjen Reas společně se svým kolegou Martijnem van Voordenem.

Bylo tedy zapotřebí zamyslet se nad návrhem mimořádně kreativně a překročit vlastní stín. Angličtina si pro takovou situaci osvojila spojení přemýšlet „out of the box“, mimo stanovené limity a hranice.

Mladé duo tvůrců, Reas a van Voorden, vzali označení doslova a vytvořili podle něj originální projekt, ve kterém precizně propojili různorodé proporce, barvy i materiály. Vizuálně skutečně připomíná hladkou bílou krabici. Má úsporné řešení, jasné hranice a je bariérou vůči okolnímu světu, ze které vykukuje klasická sedlová střecha domku s tmavou fasádou, prostou kompozicí oken a doškovou střechou.

Členitý prostor vytvořil příjemná zákoutí a terasy, které jsou odstíněné jak od pohledů sousedů a poskytují tak důležitý pocit intimity, tak před nepřízní počasí. Celková rozloha stavby je 160 metrů čtverečních.

V přízemí je kromě vstupních prostor a samostatně přístupné garáže především hlavní obytná část s propojenou jídelnou, kuchyní a společenským posezením okolo krbu. Dalším pokojem je domácí pracovna.

V patře jsou situovány dvě ložnice: jedna přímo propojená s velkorysou šatnou, druhá má úložné prostory přístupné z chodby. Dohromady sdílí společné sociální zázemí.

Výborně promyšlená je i orientace domu na pozemku, jak vzhledem k okolní zástavbě, tak ke světovým stranám. Hlavní obytný prostor s terasou směřuje přímo k jihu, garáž a servisní místnosti na sever.

Velký podíl na útulném výsledku mají nejen detaily, jako pokojové květiny nebo bohatý textil, čalounění a kožešiny, ale především přítomnost otevřeného krbu a zejména pak zvolené materiály, například podlahové krytiny: staré dobré a poctivé parkety.

Interiéry jsou zařízeny v zemitých přírodních odstínech. Ačkoliv jde o čerstvě obydlenou novostavbu, ve které majitelé žijí jen pár měsíců, působí dům velmi přívětivě a domácky.

Rodina se nebála zařídit místnosti intuitivně, bez velkých pravidel. Řídili se tím, co mají sami rádi a co jim vyhovuje. Velký podíl na útulném výsledku mají nejen detaily jako pokojové květiny, bohatý textil, čalounění a kožešiny, ale především přítomnost otevřeného krbu a zejména pak zvolené materiály, například podlahové krytiny, staré dobré a poctivé parkety, nebo v podkrovní ložnici přiznané trámoví.

Tím mix venkovského stylu s moderním městským ale nekončí. Na módní vlně populárních industriálních prvků se veze skleněná stěna s kovovým černým rámem, která odděluje vstupní halu od hlavního obytného prostoru, svítidla v jídelně, která připomínají tovární lampy, nebo strohé velkoformátové obklady v koupelnách.

, pro iDNES.cz