Atypický tvar si vyžádal jednoduché materiály: bílou omítku, hliníková okna i

Atypický tvar si vyžádal jednoduché materiály: bílou omítku, hliníková okna i betonové terasy. | foto: Tomáš Dittrich

Dům pro rodinu s dětmi, který se musel k okolí obrátit zády

  • 74
Ani dobrá rekonstrukce nedokáže zachránit špatně vyřešený dům. A tak šla stará vilka dolů a místo ní vznikl moderní dům, který se musel částečně obrátit k ulici zády.

Okrajová část Prahy se starší zástavbou má jednu zásadní chybu: domy se tu průčelími obracejí do ulice s poměrně výrazným automobilovým provozem. A protože jde o jižní stranu, zahrady směřují naopak na sever. Tedy přesně varianta, která pro pohodové bydlení opravdu není.

Může se hodit

Hledáte ke koupi rodinný dům u Prahy? Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Nenadchne ani architekta, od něhož investor logicky očekává, že mu svým návrhem zabezpečí soukromí i slunce. "Navrhli jsme proto diagonální ustupující systém místností, který umožnil vytvořit jižní zahradu se světlem po celý den s obytnou terasou, zároveň však s průhledem do severní zahrady za domem. Vznikla výrazná šikmá osa domu," popisuje základ řešení architekt David Kraus.

Na severní fasádě jsou čtvercová okna v několika velikostech.

Ke komunikaci se dům obrací svým způsobem zády.

Posunutím domu se podařilo umístit část zahrady na jižní stranu.

Hrátky s domem

Starší zástavba vznikala v době, kdy kolem projelo pár aut za den. Jenže dnes je zde poměrně čilý provoz, což požadovanému soukromí nepomáhá. Protože rodina má dvě menší děti, rozhodl se David Kraus posunout dům dále od chodníku i silnice. Část zahrady se tak ocitla na osluněné jižní straně.

Atypická forma s šikmou osou domu dovoluje už jen použití jednoduchých materiálů, bílých omítek, šedých hliníkových oken a betonových venkovních teras.

Fasádu obrácenou na sever k jezírku tvoří čtvercová okna, ale v různých velikostech, podle toho, k čemu je konkrétní místnost určena. Dětské pokoje v patře mají k dispozici rozlehlou jižní terasu.

"Museli jsme zvolit jiné řešení než nabízejí okolní domy, ale ty podle mě z hlediska slunce fungují špatně. Náš dům je oddálený od ulice, aby měl alespoň kus jižní zahrady. Intimitu vytváří systém ustupujících objemů. Podobný, ale ve větším měřítku, můžete vidět třeba u některých činžovních funkcionalistických bytových domů v Praze, například v Dejvicích nebo v ulici Milady Horákové, kdy jsou nové domy postaveny v širší uliční frontě, než je původní zástavba," vysvětluje David Kraus.

Rodinný dům v Praze

Autoři: Petra Krausová a David Kraus
Podlažní plocha: 360 m2
Stavba: 2009 – 2011
Konstrukce: betonové základové pasy, přízemí a patro zděná stavba s vnějším kontaktním zateplením, fasáda omítka
Výplně otvorů: okna hliníková s izolačními trojskly, předokenní hliníkové žaluzie, dveře dřevěné dýhované do obložkových zárubní (atypická výroba na míru)
Vytápění: podlahové vytápění + podlahové konvektory, krb, tepelné čerpadlo systém vzduch/vzduch

Dům je realizován jako nízkoenergetický.

Atypická forma s šikmou osou domu si vyžádala použít pouze jednoduché materiály.

Vedle návrhu stavby domu připravili architekti i návrh části interiéru, ale zde už měla rodina výraznější cenové limity a nakonec se stejně řada věcí nerealizovala.

Autor

Ing. arch. David Kraus
*1970
Absolvent stavební fakulty Českého vysokého učení technického. V roce 2003 založil vlastní ateliér
Architektura, s.r.o., který se věnuje rodinnému bydlení, administrativním budovám, hotelům, provozním areálům i uměleckým projektům, instalaci výstav, návrhům interiérů a urbanismu.
Některé tyto projekty přímo realizuje.

Rozvíjí vlastní alternativní cestu moderního pojetí architektury, pracuje s neobvyklými zdroji inspirací. Jeho experimentální tvorba byla prezentována na výstavě VIZE 1997, byl mu věnován i dokument Bílé vrány (Česká televize, 1999).

Přednáší, publikuje, jeho práce je zastoupena v Národní galerii, výsledky tvorby se objevují v odborných médiích i periodikách se všeobecným zaměřením.

Nejvýznamnější realizované projekty:
Bytový komplex Úvaly, 2008
Dům s pečovatelskou službou v Rokytnici nad Jizerou, 2001
domy ve Stodůlkách, Říčanech, Stříbrné Skalici, Jevanech a Černolících
rekonstrukce administrativní budovy Merkure, 2002
výstava HR Gieger, Národní technické muzeum, 2004