Centrem ložnice se stává postel, která může být pojata i jako umělecké dílo.

Centrem ložnice se stává postel, která může být pojata i jako umělecké dílo. | foto: NADOP

Moderní ložnice: trendem je co nejméně nábytku

  • 23
Dnešní ložnice není jen místnost, kde se spí. A to přesto, že spánkem strávíme třetinu každého dne. Nároky jsou mnohem vyšší. Měla by být zároveň místem relaxace v průběhu celého dne, mnohdy navíc slouží i jako domácí pracovna. Proto je lepší před koupí "hotové" ložnice dát přednost variantě na míru. A pokud se chcete i opravdu dobře vyspat, je třeba vzít v potaz ještě další fakta.
Úplně na samém počátku je výběr vhodné místnosti. "Nejoblíbenější je umístění směrem k severu," říká Jaroslav Hluchý z realitní kanceláře Supernemovitosti. "Spící obyvatele bytu zde ráno nebudí ostré slunce a večer tam zase není takové vedro."

Máte-li tedy byt nebo dům s okny orientovanými na více světových stran, zvažte umístění právě sem. Pokud naopak máte rádi, když vás sluníčko ráno "tahá" z postele, zařiďte si ložnici s okny na východ.

Trendy v ložnici

Méně je více
A zařízení ložnice? Jaké by mělo být? "Trendem je mít zde co nejméně nábytku," říká bytová stylistka Ingrid Kročová. Jenže zvláště v malých bytech jsou co největší úložné prostory přímo nutností.

Tradiční skříně na oblečení jsou proto nahrazovány vestavěnými skříněmi s různými výsuvy a doplňky k zavěšení kalhot, kravat a k ukládání nejrůznějších věcí.

"Dveře vestavěných skříní jsou pro úsporu místa řešeny jako posuvné," vysvětluje Martina Procházková z firmy NADOP - výroba nábytku.

"Provedení dveří je standardně možné vyrobit v laminu, laku, v dýze nebo kombinaci laku s dýhou nebo se sklem." Na objednávku si lze ale u mnoha výrobců individuálně nechat vyrobit dveře třeba s výplní z ratanu.

V novostavbách se ve větších bytech a rodinných domech stává pravidlem umístění šatny vedle ložnice. V samotné ložnici pak nemusí být žádné skříně na oblečení a celá místnost tak působí vzdušněji.

"Lidé si dnes raději zmenší rozlohu ložnice, než aby přišli o možnost šatny," konstatuje Hluchý. "U staveb ve vyšší cenové relaci se pak u každé ložnice stále častěji objevuje vlastní malá koupelna." Pokud to místo dovolí, lze samozřejmě udělat šatnu či druhou koupelnu i při rekonstrukci staršího bydlení.

Trendy v ložnici

Výběr postele
"Centrem ložnice se pak stává postel, která může být pojata i jako umělecké dílo a může být proto umístěna ve středu pokoje,“ dává tip Ingrid Kročová.

Ale není vůbec jedno, jaká postel to bude. Právě vhodné lůžko je totiž základem zdravého spaní, na čemž si v dnešní uspěchané době plné stresu zakládá stále více lidí. Mnozí si proto nechávají vyrábět postel na zakázku, aby byla opravdu dostatečně velká - a dobře si na ní odpočinuli.

"Nejžádanější jsou dnes lůžka bez úložného prostoru, protože je u nich zajištěno důkladné odvětrání matrace," popisuje Martina Procházková. Navíc umožňují důkladný úklid, a tím odstraňování prachových částic, což ocení hlavně alergici.

"Z materiálů je preferováno lakované provedení ve světlejších odstínech," říká Procházková. "Oblíbená je například bílá, krémová a smetanová."

Na zakázku si lze u lakovaného provedení nechat vyrobit postel v jakékoliv barvě ze vzorníku RAL, v podstatě tedy v libovolné barvě, na kterou si vzpomenete. "Dalším používaným materiálem je dýha, používají se jak klasické, tak i exotické dřeviny," doplňuje Procházková.

Trendy v ložnici

Na prvním místě pohodlí
Vzhled postele ale není to jediné, podle čeho byste měli postel vybírat. Mnohem důležitější je, aby byla pohodlná. Správný výběr záleží především na výšce a váze člověka.
Prvním kritériem je obvykle rozměr lůžka. Standardní šíře postele pro jednu osobu je 90 centimetrů a délka 200 centimetrů. Optimální šíře dvojlůžka je 180 centimetrů a délka 200 centimetrů. Vyrábějí se i šířky 140 a 160 centimetrů.

"Dnes však výrobci dělají postele na míru podle potřeby, například s prodlouženou délkou 215 či 220 centimetrů," říká Jan Sedláček, designér družstva Dřevotvar Jablonné nad Orlicí.

V potaz berte i výšku "lehu", tedy postele včetně matrace. "Pohybuje se od 49 do 56 centimetrů," říká Sedláček. To ocení především vysocí lidé a senioři, kterým se z lůžka lépe vstává.

Trendy v ložnici

Rošt musí být kvalitní
Stejně důležitý je kvalitní rošt a matrace. Bez nich je sebepohodlnější postel k ničemu. Vybírat lze mezi pevnými laťovými rošty a pružnými lamelovými.

U pružných roštů jsou flexibilně uložené lamely, které reagují na jednotlivé tlaky, a tím umožňují optimální polohu pánve, ramen a šíje.

O kvalitě rozhoduje sama konstrukce roštu, především pak počet lamel, jejich šířka a tloušťka a rovněž způsob jejich uchycení.

Ideální je, pokud mají jednotlivé lamely individuálně nastavitelnou míru pružnosti. Pohodlí dále zvyšuje polohování roštů. Nastavení je možné ruční, lepší je ale elektrický pohon.

Rošt i matraci by měl mít každý člověk vlastní. A platí to i v případě manželských postelí. Pro dvojlůžko doporučují odborníci vždy pořizovat rošty dva. Jen tak budou mít komfort pro spaní oba.

Ještě větší důraz je kladen na výběr matrace. Neměla by být ani měkká, ani moc tvrdá. U příliš měkké matrace se páteř při ležení prohýbá do oblouku a nemůže se správně uvolnit. Hodně tvrdá matrace naopak přetěžuje páteř a ta je v nepřirozené křivce.

U dobré matrace je páteř při ležení na boku ve tvaru přímky. I v tomto případě platí, že matraci potřebuje každý svoji i na dvoulůžku. (Pozn. článek o matracích vyjde na serveru bydleni.idnes.cz dne 22. 8.)

Trendy v ložnici

Atmosféru dělají doplňky
Skutečně dobrý spánek ale potřebuje ještě více než jen kvalitní postel. Například správné světlo. "Osvětlení ložnice není vhodné bodovými světly, snad jen s výjimkou lampiček pro čtení před spaním," říká Ingrid Kročová. "Výhodnější je nepřímé světlo, které dokáže rozdělit místnost do více zón."

Atmosféru dotvářejí také barvy a použité materiály. "V ložnici je u stěn i použitých textilií důležité využít jemné odstíny neagresivních barev, moderní jsou třeba světlé odstíny modré nebo zelenkavé," radí bytová stylistka.

"Naopak nevhodné je větší využití červené barvy, která může působit rušivě." Milovníci červené si jí ale přesto mohou do ložnice dodat pomocí různých doplňků - třeba polštářků nebo i povlečení.

Důležitý je rovněž výběr obrazů. Nemělo bych jich být mnoho. A jakým dát přednost? "Klasická umělecká díla většinou vytvoří příjemnější prostředí pro ranní vstávání než moderní abstraktní umění," říká Kročová.

Téměř úplně pak z moderních ložnic dnes mizí všechny tradiční lapače prachu, jako třeba pokojové květiny, nejrůznější poličky a také koberce. Pokud tam přece jenom chcete nějaký mít, vyberte jen nějaký menší kusový.

Ložnice podle Feng-Shui

Ložnice podle feng-shui
Zajímavý pohled na ideální ložnice přináší také tradiční čínská nauka feng-shui. "Podle ní je nevhodné spát přímo pod okny nebo proti dveřím, naopak ideálním místem pro umístění postele je roh místnosti," popisuje bytová stylistka.

V ložnici by podle feng-shui neměla být umístěna žádná zrcadla. Pokud už je tam ale máme, třeba jako pevnou součást nábytku, pak by se měla na noc zakrývat. Stejně jako třeba obrazovka televize, která je rovněž považována za zrcadlo.
,