Moderní kuchyň: jednoduchost a funkčnost

aktualizováno 
Zařídit kuchyň tak, aby nejen hezky vypadala, ale také se v ní příjemně pracovalo - to nezávisí pouze na penězích. Je také důležité plánovat a vědět, co je dnes v tomto oboru na trhu k dostání a který typ je, jak se říká, „in“. Nelze říct jednoznačně, jaká je „ideální“ kuchyň. Záleží totiž na životním stylu, a je-li kuchyň součástí obývacího prostoru, a na ostatním zařízení domácnosti.
Jednoduchá kuchyně

Jednoduchá kuchyně - Čistě bílé provedení předních ploch dodává kuchyni dojem čistoty a jednoduchosti. | foto: KORYNA

Vždy je však dobré mít na paměti, že kuchyň by měla být v prvé řadě plně funkční a poskytovat pohodlí při práci. Až pak by se měla řešit estetická stránka. Důležitá je také volba materiálu na pracovní desku a obklady stěn, stejně jako účelové osvětlení.

Funkčnost na prvním místě
V současné době je v kuchyních kladen důraz především na jednoduchost, ale zároveň praktičnost a funkčnost. „Moderní jsou tedy jednoduché linie uspořádání skříňových prvků,“ říká marketingová manažerka společnosti KORYNA nábytek Mojmíra Pekárková.

Důraz je přitom zaměřen na umístění úložného prostoru ve spodních skříňkách. „Jejich uspořádání má totiž zásadní význam z funkčního hlediska,“ doplňuje architekt Patrik Tichý. „Proto se jimi také při návrhu kuchyně doporučuje začínat.“

Přechází se tak od klasických spodních skříněk s dvířky k zásuvkovým spodním skříňkám. Ty usnadňují přehled o uloženém nádobí, dovolují maximálně využít celý úložný prostor, a navíc se také snadněji udržují. Naopak pro celkový estetický dojem je důležitá hlavně část, která se nachází ve výšce očí, tedy horní skříňky.

„U horních skříněk je dnes jednoznačně preferován výklopný systém otevírání,“ upozorňuje Pekárková. „Skříňka pak může zůstat otevřená, aniž by bránila pohybu v kuchyni, a usnadňuje přístup k uloženému nádobí a surovinám.“

Prohlédněte si FOTOGALERII


Módní materiály

Dnes se využívají různé druhy materiálů - dřevo, sklo, hliník, kámen i další. „Hodně se používá sklo, především matné a speciálně tvrzené, odolné proti poškrabání,“ vysvětluje Pekárková.

„A to především proto, že dokáže odlehčit celkový prostor, vytváří vzdušné a lehce působící kompozice, přičemž neubírá možnosti vzniku úložných prostor.“

Pokud jde o barevné provedení kuchyně nelze jednoznačně říct, která barva je nejoblíbenější. „Jsou v podstatě dva hlavní směry - kuchyně světlé (bělený dub, laky v pastelových barvách) nebo hodně tmavé (tmavý dub, americký ořech, wenge a tomu odpovídající odstíny laků),“ říká Tichý.

Výběr barev a jejich variant je však tak široký, že v podstatě záleží pouze na člověku, jakou kombinaci zvolí. „Velký význam mají také detaily a nejrůznější doplňky, které usnadňují práci v kuchyni, například příborníky či drátěný program, plynové dorazy, efektní zapuštěné úchyty a další,“ dodává architekt.

Nelze mít všechno
Variant je tedy nepřeberné množství. Smiřte se však s tím, že ne všechny dobré nápady, které jste viděli v nejrůznějších prospektech a časopisech, se vejdou do vaší kuchyně. Omezený prostor neumožní občas ani to, aby vaše kuchyň splňovala všechny funkce, které od ní očekáváte.

Proto platí, že v jednoduchosti je síla. Vyvarujte se příliš mnoha vodorovných linií (výškových skoků). Dekorativní skříňky a prvky používejte v rozumné míře. Dekorace jsou jako koření. Platí: špetka kuchyni obohatí, naopak přemíra zkazí výsledný dojem.

NAHLÉDNĚTE DO KUCHYNÍ ČTENÁŘŮ IDNES

Autoři:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Kuchyň do malých bytů se vejde i do skříňky na kolečkách nebo pod stůl

Každý centimetr je dokonale využitý.

Kuchyně v expozicích veletrhu Eurocucina, který v Miláně každé dva roky doprovází slavný veletrh Salone del mobile,...

Kuchyň ve venkovském stylu skvěle zapadla do zrekonstruovaného domu

Kuchyň je uspořádaná prakticky podle návaznosti jednotlivých činností od...

Když se Michala a Mirek pouštěli do rekonstrukce svého domu nedaleko Topoľčan, přesně věděli, co chtějí: zařízení ve...

I rodina se třemi dětmi ocení bílou kuchyň a skleněnou pracovní desku

Kuchyň má skříňky až ke stropu, bílou barvu dvířek oživují detaily ze sukatého...

Uvařit pro rodinu se třemi dětmi nebývá vždycky jednoduché, někdy však bývá komplikovanější uložit do vymezeného...

Najdete na iDNES.cz