Moderní koupelna: jednoduché tvary a přírodní odstíny

  • 8
Už máte skoro celý byt zařízený, jen v koupelně je všechno potřebné ještě v krabicích? Nejvyšší čas pro nákup koupelnového nábytku. Trendem jsou jednoduché tvary a přírodní odstíny.

Ještě než vyrazíte do obchodního domu s nábytkem nebo do specializované prodejny, měli byste se rozhlédnout po koupelně - jakou barvu mají obklady a dlažba či linoleum a co se k nim hodí? A ani to nestačí.

Je třeba zjistit přesně všechny rozměry koupelny, abyste se pak nedivili, proč se vám tam ta vysoká skříňka nevejde.

Je také dobré si předem rozmyslet, kolik úložných prostor vlastně potřebujete a kolik lidí je bude využívat. Aby koupelna nevypadala jako skladiště.

Hodně peněz do malého prostoru
Materiály, barvy, tvary, design, všeho je na českém trhu dostatečně velký výběr. Otázka je, kolik chcete do jedné z nejmenších místností v bytě investovat peněz. V obchodech seženete koupelnový nábytek v cenách od 200 korun za jednoduché poličky, až do asi 7500 korun za vysoké rohové skříňky.

„Pokud chcete pouze skříňku s umyvadlem, ten úplně nejlevnější nábytek z nelakovaného lamina, zaplatíte kolem dvou tisíc korun, ale kvalitou a vzhledem vás asi příliš neosloví,“ říká Ondřej Sochor ze společnosti Siko Koupelny.

„Od čtyř tisíc korun zakoupíte kvalitní a atraktivní nábytek. Spodní skříňku s umyvadlem, doplňkovou postranní skříňku a zrcadlo s osvětlením pořídíte zhruba za 12 000 korun.“

Jiří Štekr z firmy Sanitec doplňuje, že exkluzivní sestavy s moderním designem od známých značek přijdou na 30 tisíc a klidně i na 100 tisíc korun.

Sklu už dávno odzvonilo
Současné trendy přicházejí hlavně z Itálie a kopírují nejnovější módu v kuchyňském nábytku. In přestávají být skleněná umyvadla, módní jsou ta masivní hranatá z keramiky či z litého mramoru.

Začíná „frčet“ závěsný nábytek s velmi širokými zásuvkami přes celou šířku skříňky, kdy se za čelem jediné zásuvky skrývají další, o něco menší. Stálicemi jsou spodní skříňky pod umyvadlo, zrcadla či zrcadlové skříňky různé velikosti.

Z barev vede klasická bílá elegance a přírodní dřevo v různých odstínech, od světle hnědé přes hnědě žíhané zebrano, bělený dub až po velmi tmavý odstín exotického dřeva wenge.

Uplatňují se především přímé, rovné, jednoduché a čisté tvary, které musí zapadat do celkového vybavení bytu, protože koupelna už je dnes součástí obytného prostoru, nikoli oddělený kout. „Žádané jsou také všelijaké funkční finesy, jako třeba měkké dovírání dveří či dokonalé pojezdy zásuvek s doživotní zárukou,“ dodává Jiří Štekr.

Češi stále fandí bílé
V Česku je podle zkušeností prodejců stále největší zájem o bílý lakovaný nábytek. I když jej pomalu začíná nahrazovat ten v barvách přírodního dřeva.

„Nejprodávanější je bílý lakovaný nábytek s keramickým umyvadlem na soklu, který patří k tomu nejlevnějšímu,“ tvrdí Ondřej Sochor. „V posledních letech se však také výrazně prosazuje bílý lakovaný nábytek na nerezových nožičkách, který se mnohem lépe udržuje a je možné jej použít i jako závěsný.“

Skříňku s umyvadlem, nebo bez?
Do menších, třeba panelákových koupelen se toho moc nevejde -obvykle zbývá místo jen na závěsné police, třeba rohové, závěsné skříňky se zrcadlem a možná polici či skříňku pod umyvadlo, a to ještě nejlépe na míru.

To do velkých koupelen je možné si pořídit skříňku s dvojumyvadlem a navíc další doplňkové skříňky a závěsné police, vysoké stojací skříňky či policový díl s úložnými regály. „Velmi oblíbené jsou i skříňky s košem na prádlo - jakmile je plný, je snadné ho vytáhnout a odnést špinavé prádlo jen pár kroků do pračky,“ popisuje Sochor.

Mnoho výrobců koupelnového nábytku nabízí se spodní skříňkou také umyvadlo. „Výrobci sanitární keramiky zase v současnosti často prodávají ucelené, tvarově sladěné koupelnové série keramiky a nábytku,“ říká Jiří Štekr.

Pokud této služby nevyužijete, můžete si v obchodě pořídit univerzální skříňky pod umyvadla. Nepůsobí však jako celek, a tudíž nevypadají moc hezky, navíc se v místě výřezu skříňky pro umyvadlo mohou zachytávat nečistoty.

Nábytek z lamina je nejlevnější
Police a skříňky do koupelny v nižší cenové kategorii se vyrábějí nejčastěji z oceli anebo z lamina, tedy dřevotřísky potažené fólií, nejdražší nábytek je z masivního dřeva, speciálně ošetřeného proti vlhkosti.

„Poněvadž se lamino velmi špatně dále upravuje, používají se na některé části skříněk, jako třeba na dvířka, dražší MDF desky, slisované z vysušených dřevitých vláken,“ vysvětluje Ondřej Sochor. „Ty umožňují další úpravy - jako tvorbu zkosených hran, různých prohlubní a vzorů.“

Všechny materiály se nakonec ještě lakují, polepují fólií či dýhou. Často se také kombinují se skleněnými dvířky s hliníkovými profily.

Umístit do malého prostoru vanu, umyvadlo a klozet vyžaduje netradiční dispozici i tvarově uzpůsobené zařízovací předměty.

Křiklavá šedesátá a sedmdesátá léta se letos vrací do koupelen

Koupelny se v dnešní době mění na centrum relaxace.

Koupelny se v dnešní době mění na centrum relaxace.

Koupelny se v dnešní době mění na centrum relaxace.

Koupelny se v dnešní době mění na centrum relaxace.

V koupelnách frčí jednoduché linie a přírodní barvy.

V koupelnách frčí jednoduché linie a přírodní barvy.

V koupelnách frčí jednoduché linie a přírodní barvy.