Sídlo společnosti FEI. Měkké pracovní zóny mají podobu obýváku nebo parku či...

Sídlo společnosti FEI. Měkké pracovní zóny mají podobu obýváku nebo parku či atria. Vybízejí k neformálnímu kontaktu s kolegy, což vede ke zlepšenému řešení pracovních problémů. | foto: FEI

V Brně se rodí atraktivní pracoviště budoucnosti

  • 131
Je jedno, zda pracujete na úřadě, ve škole nebo programujete. Vaše podvědomí nepřetržitě vnímá okolí a také se mu poddává.

Někteří ještě pamatují nevětrané, zakouřené kanceláře, kterými se nesl rachot psacích strojů. S nástupem 90. let začaly pracovní místa okupovat počítače a kanceláře se pomalu loučily se zatuchlými kamrlíky. Kancelářským hitem počátku tisíciletí se pak stal koncept otevřených kanceláří, takzvaných open space.

„Ty jsou stále tou nejlepší variantou, jen k nim musíme přistupovat odborně a space-planning konfrontovat s technologiemi budovy, akustikou a kvalitou výměny vzduchu,“vysvětluje Jaromír Popek, spoluzakladatel brněnské společnosti U1, která se specializuje na navrhování a realizace administrativních prostor.

„Moderně pojaté kancelářské prostory včetně open space kladou důraz na tzv. měkké pracovní zóny. Ty mají specializovanou podobu obýváku, herny anebo parku či atria a vybízejí k neformálnímu kontaktu s kolegy. V těchto zónách se mnohem lépe řeší pracovní problémy,“ říká Popek.

Pionýři kanceláří zítřka

Návrhy týmu U1 se během posledních pěti let zhmotnily třeba v nových sídlech softwarových vývojářů jako Ysoft, AVG či Kentico, o proměně své alma mater mohou referovat i studenti z brněnských práv či „veteriny“ a farmacie. Celkem dvacet projektů udává směr českým kancelářím i do dalších let.

„Budoucnost kanceláří vidím v propojení tabletů s pevným zobrazovacím zařízením (LCD obrazovkou) ať už v samotné kanceláři, nebo měkkých zónách,“ uvažuje Popek, jehož poslední realizací jsou interiéry v novém sídle společnosti FEI.

Česká pobočka výrobce elektronových mikroskopů si na začátku spolupráce s U1 vytkla, že vytvoří pro svých 500 zaměstnanců prostory, které budou vlídné a inspirativní.

Středobodem sídla FEI je jídelna z akusticky pohlcujícího materiálu a s designem v ladných křivkách. Neformální dojem podtrhuje tlumené osvětlení.

Těchto plánů se vývojáři z U1 do puntíku drželi. „Namísto klasického, leč stále méně vyhovujícího rozdělení na administrativní a vývojovou část, jsme vytvořili buňky, v nichž úzce spolupracuje na společném projektu tým složený ze zástupců několika oborů,“ popisuje systém práce Jaromír Popek.

Na jednom místě se tak setká vývojář s asistentkou nebo účetní s marketérem. A celý tento tým má k dispozici veškeré technické, technologické, pracovní a meetingové zázemí včetně výše zmíněné měkké pracovní zóny. Tato buňka se vždy přizpůsobí těm, kteří v ní pracují. Po skončení jednoho projektu se do ní volně „přestěhuje“ zcela nový tým s novým úkolem.

Buňky, které tvoří živý organismus

Buňkové řešení ve FEI dobře ilustruje, kam budou kanceláře směřovat v budoucnosti. Pracovnímísto bude mít stále svoji roli, ale jeho vzhled, funkce a mobilita se zásadně promění. Interiéry se budou podřizovat komunikaci, interakci a spolupráci neboli kolaboraci týmu.

Herna ve firmě Kentico. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní při práci.

„Kolaborace je možná neobvyklý termín, ale dle mého nejlépe vystihuje podstatu týmové spolupráce, pro niž bude, oproti dnešní éře, významně více prostoru. Ten vznikne na úkor samotného pracovního místa: do popředí se dostane odpočinkový a přenosný mobiliář či boxy pro úschovu osobních věcí,“ uvažuje Popek.

Kancelář budoucnosti by měla nabídnout vlídnou až domácí tvář, která podpoří kreativitu. Zaměstnanci budou mít vše po ruce: kávovar, vodu, občerstvení, systémy pro zapojení elektrických spotřebičů, ale i pracovní pomůcky (přístup k dokumentům dotykovými technologiemi, bezkontaktní nabíjení techniky, knihy, tužky, papíry atd.).