K domu patří i příjemná venkovní terasa

K domu patří i příjemná venkovní terasa | foto: Robert Žákovič

Moderní dům by neměl chybu. Kdyby rodina nezrušila navržené zastínění

  • 66
Původně chtěla rodina s dětmi dvoupodlažní nepodsklepenou stavbu se šikmou střechou a podkrovím, tedy to, co přibližně nabízejí typové projekty. Architekt jim však nabídl moderní nadčasovou stavbu – a investor souhlasil.

Pozemek, na němž dům stojí, se nachází v zastavěné části na okraji Frýdku-Místku, v blízkosti budoucí plánované obslužné komunikace. Rovina pod jižním svahem blízko lesa poskytuje výhledy na panorama Beskyd s dominantami Lysé hory a Radhoště. Tato deviza se významně promítla do konceptu dispozice.

Dům je situován rovnoběžně s hranicí pozemku a tvoří jej dvě základní, navzájem kolmo se protínající geometrická tělesa, navenek materiálově i barevně odlišená.

Původní návrh domu zahrnoval také stínící prvky jižních prosklených ploch – zavěšené slunolamy. Majitelé je v průběhu stavby bohužel odmítli, po prvním roce však zjistili, že bez stínění se interiéry přehřívají. Dům proto vybavili dodatečně klimatizací.

Dokonce se v současné době pracuje na zastínění obytné haly a přilehlé terasy pomocí dřevěných posuvných fasádních panelů systému Heliotech, aby si rodina mohla užít terasy u domu. Podcenění slunce se tak prodražilo. 

Pohled na vstupní průčelí domu

Pohled na vstupní průčelí domu

Autorem návrhu je architekt Michael Kocych a jeho ateliér Kocych Architects. Navrhl dům, který splňuje požadavky majitele na dispoziční řešení, má však ryze moderní a originální formu.

V centru pozornosti schodiště

Hlavní obytné místnosti, především jejich velké prosklené plochy, jsou orientovány na jižní stranu, zbylé prostory prosvětlují pásová okna různých rozměrů. Příčná osa domu propojuje hlavní vstup a zahradu a spolu s dominantou domu, samonosným schodištěm, tvoří hlavní komunikační jádro.

V přízemí se nachází obytná hala s kuchyní a jídelnou, pracovna s depozitářem, sklad, WC a garáž. Obytnou halu se zahradou a okolní přírodou spojuje velká terasa z exotické bezúdržbové dřeviny massaranduba.

Fasádu hlavního dvoupodlažního traktu architekt ztvárnil v hladké bílé omítce, přízemní část odlišil cihelným obkladem

Fasádu hlavního dvoupodlažního traktu architekt ztvárnil v hladké bílé omítce, přízemní část odlišil cihelným obkladem

V patře jsou tři pokoje, z ložnice lze přímo vyjít na terasu, k jednomu ze dvou dalších pokojů přiléhá lodžie.

Symbiózy a kontrasty

Výtvarný princip vychází z kontrastů barev a materiálů. Fasáda objektu je obložena červenými cihelnými pásky, omítka zbarvena do odstínu bílé, lomené šedou. Základním zdícím materiálem se stal Porotherm, plochá střech je dvouplášťová s asfaltovou povlakovou krytinou.

Na doplňky v exteriéru i interiéru se použil kov, například fasádní komíny jsou nerezové, zábradlí i oplocení ze žárově zinkovaných ocelových prvků. Chlad a neosobnost kovu zjemňuje dřevo okenních rámů a dřevěné terasy, v interiéru pak dřevěné podlahy.

Technicistní ráz kuchyně s tmavou dýhou wengé a hliníkovými profily vyvažují židle s červeným textilním potahem

Technicistní ráz kuchyně s tmavou dýhou wengé a hliníkovými profily vyvažují židle s červeným textilním potahem

Schodiště vzniklo ve spolupráci s designérem a spojuje v symbióze dřevo a nerezovou ocel. V jeho konstrukci se podařilo vyzdvihnout přednosti obou materiálů – krásu masivních dřevěných dílů a subtilních, elegantních ocelových profilů. Výsledek? Stylově čistá a zároveň velmi výrazná součást interiéru.

Původní návrh domu zahrnoval také stínící prvky jižních prosklených ploch – zavěšené slunolamy, na jejichž realizaci bohužel nedošlo, a tak majitelé museli později vybavit dům klimatizací.

V současné době se pracuje na zastínění obytné haly a přilehlé terasy pomocí dřevěných posuvných fasádních panelů systému Heliotech.

Obývací pokoj s velkou prosklenou plochou na jižní a západní stranu je v létě třeba vydatně stínit

Obývací pokoj s velkou prosklenou plochou na jižní a západní stranu je v létě třeba vydatně stínit

"Dům je originál, současně se svou výjimečností nesnaží upoutat pozornost za každou cenu, naopak je elegantně začleněn do okolí," říká o svém návrhu Michael Kocych.

technické údaje

Plocha pozemku: 831 m2

Zastavěná plocha: 174 m2

Užitná plocha: 246 mm2

Konstrukce: Zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm Si,  stropy Porotherm

Okna: dřevěná, europrofily, izolační dvojskla

Dveře: dřevěné, bezfalcové

Klempířské prvky: titanzinek

Fasády: minerální probarvená omítka barvy bílé lomené šedou – systém Caparol

Vytápění: teplovodní, plynový kotel, radiátory, krb, nerezový fasádní komín

Stavba působí moderním a zároveň nadčasovým dojmem

Stavba působí moderním a zároveň nadčasovým dojmem

autor

Ing. arch. Michael Kocych

* 1973

Absolvoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze, odbornou praxi získal v architektonické kanceláři Atelier A Praha. Od r. 2003 vede vlastní studio Kocych Architects, orientuje se na tvorbu ekologické,

nízkoenergetické a pasivní architektury, a to především v oblasti evropských dřevostaveb.
Zúčastnil se putovní výstavy "Jiné domy 007" prezentující architekturu severní Moravy a Slezska.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 5/2009.