Terasa obklopuje celou dřevostavbu.

Terasa obklopuje celou dřevostavbu. | foto: Peter Clarke a Timothy Ellis

Rodina utekla na venkov. Jejich moderní statek sbírá jednu cenu za druhou

  • 30
Mladá australská rodina se zřekla stresujícího a hlučného života v přístavním Melbourne. Z města odešla na venkov do novostavby, která připomíná tradiční farmářská obydlí. Okna jsou v ní zasazená tak, aby přinášela co nejkrásnější výhledy.

Když celý život bydlíte u rušných melbournských pláží, obklopeni ruchem a shonem, je pro vás vysněnou destinací klidný vnitrozemský venkov, kde není jediná mořská vlna.

To je případ páru mladých sportovců, kteří se přesunuli několik kilometrů na venkov v jihovýchodním australském státě Victoria, do zlatokopeckého městečka Trentham.

Pozemek, na kterém postaví dům, zasadí strom a zplodí syna, si Kane se ženou vyhlédli už před lety. Cena parcely nebyla vysoká, ale na dům museli našetřit. Než si mohli dovolit architekta, páslo se na parcele stádo sousedových dojných krav.

Dvojice šetřila a hledala vhodného architekta, obcházela designové výstavy, studovala časopisy a sjednávala si osobní schůzky.

„Má-li vám někdo postavit dům, na který dlouho šetříte a ve kterém hodláte strávit zbytek života, vyplatí se pečlivě vybírat,“ říká architekt Timothy Ellis ze studia Glow, které si rodina nakonec zvolila. „Musíte sdílet stejné zapálení pro věc, mít společné názory na architekturu i životní styl. Mnozí mí klienti se časem stanou mými dobrými přáteli,“ prozrazuje Ellis.

Když stavbu navrhoval, byli manželé bezdětní, ale potomky plánovali. Ellis říká, že to není nejšťastnější řešení. „Cítím pak zodpovědnost i za to, aby naplánované dětské pokojíky nezůstaly prázdné. Tady se ovšem zadařilo, už během hrubé stavby přibyl do rodiny další člen, kterého můžete vidět na fotografiích a druhý syn se narodil právě před týdnem,“ svěřil se architekt iDNES.cz.

Nejdůležitější a nejkrásnější části stavby ale objektivem fotoaparátu nelze zachytit. „Mým nejoblíbenějším středobodem celého domu je obývací pokoj a zejména atmosféra, kterou vyzařuje - světlý interiér s trámovím, vysoký strop, velká okna s překrásným výhledem. Majitelé ze stavby udělali skutečný domov. A jsem skutečně pyšný na perfektně provedenou izolaci. Venku může být slota nebo naopak pálit slunce, ale uvnitř se cítíte jako v bavlnce,“ popisuje Ellis.

Právě krásné výhledy jsou velkou devízou celého domu. Navrhnout okna tak, aby do domu přinášely ty nejhezčí pohledy, však nebylo snadné. „Kvůli výhledům jsem u počítače strávil mnoho nervózních nocí, ve dne vyměřoval na pozemku na milimetry a pak zase v kanceláři propočítával. Ale povedlo se, dům stojí tak, jak si ho majitelé vysnili,“ říká s úlevou architekt.

Za dům o rozloze 253 metrů čtverečních majitelé zaplatili v přepočtu deset milionů korun.

Na projektu pracoval devět měsíců a jeho realizace mu přinesla řadu dalších zajímavých zakázek. „Stavba získala několik různých ocenění, mezi posledními i Interior Design Excellence Awards, začala si nás všímat média po celém světě,“ dodává Ellis.

Všechny použité materiály jsou z lokálních zdrojů, jak si přáli majitelé. Základní je dřevo a kámen, dům tak připomíná prosté farmářské obydlí, jakých je v okolí mnoho. Pokud bude v budoucnu na domě potřeba cokoliv opravit, dostavět nebo nahradit, není to problém. Materiály jsou obyčejné a snadno dostupné. Za dům o rozloze 253 metrů čtverečních majitelé zaplatili v přepočtu deset milionů korun. Interiéry jsou zařízeny prostě, jednoduchým nábytkem a v přírodních barvách.

Dvoukřídlá stavba je propojena dlouhou chodbou, ze které se vstupuje do dětských pokojů. Jsou ve středu domu a je do nich stejně blízko jak z rodičovské ložnice, tak z hlavního obytného prostoru, ve kterém je propojena kuchyně s jídelnou a posezením. Ze spojovací chodby je přístupná i velkorysá terasa z poctivého masivu. Severní straně domu vévodí masivní kamenný krb a okna hledí do všech světových stran.

Timothy Ellis dobře ví, že kvalita života v novostavbě tkví ve zdánlivě bezvýznamných detailech. Během let zařadil do dokončovacích prací i prvky, které nikdy nevynechá, a jsou jeho podpisem. Mezi ně patří i elegantní dřevěná stolní lampa, na jejímž stínítku je natištěn půdorys nově vytvořeného domu. V trenthamské stavbě stojí legendární lampička na pracovním stolku v ložnici rodičů.

, pro iDNES.cz