Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní bydlení ve starém domě

aktualizováno 
Pod střechou holešovického činžáku v Praze bydlí mladá dvojice s několikaměsíčním usměvavým capartem. Současnou podobu půdě však vtiskly dvě ženy, manželka a její kamarádka-architektka.

Při hledání zajímavě zařízených bytů, kde bydlí mladí lidé, jsme dostali tip i na půdní interiér, který navrhovala pro svou kamarádku žačka profesora Jiřího Pelcla z VŠUP, architektka Sandra Špačková.

Našli jsme tu nejen příjemný byt plný slunce, ale také spoustu zajímavých nápadů i věcí, které můžete využít i vy.

V horním podlaží, které doposud slouží spíš jako komora a sušárna, se našlo místo jen pro miniaturní pracoviště s počítačem a lůžko pro případnou návštěvu. Fotografie vám bohužel neukážeme - do stísněných prostor se nám už fotograf nevešel.

Pokud vás na fotografiích ruší schodiště, je to proto, že patří k původnímu vybavení a dva týdny po návštěvě bylo vyměněno za tvarově mnohem vhodnější a také bezpečnější. Zatím brání - na pár dnů či týdnů - osmiměsíčnímu horolezci v jeho výpravách vyjmutý poslední schod.

Když si kuchyň navrhne majitelka
Kuchyni si majitelka nakreslila sama a nechala ji vyrobit soukromým truhlářům – i díky tomu jí přišla bez spotřebičů asi jen na 40 tisíc. Přitom zde nechybí výsuvná úzká spížní skříň či prosklené horné skřínky s klopnami. Vanilkové lamino posloužilo i jako obklad mezi skříňkami.

Doslova chuťovku pro levné nákupy představují židle se snímatelným potahem. „Našla jsem si je na internetu, není to však dřevo, ale kaučuk. Stůl jsme si nechali udělat z dubu od truhláře,“ popisuje svůj úlovek majitelka. Firma Autronic dováží židle a další nábytek z kaučuku z Malajsie. Tento materiál se může „tvářit“ jako olše, třešeň, prostě jakékoliv dřevo a ručíme vám, že ještě z metrové vzdálenosti to nepoznáte! A cena židlí? Pouze 1600 korun, což je včetně snímatelného pracího potahu více než příjemné!


Police, stolky, hejbejte se...
„Monotónnost velké plochy potlačuje živelná hravost v kompozici jednotlivých polic a barevných akcentů. Knihovnu jsem doplnila spodními kontejnery z bílého laku, prostor pro televizor pod knihovnou opticky odděluje mobilní stolek v dubové dýze, aby bylo možné sledovat program třeba i od jídelního stolu… Druhý mobilní stolek slouží u sofa jako odkládací,“ popisuje svou práci Sandra Špačková. Díky obdélníkovým průřezům je zvládne přemístit podle potřeby i křehká žena.


Očista s výhledem
Do miniaturní koupelny bylo nutné umístit vanu kolmo pod okno.

Vstup do ní je sice proto hodně netradiční, zato si tu můžete dopřát romantickou koupel se svíčkami a pod hvězdami zároveň.


Ložnice pro tři
Do ložnice se vešly pouze tři kusy nábytku – postel (Living Space), komoda a postýlka.

Pod zkoseným stropem a skládacími prosklenými dveřmi (Woodface) najdete šatnu nahrazující i komoru.
Skládací schody
Vtipný nápad schody zasouvající se do sebe - může malého neposedu zastavit na několik le: na schod vysoký 120 cm vy vystoupil leda Shrek.

Bílé trámy neruší
Staré dřevěné schody už nahradily nové, designové. Původní trámy dostaly bílý sádrokartonový obklad. Vysoké skříně v šedém provedení si navrhla majitelka bytu sama a nechala vyrobit na míru. Dubové parkety sjednocují celý interiér.

Co říká architektka?

Podkrovní byt mladých manželů byl sice zajímavě členěný, prostor však postrádal zařízení obývajícího pokoje.

Investor si přál zhotovit velkou knihovnu, prostor pro televizor, konferenční stolek, ale také úložný prostor a schodiště.

Podlaha bytu je z dubových parket, proto volba materiálu padla na bílý matný lak a dubovou dýhu na šedém pozadí. Jako třešničku na dortu jsem zvolila sytě červený detail.

V místnosti se šikmým podhledem bylo dosaženo vzdušného dojmu použitím subtilního materiálu v případě knihovny. Ta využívá světlé výšky podkrovní místnosti tak, aby ji opticky nezahltila.

Monotónnost velké plochy potlačuje živelná hravost v kompozici jednotlivých polic a barevných akcentů. Knihovnu jsem doplnila spodními kontejnery z bílého laku, prostor pro televizor pod knihovnou opticky odděluje mobilní stolek v dubové dýze, aby bylo možné sledovat program třeba i od jídelního stolu… Druhý mobilní stolek slouží u sofa jako odkládací.

Ideálním řešením pro hluchá místa v půdních prostorách tohoto bytu se staly jakési „peřiňáky“ - mobilní bedny z bílého laku postavené před nevyužitelné tmavé kouty místnosti sloužící jako úložný prostor pro deky, polštáře a podobně. Dva mají odklápěcí víko, další - s vyšším dnem - slouží jako prostor pro květináče.

Veškeré zařízení spojuje materiál a barva, ale také detaily: všechny nábytkové prvky jsou mobilní a zároveň pevně stojící na zemi. Stačí je jen mírně nadzvednout a popojet. Dalším společným detailem se stalo záměrné nepoužití úchytek – ty jsem nahradila obdélníkovými průřezy. Schodiště bude teprve instalováno.

V celé kompozici interiéru jsem se snažila o materiálové, hmotové i barevné vyvážení, jednoduchost, účelnost a jakousi subjektivní krásu nábytku. K spokojenosti majitelů přispěla i realizace truhláře Martina Kukačky.

O architektce

Sandra Špačková (1980) se narodila v Praze v rodině grafičky a architekta, i její dvě sestry se věnují architektuře. Po studiu SUPŠ v ateliéru scénografie a poté interiéru a konstrukce nábytku byla přijata na VŠUP do atelieru architektury a designu profesora Jiřího Pelcla (asistenti Barbora Škorpilová a poté Radim Babák). Ve čtvrtém ročníku strávila semestr na Stockholmské škole architektury KTH, studium ukončila diplomní prací na  výbornou v roce 2003 (oponent ak.arch. Rudolf Netík). S ateliérem se zúčastnila řady výstav - Vitra Praha, Vize Brno či Art & Interior Praha. V současné době vystavuje kolekci svítidel v ateliéru Muset. Tyto lampy byly předvedeny již v galerii Das Möbel ve Vídni na výstavě českého designu a jsou publikovány v časopise Block.
Více článků o bydlení: LIVING
Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Vesnici chytá amok. Od pohledu jiný dům postavila rodina za dva měsíce

Od prvního pohledu nezvyklá. Taková je nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde...

Nová vila ve švýcarské vísce Rossa, kde žije 150 starousedlíků, má výraznou pruhovanou fasádu, s kterou se vesnice jen...

Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...Další z rubriky

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...

Dům na pilotách se záplav Dunaje nebojí. Ten mu jen „olízne břicho“

Povrchy konstrukcí se nelakovaly; napouštěly se speciálními oleji tak, aby...

Ani několikrát rozvodněný Dunaj nezaplavil podlahy domu, který vyrostl v těsné blízkosti jeho vod. Dům/chata stojí na...

Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Najdete na iDNES.cz