Byt v řadovém domku - Kuchyňský kout je propojený s obývacím pokojem. | foto: iDNES.cz

Moderní bydlení v řadovém domku za Prahou

  • 70
Mladí snoubenci si přáli poradit se zařízením nového bytu, který se nachází v přízemí dvougeneračního řadového domku. Šlo jim hlavně o vybavení ložnice a obývacího pokoje propojeného s kuchyňským koutem.

Jako první věc jsem se rozhodla vyřešit podlahy a upřesnit barvy. Osobně bych nic nenamítala proti navrženém desénu podlahářů (třešeň), ale pokud si čtenářka myslí, že to není on a raději by preferovala světlejší desén, doporučuji buk nebo břízu. Rozhodně ne javor nebo jasan, který je spíše dožluta a špatně se pak kombinuje s dalšími barvami.

U podlahy dávám přednost buku, totéž i u dveří, tam by měla být shoda. Co se týče nábytku, buďto bych opakovala buk nebo lamino břízu sněžnou, která je velice zajímavá svou jemnou kresbou. Vše ostatní jsem se rovněž snažila provést v barvách, které čtenářka uvedla jako oblíbené, šlo o odstíny hnědé, oranžové a žluté.

Kuchyň s dostatkem úložného prostoru
Výklenek v kuchyni jsem zcela zaplnila úložným prostorem s vestavěnou chladničkou, pečící troubou, vestavěnou mikrovlnnou troubou a vestavěnou pračkou, která je umístěna zcela vpravo dole.

Nad pračku jsem jen pro zajímavost přidala i vestavný presovač. Ten se nemusí pořizovat hned, ale může se s ním dopředu počítat a vytvořit pro něj prostor i elektroinstalaci.

Vše ostatní jsou úložné prostory, kterých je potřeba mít dostatek, protože ve druhé části kuchyně již není tolik místa. Druhá část je ve tvaru L a s ohledem na okno je možné využít pouze jednu část pro horní skříňky.

Byt v řadovém domku

V rohu jsem vycházela z umístění dřezu. Hned vedle je myčka široká 60 cm a plně integrovaná, tedy bez viditelného čelního ovládacího panelu. Následují pak dva stejně velké kontejnery. Celková výška pracovní desky je větší než standard. Na pracovní desku navazuje obklad ve stejném provedení.

Horní skříňky jsou pouze vedle digestoře, zbylý prostor u okna je obklad stěny v desénu břízy sněžné a umístění skleněných poliček hlubokých 20 cm. Vše je zakončeno horní deskou, rampou, která kopíruje půdorys pracovní desky.

Barevné provedení kuchyně je pouze ve třech barvách: lamino desén bříza sněžná, hliníkové doplňky (úchytky, sokl, spotřebiče, rámečky dvířek se sklem) a bílá (pracovní deska kámen, lakovek sklo bílé).
 
Vytvořit barový pult a vznik linky ve tvaru U by sice bylo reálné, ale podle mě je mnou zvolené řešení lepší. Celý prostor je lépe přístupný, otevřený a vzniká takto více místa pro jídelní stůl a také pro umístění pracovního místa s počítačem.

Obývací pokoj se zimní zahradou
Tímto se dostáváme i k tomu, že čtenářka původně chtěla umístit pracovní místečko s počítačem v ložnici, což jsem neudělala.

Byt v řadovém domku

Myslím si, že umístění pracovního místa do ložnice je krajní řešení. Navíc se v tomto případě do ložnice ani nevejde. Takže jsem vytvořila samostatné pracoviště vedle pohovky v obýváku, kde je dostatek světla od zimní zahrady.

Ještě by přicházela do úvahy varianta zakomponovat toto pracoviště do obývací stěny. To však nechávám na zvážení čtenářky.

Na jídelní stůl tedy navazuje pohovka, dvoused (s možností rozkládání pro příležitostné spaní) a taburet. Křeslo bych sem nedávala, ale ještě by se sem vešel další taburet, takže by byly celkem dva.

Dále je zde konferenční stolek, televizní stolek umístěný do knihovny a navíc konzolový stolek, který stojí hned u dveří a může se využít třeba na telefon. V nábytkové sestavě knihovny jde o klasické policové regály se silnějšími tloušťkami materiálu, které jsou v kombinaci s prosklenými dvířky efektní.

Ložnice v teplých barvách
Ložnice je velmi malá a po umístění dvojlůžka zbývá minimální prostor pro průchod kolem postele. Hned za dveřmi se ovšem otevírá prostor velký více než 60 cm, takže jsem zde umístila vestavnou šatní skříň, na kterou navazují noční stolky a postel.

Nad ní jsem pomocí nahodilého umístění horních závěsných skříněk vytvořila úložný prostor pro knihy a další drobnosti.

Byt v řadovém domku

Oříškem pro mě byla naprosto prázdná stěna naproti posteli. Navrhuji několik řešení: zeď by se mohla vymalovat nějakým jemným pastelovým odstínem žluté barvy, ovšem nikoliv přes celou stěnu, ale jen pás naproti posteli. Zajímavým řešením by bylo i použití nějaké velice efektivní tapety, opět jen na část stěny.

V současné době jsou populární také kresby na stěnu, opatrně ale z výběrem tématu včetně barevného odstínu. A v neposlední řadě se na zeď mohou samozřejmě pověsit nějaké obrazy. Doporučuji se zamyslet nad motivem, do ložnice by mělo patřit něco klidného, jemného.

Orientační rozpočet
Nábytkové vybavení ložnice – orientačně 50– 60. 000,-
Nábytkové vybavení obýváku a kuchyně – 250– 300.000,-

Za týden 16. února si budete moci přečíst o dalším bytě, který si  k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.