Manželé se rozhodli pro mobilní dřevostavbu vhodnou pro trvalé bydlení.

Manželé se rozhodli pro mobilní dřevostavbu vhodnou pro trvalé bydlení. | foto: Archiv majitelky domu

Panelák a sídliště vyměnili za mobilní dům. Čundr na stará kolena je ráj

  • 54
Děti vyrostly, pořídily si vlastní bydlení a manželé se konečně rozhodli pro změnu. U Pardubic si koupili pozemek se vzrostlými stromy a posadili na něj mobilní dřevostavbu. „Naše strategie je: čundr na stará kolena, takže žádné vymyšlenosti, ale co nejjednodušší a příjemné bydlení,“ říká Marie.

Třicet let bydleli na velkém sídlišti v paneláku. Byt 3+1 měl 72 metrů čtverečních a rodina se z něj chtěla dvakrát odstěhovat. „Poprvé to bylo v roce 1988, dcera byla často nemocná a my hledali zdravější prostředí na venkově. Trojsměna tenkrát nedopadla, a tak jsme zůstali. Za pět let se nám narodil kluk a my byli čtyři,“ svěřuje se Marie.

Ve městě byla školka, škola, kroužky. Děti měly vše blízko a to byla velká výhoda. Manžele ale stále lákal domek. Druhá chuť na stěhování přišla v roce 2000. „Zajímali jsme se o domek u řeky, ale nakonec nás odradila hrozba povodní. A opět z toho nic nebylo,“ přiznává Marie.

Uběhlo několik let, dcera se osamostatnila a synovi se v paneláku také nelíbilo. Koupil si byt a manželé se konečně začali rozhlížet po novém bydlení. Vzdali se rekonstrukce i stavby nového domu a rozhodli se pro jednoduchý mobilní dům.

Vhodný pozemek ke koupi objevili nedaleko Pardubic. „Byla to zahrada se vzrostlými ovocnými a jehličnatými stromy s rozlohou 1 000 metrů čtverečních a stál jeden milion korun. Museli jsme počkat na schválení územní studie, díky které jsme mohli domek na pozemek umístit,“ vysvětluje Marie.

Manželé si vybrali mobilní dřevostavbu vhodnou pro trvalé bydlení. Firma postaví v hale na kovovém rámu domek, který na parcelu dovezou a pomocí jeřábu usadí. „S projektantkou jsme se domluvili na projektu a dispozičním řešením. Domek má rozměr 4 × 12 metrů a k tomu je zádveří velké 3 × 3 metry. Protože stavba nebyla typová, museli jsme za změny připlatit 20 tisíc korun,“ uvádí Marie.

Majitelé si připlatili zateplení z 16 na 24 centimetrů, podlahovou krytinu z přírodních olejů, vybrali si lepší umyvadlo a sprchový kout nahradili vanou dlouhou 140 centimetrů. Domek manžele vyšel na milion korun, zádveří stálo navíc 100 tisíc, základy a sklep 80 tisíc a převoz s usazením 50 tisíc.

Domek manžele vyšel na milion korun, zádveří stálo 100 tisíc, základy a sklep 80 tisíc a převoz s usazením 50 tisíc.

V domku o rozloze 48 metrů čtverečních plus zádveří (9 m²) je kuchyňský kout, obývací část, dvě ložnice a koupelna s toaletou. K dispozici jsou elektrické přímotopy a krbová kamna 5,5 kW. Topí se převážně dřevem, přímotopy slouží na temperování.

Domek je přivařen k plotnám zakotveným v základech, takže je usazený a pevně spojený se zemí. Díky tomu jsou manželé v domku hlášeni k trvalému pobytu. Stavba stojí jeden metr nad zemí, tento volný prostor manželé využili k umístění dřeva a zahradního nábytku. Letos jej chtějí opláštit vlnitými deskami.

„Uvažovali jsme o dřevěné terase, ale pak přišel manžel s nápadem navršit hlínu a položit travní koberec. Byl to skvělý nápad, z kuchyně mohu vyjít rovnou na trávník. Porost se v létě nerozpaluje a nepotřebuje natírat. Z bydlení jsme nadšeni. Nemusíme čekat na víkend, kdy někam vyrazíme, my už jsme vyrazili,“ pochvaluje si Marie.