Západní strana domu po zateplení. Díky novému opláštění by vás ani nenapadlo,...

Západní strana domu po zateplení. Díky novému opláštění by vás ani nenapadlo, že jde o mobilní dům. | foto: Archiv majitelů

Místo roubenky dali přednost mobilnímu domu. Zažili zimu i vedro

  • 83
Manželé si koupili staré hospodářské stavení, ale bydlet v něm nebylo možné. A tak si pořídili mobilní dům, v němž se „zocelili“ a připravili na zbourání starého a stavbu nového. Další příspěvek do naší chalupářské soutěže.

Náš příběh na dané téma začal standardně asi jako u většiny lidí, kteří si touží odpočinout od ruchu a stresu města. Začali jsme s manželem sledovat realitní inzeráty s nabídkou starších chat s větším pozemkem, kde bychom se mohli tak říkajíc „realizovat“ na zahradě a též i upravovat chatu podle svých představ.

Po půlročním průzkumu a několika obhlídkách jsme objevili místo v podhůří Orlických hor, které se nám stalo „osudným.“ Velký pozemek v objetí přírody slibující mnoho hodin trvalé péče a jak to již bývá také s jedním ALE: částečně roubeným a částečně zděným domem s rozlehlým hospodářským stavením, u něhož se později ukázalo, že je prakticky neobyvatelný.

Takto vypadal mobilní dům před zateplením.

Nás to neodradilo a hledali jsme způsob, který by nám umožnil s domkem pracovat a současně si i užívat poklidné a soukromé atmosféry místa. Náhodné zhlédnutí reklamy na mobilní domy nám vnuklo spásnou myšlenku: pořídit si mobilní dům, který by bylo možné obývat v rámci celého roku.

Takový, který by nás oslovil, se ale těžko hledal. Až se na nás usmálo štěstí a jeden pěkný, byť starší, byl vyjmutý z rezervace. A tím pádem náš. Dům byl dovezený z Anglie, kompletně zařízený, deklarovaný jako „celoroční“, tedy s dvojitými skly, polystyrénovou izolací ve stěnách a s plynovým ústředním vytápěním.

Po nezbytném převozu a umístění na pozemek jsme zajistili plynové bomby, přívod vody, odpad a připojení k elektrické síti. A velmi se těšili, až si budeme moci nerušeně užívat nočního ticha v přírodě.

Jaké bylo naše překvapení, když jsme se v červnové, nepříliš teplé noci probudili zimou. Následující ráno začalo pečlivou prohlídkou stávající izolace a do oběda přišlo zásadní rozhodnutí: zateplit, všude a hned.

Proměna mobilního domu

Manžel jako strojař navrhl, spočítal a rozkreslil způsob a postup zateplení. A začali jsme pěkně od podlahy. Nejprve s vatou, poté na obvod domu přišel polystyrén do roštů a celé naše dílo korunoval nový krov a střešní krytina.

Zateplit bylo nutné i střechu.

Po zateplení byl mobilní dům konečně obyvatelný celoročně.

Samozřejmostí bylo i plné zakrytí spodní části domku polystyrénem až k zemi, aby nedocházelo k podfouknutí a voda v potrubí nezamrzla na půli cesty. Kdo předtím náš mobilní dům neviděl, tak po našem tvůrčím konání by jej v palubkami obložené chatičce nenašel.

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - moderní bydlení v klidné lokalitě na okraji Prahy.

Další nabídky na Reality.iDNES.cz.

Oproti exteriéru jsme v interiéru prováděli jen minimální změny. Z druhé ložnice jsme vytvořili pracovnu a druhou toaletu přeměnili na šatnu.

Po našem měsíčním snažení přišla zatěžkávací zkouška odolnosti, neboť počátkem října přišla první sněhová vichřice a v rámci zimy i několik dalších. Nám bylo v chatičce dobře, ač mrzlo nebo byl jiný nečas. Je faktem, že jsme v chatě po dobu pobytu udržovali teplotu kolem 20 °C, takže příznivci přetopených bytů by se u nás neohřáli.

Výrobce vybavil mobilní dům i bytovým textilem a nábytkem na míru, manželé tak v interiéru téměř nic neměnili.

Oproti tomu v létě by se u nás líbilo milovníkům horka, protože před zateplením bývala vnitřní teplota o 10 °C až 15 °C vyšší než venku.

Poté, co jsme v domku prožili všechna roční období, mohu říci, že nás toto chalupaření zocelilo a nadchlo. Návraty do města se postupně staly natolik neoblíbené, že jsme bydlení ve městě opustili a natrvalo se nastěhovali do naší mobilní chaty.

Její společnosti jsme si užívali dva a půl roku, poté jsme ji s těžkým srdcem nechali převézt novému majiteli. Důvodem byla stavba nového domu na našem pozemku, kde jsme původní sroubený dům i se stodolou zbourali.

Závěrem můžeme říci, že čas prožitý na naší chatě byl pro nás neobyčejný a velmi přínosný: zocelilo nás to psychicky i fyzicky natolik, že jsme se svépomocí pustili do stavby pasivního rodinného domu (ale to je již jiný příběh) a hlavně jsme zjistili, kolik věcí k životu opravdu potřebujeme.

                                                               Lenka a Martin Peřinovi

V kuchyni je vše pěkně po ruce.

Výrobce vybavil mobilní dům i nábytkem na míru, manželé tak v interiéru téměř nic neměnili.

A jaká je ta vaše?

Přihlášky do soutěže bylo možné zasílat do 2. srpna. Na nejzajímavější příspěvky čekají věcné ceny, navíc autoři nejlepších fotosérií a videa získají honorář. Vybrané příspěvky budou zveřejněny v průběhu července a srpna 2015.

Jako hlavní cena soutěže je bezkouřový gril se značkou LotusGrill, který věnuje společnost 4home.cz. Lze jej používat na zahradě, na lodi, ale třeba i na balkoně nebo dokonce v kuchyni. Unikátní technologie totiž zaručuje, že nebudete sousedy v okolí obtěžovat typickým kouřem z grilování (více o grilu zde). Test grilu si můžete přečíst na našem webu Hobby (více zde).

Další ceny? Například sada tří květináčů z akátového dřeva a sada tří zinkových květináčů Markus Pedriksen, opět od společnosti 4home.cz.

V září budou vyhlášeni nejlepší účastníci soutěže.

Hlavní cenu v soutěži představuje unikátní bezkouřový gril na dřevěné uhlí,...
4home.cz
Zinkové květináče Julian