Špatný vnitřní rozvod

Špatný vnitřní rozvod zavinil letos 13. března výbuch zemního plynu v rodinném domku v Kroměříži. | foto: MAFA - Jan Kozák

Mnozí majitelé podceňují stav plynových rozvodů v domě

- Přestože si lidé každou chvíli mohou přečíst v novinách o domech zničených výbuchem plynu, málokdo pravidelně nechává své plynové rozvody kontrolovat. Přitom podle státní normy by měl majitel rodinného domku každé tři roky nechat udělat novou revizi rozvodů plynu a každý rok by měl zavolat odborníka k pravidelné kontrole.
Jenže: podobné revize po majiteli nikdo nepožaduje. »Platná revize nemá na plnění pojistné události vliv,« uvádí mluvčí České pojišťovny Michal Urban. To v překladu znamená, že pojišťovna zaplacení pojistného nepodmiňuje platným potvrzením o dobrém stavu domovních rozvodů plynu. A tak jedinou hybnou pákou ke kontrole může být pouze strach z úniku a následného výbuchu plynu. Výsledkem je fakt, že hodně rodinných domků absolvuje jen jedinou revizi za dobu své životnosti - těsně před namontováním plynoměru jako potvrzení pro plynárny. Přitom cena revize se pro běžný rodinný dům obvykle pohybuje mezi pěti sty až tisíci korunami podle velikosti domu a množství připojených spotřebičů.

Každý rok je nutná odborná kontrola

Pravidla pro kontrolu plynových rozvodů v domě udává norma ČSN 386441. Ta říká, že u rozvodů zakončených spotřebiči do 50 kW výkonu má majitel jednou za tři roky objednat revizní zkoušku a každý rok má rozvody zkontrolovat odborník. »Do tohoto výkonu se vejdou prakticky všechny kotle pro běžné rodinné domky,« říká Vladimír Pochman, jehož firma se zabývá také rekonstrukcemi starých plynových rozvodů. Podobná pravidla platí i pro velké domovní kotelny, jejichž provoz zajišťují například bytová družstva, navíc je třeba dodržovat termíny odborných prohlídek podle provozního řádu kotelny. Revize se musí provádět také v tom případě, když je rozvod plynu déle než šest měsíců mimo provoz, a například i tehdy, když dojde k prodloužení plynových rozvodů o více než tři metry.

U bytových domů bývá revize součástí smlouvy

»Preventivní revizi si prakticky žádný majitel rodinného domku neobjednává,« říká revizní technik Jaroslav Nolč. »Jiná je situace u soukromých bytových domů nebo u družstev,« dodává Jaroslav Nolč. Jeho slova potvrzuje i Tomáš Havelka ze správní kanceláře Duda: »Součástí smlouvy s majitelem domu je náš závazek, že se postaráme o veškeré revize, ať už jde o plyn, kominíky, prostě o vše, co souvisí s provozem a bezpečností v domě«. Problémem je však často i stav plynových spotřebičů v domě. Žádný z majitelů domů se pochopitelně do obnovy spotřebičů nehrne, pokud se neozvou sami obyvatelé bytu. »Někteří lidé zavolají většinou až tehdy, když zjistí únik plynu, nebo tehdy, když přestane spotřebič fungovat,« popisuje Josef Jílek ze stejnojmenné plynařské firmy. »Bohužel pak přijdeme třeba ke starým lidem, kterým přestala vařit jediná plynová plotýnka a třicetiletý sporák svým havarijním stavem představuje ohrožení pro celý činžák. Nezbývá pak než apelovat na majitele domu, aby se postaral o nápravu. Pokud však stejná situace nastane v rodinném domku, neexistuje způsob, jak majiteli zabránit v provozu nebezpečného spotřebiče,« stěžuje si Josef Jílek.

Co dělat při úniku plynu

Zemní plyn vytváří se vzduchem výbušnou směs, která se snadno vznítí elektrickou jiskrou, otevřeným ohněm, silným třením i od rozpálených ploch.

Je třeba:

* ihned zhasnout všechny plameny, otevřít dveře
* uzavřít všechny uzávěry plynu
* nemanipulovat s elektrickými spotřebiči, nevytahovat elektrické zástrčky
* nepoužívat zvonky, telefony, výtahy
* informovat ostatní obyvatele domu a opustit budovu
* pokud zápach vystupuje z nepřístupných míst, ihned informovat policii (158) nebo hasiče (150)

Viz. Související