Nádraží je záměrně bílé, aby vynikly černé koleje a vlaky

Nádraží je záměrně bílé, aby vynikly černé koleje a vlaky | foto: Lukáš Palovsky

Mladý muž vyřešil svou závislost na pohybu. Spí a za hlavou mu jezdí vlaky

  • 51
Dalším příspěvkem do naší soutěže je zajímavě zařízený studentský byt, který je celý v pohybu. Kolem postele jezdí vlaky, na zdi se točí ručičky hodin a nad pracovním stolem jsou zavěšené modely aut. Mladý muž, ač není žádný kutil, dokázal svými nápady byt velmi příjemně oživit.

Bydlím v pronajatém bytě 1+1 o velikosti 53 metrů čtverečních. Nejsem žádný domácí kutil, bydlení beru jako formu seznamování se s materiály, utříbení nápadů a zkoušení, co jde a co je již nemožné.

Líbí se mi pohyb obíhajících hodinových ručiček, případně jen té vteřinové. Objevuje se na několika mých pracích (webové stránky, animované pozvánky).

Hodinové strojky z IKEA tvoří základ zajímavé dekorace

Ručičky. Hodinové strojky z IKEA tvoří v předsíni základ zajímavé dekorace

Proto jsem v IKEA nakoupil několik nejobyčejnějších hodin, které jsem rozebral, zachoval jen jejich strojky a vteřinové ručičky. Jeden přístroj jsem natřel na bílo. Ručičky nejdříve obíhaly synchronizovaně, ale postupem času a zřejmě i výkonem různých baterií si každá žije vlastním životem.

Nemám rád chladnou dlažbu, proto jsem na toaletu umístil koberec. Aby se neroloval a neohýbal, zatížil jsem jej dočasně starými botami na golf. Pohled na WC dekoraci se mi ale natolik zalíbil, že jsem je tam nechal trvale.

Aby se koberec na toaletě neroloval, zatížil jej majitel starými botami na golf

Golfista se zul. Aby se koberec na toaletě neroloval, zatížil jej majitel starými botami na golf

Nejsem vláčkový modelář, nehodlám stavět nádraží a zeleň. Do ložnice jsem ale chtěl dostat pohyb, určitou formu "života". Rozhodl jsem se pro bílý model, díky kterému krásně vyniknou černé koleje, lokomotiva a vlak. Koleje jsem vedl z jednoho rohu místnosti do druhého, aby byl pohyb více rozložený.

Místo stolu, jenž by zůstal ve spodní části nevyužitý, jsem zvolil variantu polic a postavil tak odkládací plochy. Vrchní deska, překližka ze staré postele, je natřena na bílo.

Nádraží je záměrně bílé, aby vynikly černé koleje a vlakyNádraží je záměrně bílé, aby vynikly černé koleje a vlaky

Pozor, za hlavou jede vlak. Nádraží je záměrně bílé, aby vynikly černé koleje a vlaky

Druhou část kolejiště tvoří opět staré malé poličky, dvě lamely z roštu postele ve tvaru V tvoří nohu stolu. Prostřední část jsem vyplnil plastovým průhledným krytem ciferníku z rozmontovaných hodin, vše zkrášluje pokojová rostlina. Nyní připravuji slavnostní večírek se spuštěním vlaku.

Vlastním několik modelů autíček a přemýšlel jsem, jak je co nejlépe zavěsit na zeď. Použil jsem kovové L profily natřené na bílo a k nim jsem auta přišrouboval. Dalších pět modelů je připevněno v kuchyni z druhé strany zdi. K obrazci na stěně asi není co dodat, je to černá barva na bílé stěně. Jasné rovné linie, ostré hrany a žádné zaoblení.

Modely aut jsou přišroubované ke kovovým L profilům natřeným na bílo

Modely aut jsou přišroubované ke kovovým L profilům natřeným na bílo

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interiér navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami, nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interiér byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jeho autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interier nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace Bioactive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match.