Artsemestr 2012 - vernisáž

Artsemestr 2012 - vernisáž | foto: Archiv VŠUP

Mladí tvůrci mají talent, nápady i smysl pro humor. Podívejte se!

  • 15
To nejlepší, co vzniklo během posledního semestru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, můžete vidět přímo v ateliérech na Palachově náměstí.

Na podzim dostávají studenti úkoly, jejichž řešení teď máte možnost zhlédnout. Semestrální práce mladých tvůrců jsou k vidění do 16. února od 10 do 18 hodin. Katedry architektury, designu, volného a užitého umění prezentují sochy, obrazy, oděvy, šperky, prototypy výrobků i další návrhy.

Vyplatí přijít se podívat. Vedle unikátní příležitosti nahlédnout do uměleckých ateliérů, které jsou během roku veřejnosti uzavřené, tu lze najít zajímavé práce mladých tvůrců. Ideální šance pro firmy, které hledají cestu, jak oživit svůj výrobní program či nabídku showroomu.

Řada dnes úspěšných českých výrobců nastartovala svou "cestu vzhůru" právě s pomocí studentů. Není ani náhoda, že se jména studentů objevila i v nominacích letošní soutěže Czech Grand Design hned v několika kategoriích. Právě VŠUP v Praze totiž "produkuje" velmi kvalitní designéry.

 Artsemestr 2012
 Artsemestr 2012
 Artsemestr 2012

Artsemestr 2012

Co je k vidění

Poprvé se na letošním Artsemestru představily výsledky tvorby studentů Ateliéru keramiky pod vedením designéra Maxima Velčovského, stejně tak měl premiéru Ateliér architektura IV, který od září převzal Roman Brychta, a Ateliér architektura III, do kterého nastoupil na místo vedoucího Imrich Vaško. Poslední změnou na pozicích vedoucích ateliérů je dvojice Dominik Lang a Edith Jeřábková, která se postavila do čela Ateliéru sochařství.

Po přestěhování zlínských ateliérů do Prahy došlo také ke změnám na Katedře designu, její ateliéry nesou nové názvy: Ateliér průmyslového designu (vedoucí Ivan Dlabač) Ateliér designu nábytku a interiéru (Jiří Pelcl) a Ateliér produktového designu (Jan Němeček a Michal Froněk).

Budoucí módní návrháři, kteří pracují pod vedením Liběny Rochové v Ateliéru designu oděvu a obuvi, pokračovali ve slibně nastartované spolupráci s průmyslem. V kooperaci s luxusním obchodem Simple concept store v Pařížské ulici vytvořili autorské kolekce určené pro jeho specifické zákazníky.

Ateliér módní tvorba, jehož vedoucím je Josef Ťapťuch, stanovil pro všechny ročníky generální téma Handmade Workshop. Studenti pracovali na vytvoření unikátního díla na základě vlastní autorské myšlenky za použití všech dostupných technik mistrovského krejčovského řemesla.

 Artsemestr 2012
 Artsemestr 2012

Artsemestr 2012

Cukr, káva, limonáda…

Studenti během semestru řešili širokou škálu úkolů. Od virální reklamy na připravovanou lednovou premiéru představení Čarokraj v Národním divadle (Ateliér filmové a televizní grafiky) přes návrhy luxusních bytů s komplikovanou přístupností (Ateliér architektury III) až po volné zpracování tématu Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum (Ateliér keramiky).

VŠUP v Praze

Byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi odborníky uznávané i v zahraničí.
Škola je rozdělena na šest kateder – architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a dějin umění a estetiky. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry podle své odborné specializace.

Tento úkol zvolil vedoucí ateliéru Maxim Velčovský symbolicky. Jde o hru, kterou v dětství hrál snad každý. Studenti měli volný prostor vstřebat zadání po svém, aby mohli následně prostřednictvím výsledných prací představit svůj osobitý styl.

Studenti prvních ročníků Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla navrhli design a následně zrealizovali půllitr pro pivovar Chříč. Zároveň vytvořili umělecký artefakt myšlenkově navazující na morfologii designu půllitru.

Ateliér architektury IV stanovil pro své studenty téma Prázdné místo ve městě. Studenti se procházeli Starým Městem, Malou Stranou a Hradčany, kde vybírali místa, která podle jejich názoru trpí problémy či nedostatky.