Cluster počítá asi s 800 obyvateli.

Cluster počítá asi s 800 obyvateli. | foto: Jan Veisser

Místo podnikatelského baroka chce postavit malou vesnici s věží

  • 73
Buďme upřímní: z pohledu architektů nebývá nic horšího než okraj českých a moravských měst. Občas brownfields, někdy periferie, jindy "podnikatelské baroko". I proto Jan Veisser navrhl nedaleko Brna cluster pro přibližně 800 obyvatel. Prostě takovou menší vesnici.

Autor si vybral velmi konkrétní místo, okrajovou část Brna, kam se od Malešovic "dere" nová výstavba. Navrhl proto vesnici, která historicky souzní s krajinou jižní Moravy.

"Nabízím jasné kvality bydlení, které v dnešní výstavbě postrádám. Ves nekopíruji, hledám její principy a ty aplikuji: centrální prostor, návaznost veřejných prostor na poloveřejné až soukromé," popisuje autor.

Preferuje cesty pro pěší, ale i automobilovou dostupnost. A také nízkopodlažní stavby, kdy se hustota snižuje směrem od návsi. Staví na ležérnosti a jednoduchosti bydlení.

Autor staví na jednoduchosti a ležérnosti bydlení.

Krajina jako základ

U svého návrhu vyšel Jan Viesser z ostrohu, výběžku, který ční nad údolím. "Pomáhám mu. Ve středověku by na podobném místě byl vybudován hrad. Domy, které zde navrhuji, mají k hradu blízko svou uzavřeností. Hlídají si své soukromí, zároveň se nebrání výhledům. Na výčnělku stavím obytnou věž, maják ukazující cestu," popisuje Jan Veisser.

Základ svého návrhu postavil na statku, který je pro něj podstatnější než samotné stavby kolem. Důmyslně k němu seskupuje byty různých velikostí. "Každý má vstup přímo do dvora, okna do více stran, soukromé zahrady a terasy s dvorem udržují oční kontakt, parkování je v podzemí. Kvality rodinného domu lze téměř dosáhnout při zcela jiné hustotě," popisuje svůj návrh.

Projekt

Přihlašovatel a autor: Bc. Jan Veisser
Soutěžní kategorie: Ideová studie a školní práce
Téma práce: Veřejný prostor - centrum a okraje
Škola: Fakulta architektury TU v Liberci
Účel: Semestrální projekt

Název díla: Cluster Hády

Tento autor vloni získal Cenu iDnes.cz nejlepší 3D model za školní práci Radnice  v Praze 9 - Tróji.

Místo má velký potenciál blízkosti Moravského krasu a zatopeného lomu. Spící údolí čeká na znovuobjevení. "Jenže toto údolí bude určitě čelit nebezpečí kobercovité ´kašovité´ zástavby ve směru od Malešic," varuje Jan Veisser.

Extrémní poloha, tedy odmítnutí jakékoliv výstavby a v budoucnu rozšíření chráněné oblasti, vhodná není. Jenže jak definovat hranice? "Nejlepším řešením by bylo pečovat o krajinu a zástavbu realizovat pouze v jasně definovaných clustrech neboli osadách obklopených kultivovanou krajinou s pruhy lesů, vinic a luk," tvrdí Jan Veisser.

Projekt preferuje cesty pro pěší.

Mohlo by vzniknout místo pro skvělé bydlení a výchozí bod pro výlety Brňanů do přírody. Clustery mohou mít kolem 500 až 900 obyvatel a vytvářet autonomní komunity, tedy velikost menší vesnice se záměrně vyšší hustotou. "Podle mě ideální pro současnou obytnou čtvrť," říká Jan Veisser.

Young Architect Award 2011

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.