Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo podnikatelského baroka chce postavit malou vesnici s věží

  1:00aktualizováno  1:00
Buďme upřímní: z pohledu architektů nebývá nic horšího než okraj českých a moravských měst. Občas brownfields, někdy periferie, jindy "podnikatelské baroko". I proto Jan Veisser navrhl nedaleko Brna cluster pro přibližně 800 obyvatel. Prostě takovou menší vesnici.

Cluster počítá asi s 800 obyvateli. | foto: Jan Veisser

Autor si vybral velmi konkrétní místo, okrajovou část Brna, kam se od Malešovic "dere" nová výstavba. Navrhl proto vesnici, která historicky souzní s krajinou jižní Moravy.

"Nabízím jasné kvality bydlení, které v dnešní výstavbě postrádám. Ves nekopíruji, hledám její principy a ty aplikuji: centrální prostor, návaznost veřejných prostor na poloveřejné až soukromé," popisuje autor.

Preferuje cesty pro pěší, ale i automobilovou dostupnost. A také nízkopodlažní stavby, kdy se hustota snižuje směrem od návsi. Staví na ležérnosti a jednoduchosti bydlení.

Autor staví na jednoduchosti a ležérnosti bydlení.

Autor staví na jednoduchosti a ležérnosti bydlení.

Krajina jako základ

U svého návrhu vyšel Jan Viesser z ostrohu, výběžku, který ční nad údolím. "Pomáhám mu. Ve středověku by na podobném místě byl vybudován hrad. Domy, které zde navrhuji, mají k hradu blízko svou uzavřeností. Hlídají si své soukromí, zároveň se nebrání výhledům. Na výčnělku stavím obytnou věž, maják ukazující cestu," popisuje Jan Veisser.

Základ svého návrhu postavil na statku, který je pro něj podstatnější než samotné stavby kolem. Důmyslně k němu seskupuje byty různých velikostí. "Každý má vstup přímo do dvora, okna do více stran, soukromé zahrady a terasy s dvorem udržují oční kontakt, parkování je v podzemí. Kvality rodinného domu lze téměř dosáhnout při zcela jiné hustotě," popisuje svůj návrh.

Projekt

Přihlašovatel a autor: Bc. Jan Veisser
Soutěžní kategorie: Ideová studie a školní práce
Téma práce: Veřejný prostor - centrum a okraje
Škola: Fakulta architektury TU v Liberci
Účel: Semestrální projekt

Název díla: Cluster Hády

Tento autor vloni získal Cenu iDnes.cz nejlepší 3D model za školní práci Radnice  v Praze 9 - Tróji.

Místo má velký potenciál blízkosti Moravského krasu a zatopeného lomu. Spící údolí čeká na znovuobjevení. "Jenže toto údolí bude určitě čelit nebezpečí kobercovité ´kašovité´ zástavby ve směru od Malešic," varuje Jan Veisser.

Extrémní poloha, tedy odmítnutí jakékoliv výstavby a v budoucnu rozšíření chráněné oblasti, vhodná není. Jenže jak definovat hranice? "Nejlepším řešením by bylo pečovat o krajinu a zástavbu realizovat pouze v jasně definovaných clustrech neboli osadách obklopených kultivovanou krajinou s pruhy lesů, vinic a luk," tvrdí Jan Veisser.

Projekt preferuje cesty pro pěší.

Projekt preferuje cesty pro pěší.

Mohlo by vzniknout místo pro skvělé bydlení a výchozí bod pro výlety Brňanů do přírody. Clustery mohou mít kolem 500 až 900 obyvatel a vytvářet autonomní komunity, tedy velikost menší vesnice se záměrně vyšší hustotou. "Podle mě ideální pro současnou obytnou čtvrť," říká Jan Veisser.

Young Architect Award 2011

Soutěže se mohou účastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti praktikující v oboru, kteří v konečném termínu odevzdání soutěžních prací nepřesáhnou věk 33 let. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 7. července 2011 v 15 hodin.

Odborná porota vybere nejlepší práce v soutěžních kategoriích "ideová studie a školní práce" a "projekty a realizace". Na vítěze jednotlivých kategorií čeká finanční odměna, věcné ceny, nově ve spolupráci s ČSA i "výlet za architekturou" do některé z evropských metropolí, ale především výrazný prostor pro prezentaci práce odborné i laické veřejnosti.

Patronem soutěže se stal architekt Martin Rajniš.

K projektům se opět bude moci vyjádřit i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na webu iDNES.cz, který je mediálním partnerem soutěže. Hlasovat bude samozřejmě možné také na www.yaa.cz, kde najdete i další informace. Vítězné práce loňského ročníku najdete zde.


 

 

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Grand designérkou roku je Nastassia Aleinikava, bodoval také Jan Čapek

Absolutní vítěz, Grand designér roku a Designér šperku roku: Nastassia...

Poprvé za dvanáct let získal titul Designér roku už podruhé stejný tvůrce, a to Jan Čapek. A podruhé v historii soutěže...

Dům U Černé Matky Boží je klenotem Prahy a magnetem na turisty

Grand Café Orient. Josef Gočár navrhl pro kavárnu osvětlení i podobu baru....

Pouhé tři roky tvořili členové Skupiny výtvarných umělců v duchu kubismu, než vypukla první světová válka. V...

Najdete na iDNES.cz