Místo balkonu si lze pořídit zimní zahradu

Auto dostane novou karoserii, obličej vylepší plastika -
ale paneláky? Domy proklínané, haněné i zatracované musí sloužit, i když občas vypadají jako potrhaný kabát bezdomovce. Co s nimi? Na ploché střechy nižších domů se přidávají sedlové střechy jinou podobu získávají i fasády. Stavbaři nabízejí i další možnost. Chátrající balkony a lodžie doporučují nahradit prosklenými typy, které nahradí i zimní zahradu.

"Řada důchodců v Malmö, kteří bydlí v panelácích, si našla příjemnou zábavu. Pijí kafíčko a hrají karty ve svých nových zimních zahradách," popisuje s úsměvem nový přístup svých sousedů k bydlení Marie Slavíčková, která už spoustu let žije střídavě v Malmö a v Brně. To, co mají ve Skandinávii, se však objevilo už i u nás. "Máme ted' další malý pokojíček, kam se nám vešel i stolek s křesílky a kvítka," říká s typickým brněnským dialektem Rudolf Fridrich, který bydlí v jednom z prvních dvou domů u nás, u nichž proběhla rekonstrukce pomocí nového systému Balco. "Pro nás je příjemné i to, že jsme za ni nic neplatili."

Jak to začalo

"Panelové domy vůbec nejsou českou specialitou, spousta se jich postavila právě ve Švédsku. Teď už potřebovaly opravu, a tak se hledaly možnosti, jak je vylepšit," vysvětluje stavařka Marie Slavíčková. Ukázalo se, že lidé by uvítali nejen opravu, ale také rozšíření lodžií, aby je mohli využívat k celoročnímu bydlení. A tak se zde začaly používat prosklené, takzvané bezúdržbové balkony s hliníkovým opláštěním umožňujícím prodloužení hloubky lodžie až na tři metry. Lze je použít prakticky na každou fasádu, protože systém je takzvaně samonosný. Toho využili právě v Brně. "Balkony v našich prvních dvou domech, kde jsme systém Balco použili, byly v havarijním stavu. Dnes si je lidé pochvalují," říká Alena Witgruberová ze stavebního odboru města Brna, "finance jsme získali půjčkou z fondu rozvoje bydlení. Nájemci za nově získanou plochu budou platit polovinu toho, na kolik přijde metr čtvereční obytné plochy." Pro tuzemské obyvatele paneláků je nový samonosný systém, zatím jediný typ na našem trhu, určitě atraktivní, a to hned z několika důvodů. U nás se hloubka lodžií pohybuje jen kolem 120 centimetrů, a tudíž je třímetrová hloubka něčím novým. Náklady na rekonstrukci se u lodžie s délkou šesti metrů totiž pohybují kolem 80 až 90 tisíc korun. Část však lze uhradit i z dotací. Další výhody představuje výrazné zlepšení vzhledu domu a snížení tepelných ztrát až o 70 procent.

Jak systém funguje

Systém Balco Clean Line je u nás zatím jediný, který lze použít pro "zavěšení" nových balkonů. Vychází z hliníkových profilů se zabudovaným drenážním systémem, který odvádí dešťovou vodu z jednotlivých balkonů vnitřním systémem drážek a drenáží do rohových profilů a odtud přímo do kanalizace. Je tak zabráněno stékání srážkových vod po fasádě do spodních pater a vytváření nevzhledných špinavých map na fasádních plochách. Díky důmyslnému drenážnímu systému odpadají nevzhledné okapní žlaby a svody. Podlaha je z galvanizované oceli s plastovým nástřikem a zvukovou izolací, nášlapná vrstva může být z protiskluzného betonu nebo dlažby. Přesto konečná hmotnost této podlahy je sotva třetinová v porovnání s železobetonovou deskou, která se používala u panelákových balkonů. I díky nízké hmotnosti je možné hliníkové balkony "pověsit" nejen místo starých lodžií nebo balkonů, ale dokonce i na domy, bez nich. I díky nízké hmotnosti je možné hliníkové balkony "pověsit" nejen místo starých lodžií nebo balkonů, ale dokonce i na domy, bez nich. Balkonů by se tak například mohly "dožít" i dvougarsonky, které lodžie neměly. Stačí vyříznout panel a vyměnit původní okno za balkonové s dveřmi. Tyto malé byty, kde lidé věší prádlo na věšáky pod okny, by tím získaly jinou kvalitu. Zejména pro starší obyvatele, pro něž i pouhá procházka do parku bývá náročným výletem. "Lidé v Malmö dlouho zvažovali, zda se mají do takových oprav pustit. Museli si je totiž zaplatit sami, dotace tam nejsou. Mnozí tamní důchodci hradili náklady na rekonstrukci z peněz, které získali prodejem malých zahrádek," vysvětluje Marie Slavíčková, "ty byly velmi oblíbené. Místo nich teď mají zimní zahrádky s plochou kolem 12 až 18 metrů čtverečních. Jsou věci, které jen těžko můžete použít v různých zemích, ale obytné lodžie ocení jak v sychravém skandinávském počasí, tak na sídlišti v Praze nebo v Brně." Hliníkové profily lodžií lze snadno čistit, navíc si lze vybrat jak variantu zasklenou, tak s takzvaným plným otevřením celé plochy, a tu teprve po letech "uzavřít". Systém totiž dodatečné zasklení umožňuje, záleží jen na tom, kdy si příslušnou částku našetříte. Dokoupit je možné i zabudovaný systém na uchycení květinových truhlíků nebo garnýže na záclony.

Co na to uživatel

"Náš balkon byl už v dezolátním stavu, tak jako ostatně v celém domě. Rekonstrukcí jsme nezískali zasklenou lodžii, ale vlastně místnost navíc, kde bydlíme, i když je nevytápěná. V zimním období může sloužit i jako spíž. Je to takové zpestření bytu," vysvětluje Rudolf Fridrich, který je jedním z nájemníků bytového domu, kde byly vyměněny staré balkony za systém Balco. "Během montáže jsme neměli vůbec žádné problémy. Jen jsme uzavřeli dveře na balkon a dali na ně ceduli Neotevírat - to kvůli snaše a synovi nebo návštěvám, aby je náhodou neotevřeli. V pondělí večer přivezli materiál, zůstal zde jeden člověk, který vše hlídal. No a v sobotu skončili. Každý den udělali jeden balkon."
(man)

Co na to architekt

"Mnoho panelových domů je v havarijním stavu. Nevyhovuje tepelná izolace obvodových stěn, netěsní špatná okna, zatékají střechy a dosluhují rozvody tepla, vody a elektřiny," říká architekt Jan Zázvorka, "chybějí finanční prostředky na opravy, natož na radikálnější řešení. Proto zkvalitnění estetického vzhledu domů a zvýšení obytného standardu bytů ustoupilo do pozadí. Zasklívání lodžií a systémy zavěšených prosklených balkonů na fasádě jsou bezpochyby velmi dobrým řešením, ale v současnosti v našich panelových domech na sídlištích téměř neproveditelným. Balkony nelze jak z konstrukčních, tak z estetických důvodů montovat na fasádu jednotlivě. Problematická tedy může být společná investice všech nájemníků, kteří se musí domluvit. Další otázkou je napojení systému na některé nevyhovující fasády našich panelových domů, zvláště z konce 70. let s více než šesti podlažími. Zbývá individuální zasklívání lodžií, které však vzhledu fasády domu spíš ubírá."
(ví)