Subtilní kovová podnoží používají často místo „klasického“ chromu či broušeného...

Subtilní kovová podnoží používají často místo „klasického“ chromu či broušeného nerezu nástřik komaxitovými barvami. | foto: K+W Polstermöbel

Nejlepší pohovky? Stačí stisknout tlačítko a jste jako v ráji

  • 1
Co vytváří pohodlný a útulný domov? Především sedací nábytek, tedy pohovky a křesla. Proto musí nabídnout maximální komfort neboli se zcela přizpůsobit tomu, kdo na nich právě sedí. Hloubkou sedu, výškou opěrky hlavy či výsuvnou podnožkou pro nohy.

Trendy, které předvedl lednový mezinárodní veletrh nábytku imm v Kolíně nad Rýnem, jsou tak jasné: bez mechanického či elektrického polohování se dnes už neobejde většina pohovek. Důraz na pohodlí ovlivňuje i to, že evropská populace (a v Německu obzvlášť) stárne.

Nábytek se tak musí přizpůsobit tomu, co si přeje jeho uživatel: zda chce číst, sledovat film, pracovat s laptopem nebo jen relaxovat...

Top model se značkou Himolla - polohovací set ideální k domácímu kinu je vybavený i reproduktory a ve vloženém dílu uprostřed jsou také držáky na sklenice či dobíjecí stanice.

Ovladače elektrického ovládání jsou většinou nenápadně ukryté mezi sedákem a boční opěrkou. Stačí lehce stisknout a začne se vysouvat podnožka pod nohy, kterou lze zastavit v poloze, která majiteli vyhovuje.

Opěrky hlavy či boční opěrky se většinou nastavují manuálně, stejně tak zadní opěradlo: jeho posunutím lze snadno zkrátit hloubku sedu podle výšky uživatele.

Subtilní až křehké

Lidé se stěhují do měst, jenže možnosti nové výstavby nejsou nekonečné, i proto se staví řada menších bytů. A také přibývá singles domácností. A tak se sedací nábytek začíná nenápadně zmenšovat, velmi častá je nabídka dvoumístných pohovek.

Používá se subtilně působící podnoží včetně trubkového, a to zejména u křesel, která tak nezřídka připomínají nábytek z 50. a 60. let minulého století.

Pufy suplují i konferenční stolky, místo odkladních se využívají u pohovek širší opěrky, stačí je doplnit dřevěnými či kovovými deskami. Nebo se vkládají mezi jednotlivá „křesla“ díly nahrazující odkladní stolky.

Někdy se nešetří jen místem, ale i materiálem. Useň se tak kombinuje s látkou, aby se docílilo nižší ceny. Naopak efektní štepování či dvojité vnější švy mají zdůraznit kvalitní zpracování či dokonce ruční práci.

Také prošívání patří k výraznému trendu, pohovky i křesla s touto úpravou působí zajímavě a luxusně. Zejména pokud je použito na nábytku, kde je čalounění ze semi-anilinové usně, velmi jemné a příjemné na dotyk. Výrobci sice nabízejí i látky připomínající strukturou oděvní materiály, hlavně tvídy, ale pro náročnějšího zákazníka představuje kvalitní useň opět volbu číslo jedna.

Semi-anilinové usně

Jsou probarvované podobně jako anilinové, a to ponořením do lázně s anilinovou barvou, ale navíc dokončované malým množstvím pigmentu, který však nenarušuje jejich přírodní vzhled. Zachovávají si tak svůj přírodní vzhled i prodyšnost.