Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Metropoli čeká v příštím roce rozkvět

  12:05aktualizováno  12:05
Letošní rok by se dal označit za rok rekonstrukcí, které si vyžádala především loňská povodeň. Ve městě vyrostla i nová obchodní a administrativní centra. Co čeká Pražany v příštím roce?
Tramvaj na konečné

Tramvaj na konečné. Nová tramvajová trať spojila sídliště Barrandov se Smíchovem a centrem Prahy. (28. listopadu 2003) | foto: iDNES.cz

Novou tramvajovou trať na Barrandov označuje dnes spousta Pražanů za jednu z nejdůležitějších událostí ve městě tohoto roku.

Městu se podařilo dokončit nejdůležitější opravy po loňských povodních, vznikly i další stavby.

"Významnou stavbou je i mimoúrovňová křižovatka na Kbelské ulici, která umožňuje zlepšení dopravy v oblasti, která dnes nahrazuje pražský okruh," říká radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Na začátku července mohli také první motoristé projet po nové polovině Lahovického mostu. Doprava zde však přestane být komplikovaná až ve druhé polovině příštího roku, kdy bude most plně zprovozněn. Modřanští od listopadu používají již dokončenou komunikaci mezi Modřany a Komořany.

"Letos byl rok velmi významných investic do oprav především v oblasti dopravy. Souběh hlavně v letních měsících způsoboval určité komplikace, ale výsledek to vyrovná," doufá Šteiner.

Ve městě vyrostla dvě nová obchodní centra - Palác Flora a Obchodní centrum Stodůlky i několik kancelářských budov, například BB centrum na Brumlovce.

Proměnil se i šedivý Chodov na Jižním Městě, na Budějovickém náměstí začala fungovat budova Raiffeisen Bank. Nové tváře se dočkalo i Sluneční náměstí v Jihozápadním Městě, kterému vévodí nová radnice.

A co mohou Pražané očekávat v příštím roce? "Událostí číslo jedna bude zprovoznění metra na Severní Město. Stejně důležitá je i další obrovská investice do tunelu Mrázovka, který by měl spolu s mostem přes Plzeňskou ulici motoristům začít sloužit v druhé polovině příštího roku," vypočítává radní.

V letních měsících se městu nevyhnou opravy tramvajové trati v Chotkově ulici, na Výtoni nebo v Nádražní ulici. Dokončena bude i oprava železničních mostů u křižovatky Bulhar.

Pražané se mohou těšit i na pohodlnější cestování městskou dopravou. Přibude devět nových a sedm modernizovaných souprav metra, v ulicích by se mohly objevit i zbrusu nové tramvaje.

Metropoli čeká rozkvět
náměstek primátora o změnách v roce 2004

Tento rok byl pro metropoli ve znamení oprav. Jaký by měl být ten příští? "Město by mělo především opustit svou roli velkého investora při stavbách bytů na sídlištích," tvrdí náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Co nejvýznamnějšího čeká Prahu v roce 2004?
Z mého úhlu pohledu je to pokračování výstavby infrastruktury v okrajových částech města, které mají právo žít jako ve městě a ne na opuštěné samotě. Mám na mysli technickou výstavbu infrastruktury a nutné výstavby nových bytů. Příští rok by mělo být vidět, že výstavba protipovodňových linií jednoznačně zajistí lidem klid a pocit jistoty při užívání majetku a především bytů v těch částech, které byly zaplaveny. To je z mého úhlu pohledu moje první zodpovědnost.

Výstavba nových bytů se zvýší?
V žádném případě. Byl bych rád, aby rok 2004 byl zlomovým momentem, abychom mnohem víc bytů do budoucna pořizovali v jasně strukturované kvalitě, to jest byty malé, skromně postavené a ve spolupráci s jinými investory než městem. Myslím, že i to je cesta, jak uvolnit zdroje města pro to, kde nám trh nemůže pomoci, jako je výstavba infrastruktury a investice do zlepšování veřejných prostranství.

Co ostatní výstavba?
Například výstavba Sazka Areny a úspěšné pořádání mistrovství světa v hokeji jsou pro nás prvořadými událostmi. Věřím, že se Praha předvede jako město schopné organizovat takovéto akce a že budeme moci dokázat, že i naše stavební firmy jsou schopné extrémních výkonů ve špičkové kvalitě. Na příkladu haly Sazky to bude dobrá prezentace schopnosti Prahy jako celku ucházet se o podobné akce.

Co si od této prezentace slibujete do budoucna?
Naším cílem je zvýšit atraktivitu Prahy, dostat sem více kongresové turistiky, mnohem více kulturních akcí a spolu s nimi i kvalitní turistickou klientelu. Chceme být i kvalitní hostitelské město pro sídla významných firem, které se rozšiřují dál na východ. Budoucí Evropa bude o soutěži významných měst v tomto segmentu trhu a Praha nesmí selhat.

Příští rok vstoupíme do Evropské unie. Chcete, aby se Praha stala takovou druhou tváří Bruselu?
Praha na to má nejen historicky, polohou, ale i schopnostmi lidí. Naším bezprostředním konkurentem je Vídeň, kde žije pět tisíc špičkových evropských úředníků se svými rodinami. To je podnět, který určitě není zanedbatelný pro rozkvět města, pro jeho vitalitu a hospodářství.

Domníváte se, že se potom vstup investorů ještě zintenzivní?
Nesporně, ale nemám radost z nových daňových zákonů, které jsou podle mě odrazující pro investory. Bude tu jedno z největších DPH pro investiční a stavební celky.

K rozvoji určitě přispějí i nově otevřené stanice metra do Ládví...
Budujeme už také další trasu metra C, v projekční fázi se počítá s trasou D, připravujeme prodloužení trasy A a nových železničních spojení z letiště. Tyto prvky moderního města podněcují další rozvoj.
(MF Dnes, pse)

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz