Mechanická ventilace zareaguje na vlhkost automaticky

- Není vždycky nutné pořizovat domů složitou a drahou klimatizaci za desítky nebo stovky tisíc korun kvůli tomu, aby se zajistilo dokonalé větrání domu. Levnější metodu nabízí například firma Lunos. Do obytných prostor, jako je obývací opokoj či ložnice, se do zdí poblíž radiátoru vestaví nasávací mřížky. Ty jsou vybavené filtrem proti prachu z vnějšího prostředí a protihlukovou vložkou. Mohou proto posloužit i tam, kde se kvůli hluku z dopravy téměř nevětrá.
Druhou část systému tvoří takzvané radiální ventilátory, které se umístí do místností, které by mohly nejvíce trpět nadměrnou vlhkostí - nejčastěji do koupelny a do kuchyně. Lze je vyvést do starých komínových průduchů nebo třeba šachet či světlíků. Tyto ventilátory jsou naprosto nehlučné a potřebují jen 7 W příkonu. Svým otáčením vyvolávají mírný podtlak, takže dojde k nasávání vzduchu z obytných místností.
Pokud se například v kuchyni začne vařit, stoupne relativní vlhkost. Senzor vlhkosti zareaguje a plynule zvýší obrátky ventilátoru ze základního trvalého výkonu 20 m3 za hodinu například na trojnásobek, a to tak dlouho, dokud se vlhkost vzduchu nesníží na původních 45 procent.
Cena samotného ventilátoru se pohybuje mezi osmi a deseti tisíci korunami, nasávací mřížka stojí asi 2500 korun. Kompletní vybavení celého domutak přijde zhruba na 25 tisíc korun.

Čistý vzduch pod tlakem postupuje z obytných místností do koupelny a kuchyně, tam se vyfoukne do vnějšího prostředí.